Az allergiaszezon idén sem marad el, ahogy a szénanátha és az asztma sem érint kevesebb embert csak azért, mert jelenleg a koronavírus került a figyelem középpontjába. A különböző légúti panaszok között akadnak olyanok, amelyeket elegendő online tüdőgyógyászati vizit során átbeszélni a szakorvossal, adódhatnak azonban olyanok is, amelyek továbbra is indokolttá tehetik az orvos és a páciens találkozását.
Az allergiában az a „becsapós”, hogy a kezdeti tüneteket akár koronavírus-fertőzéssel is össze lehet téveszteni, hiszen náthás panaszokkal, kötőhártya gyulladással járhat, az asztmás betegséget pedig köhögés, fulladás is kísérheti. Ilyen panaszok jelentkezése esetén semmiképp sem érdemes halogatni a szakorvosok felkeresését! Dr. Dózsa Izabella, a Doktor24 Egészségközpont tüdőgyógyász-allergológus szakorvosa beszélt arról, kik vannak fokozottabban kitéve a koronavírus veszélyének.
Növeli az asztma a korona-rizikót?
Ha a korábban már diagnosztizált asztmás, allergiás betegek légúti fertőzések miatti állapotromlást tapasztalnak, mindenképpen érdemes konzultálniuk a kezelőorvosukkal. “A koronavírust sajnos mindenki elkaphatja, akár asztmás, akár nem, az asztma tehát nem hajlamosít a koronavírus-fertőzésre. A koronavírus középsúlyos-súlyos esetekben elsősorban tüdőgyulladást okoz, viszont az elhanyagolt alsó légúti betegség kedvezőtlenül befolyásolhatja egy esetleges koronavírus-fertőzés lefolyását. A kezeletlen asztma miatt felerősödhetnek a betegséggel járó tipikus tünetek, amelyek jelentősen ronthatják a helyzetet, ezért az előírt terápiát semmiképpen sem szabad félvállról venni” – hívja fel az érintettek figyelmét dr. Dózsa Izabella.
Az allergia miatt gyulladt felső légúti nyálkahártya is fogékonyabb lehet a fertőzésekre, mivel a sérült nyálkahártyán keresztül pedig könnyebben behatolhatnak a kórokozók. A szakértő szerint nagyon fontos, hogy ebben a kritikus időszakban minden asztmás, allergiás páciens fokozottan ügyeljen a szakorvos által beállított gyógyszerszedésre a tünetmentes állapot elérése érdekében: a járvány időszakában azoknak is ajánlott rendszeresen szedni a felírt orvosságokat, akiknek korábban csak hébe-hóba kellett azokat alkalmazni.
Fontos!
Ha valakinek a korábban felírt – és eddig bevált – kezelés betartása mellett is panaszai adódnak, mindenképpen forduljon orvoshoz, mert a kiváltó okokat fel kell deríteni, a terápiát pedig korrigálni kell.
Ideje felhagyni a füstölgéssel!
A dohányzás blokkolja a légúti nyálkahártya csillószőrös sejtjeinek optimális működését, ezáltal a hörgők élettani tisztulási mechanizmusa is sérül. Ez fokozza a légúti fertőzések – köztük a koronavírus-fertőzés – kockázatát is, a kórokozók ugyanis könnyebben lesodródhatnak az alsóbb légutakba is. Fontos tudni továbbá, hogy a hurutos légúti betegségek általában elhúzódnak a dohányosoknál.
„Ugyanakkor a cigarettázók körében gyakran előforduló megbetegedés, a COPD kiemelt rizikó a koronavírus-fertőzés szempontjából, egy esetleges megbetegedés ugyanis eleve rossz állapotban találja a légzőszerveket” – részletezi dr. Dózsa Izabella, aki szerint a jelenlegi járvány minden dohányosnak jó alkalmat szolgáltathat a leszokásra. A szakértő tanácsát mindenkinek érdemes lenne megszívlelnie, többek között azért, mert már a füstölgés elhagyása után pár nappal javulni kezdenek a légzőszervi funkciók, ami azt mutatja, hogy a dohányzás miatt bekövetkezett károsodások akár vissza is fordíthatók.
Doktor24 Egészségközpont