Néhány tüsszentésnek és egy kis orrfolyásnak – különösen a nátha- és influenza szezon derekán – nem tulajdonítottunk különösebben nagy jelentőséget, egészen mostanáig. Ezeket a tüneteket tapasztalva idén ősszel és télen óhatatlanul belénk hasít majd a nagy kérdés: Csak nem koronavírussal van dolgunk?
Hogy rendet tegyünk a meglehetősen változatos panaszokat okozó – ugyanakkor az esetek közel 40%-ában teljesen tünetmentesen lezajló – Covid-fertőzéssel kapcsolatban, Dr. Barsai Andrea, a Doktor24 Egészségközpont tüdőgyógyász, klinikai immunológus és allergológus szakorvosa osztott meg velünk hasznos tudnivalókat a koronavírussal és a küszöbön álló influenzavírussal kapcsolatban, a megelőzés lehetőségeire is kitérve.
Sokszínű tünetek
A doktornő rögtön egy tévhit eloszlatásával kezdi a beszélgetést: „A köztudatban elterjedtekkel ellentétben az új típusú koronavírus-fertőzés és az influenza sem jár minden esetben légúti tünetekkel, jellemzően inkább magas láz, hidegrázás, izomfájdalom, nagyfokú gyengeség/fáradtság és rossz közérzet miatt esik ágynak a beteg. A Covid jellegzetes, ám nem minden esetben fellépő velejárója a szag- és ízérzékelés hirtelen elvesztése, valamint a mellkasi nyomásérzés és nehézlégzés, ami influenza esetén csak ritkábban figyelhető meg. Míg az influenzánál a levertség és a magas láz általában néhány nap után mérséklődik, Covid-fertőzés esetén hosszabb ideig elhúzódhat és egyes esetekben pár nap jobb közérzet után visszatérhet. Az erős fejfájás is inkább influenzára utal, mint koronavírus-fertőzésre, amely esetén a náthás tünetek sem tekinthetők tipikusnak.” A szakértő elmondja azt is, hogy a köhögés nátha és influenza, illetve Covid-fertőzés esetén is fennállhat, ha azonban koronavírussal állunk szemben, általában markáns, rohamokban jelentkező, nehézlégzéssel kísért, kínzó ingerköhögés nehezíti meg a mindennapokat.
Covid-gyanú: Hova forduljunk?
Ezidáig nem volt kérdés, hogy ha rosszul érezzük magunkat, akkor orvoshoz forduljunk, napjainkban azonban ennél bonyolultabb a helyzet. Vajon hogy jár el helyesen, aki betegnek érzi magát? Barsai doktornő ezzel kapcsolatban is tiszta vizet önt a pohárba: „Továbbra is igaz, hogy első lépésben a háziorvosnak kell jelezni a rosszullétet, a személyes találkozó helyett azonban most egyértelműen a telefonos megkeresést kell választani. A háziorvos feladata, hogy egy ilyen bejelentést követően – mérlegelve a betegtől kapott információkat – mintavételt rendeljen el, a rendszer óriási túlterheltsége miatt azonban az is előfordulhat, hogy pusztán a tünetek alapján 10 napos karantént ír elő vagy súlyosabb esetben értesíti a mentőket és kórházba küldi a pácienst.” Barsai doktornő tanácsa szerint nagyon rossz közérzet, nagyfokú nehézlégzés, tudatzavar, tartósan nagyon magas láz esetén azonban tanácsos rögtön a mentőket hívni.
Teendők pozitív Covid-teszt esetén
Teljesen érthető, ha kétségbeesés lesz úrrá azon, akinek koronavírus-tesztje pozitív eredménnyel zárul, Barsai doktornő szerint azonban – főleg akkor, ha a beteg tünetmentes vagy a tünetei nem súlyosak – nem kell pánikba esni. „Bár sokan attól tartanak, hogy ha megfertőződnek a koronavírussal, akkor egyenes út vezet a lélegeztetőgépre, a helyzet azonban szerencsére nem ennyire drámai. Ha nincs a páciensnek semmilyen komolyabb alapbetegsége, akkor néhány nehezebben viselhető nappal/héttel megússza, de még az is megeshet, hogy enyhébb tünetekkel vagy teljesen panaszmentesen vészeli át a fertőzést” – mondja megnyugtatásul Dr. Barsai Andrea, majd hozzáteszi, hogy az idősek, a kóros elhízással, a kezeletlen magas vérnyomással, a súlyos vese-, szív- és tüdőbetegségekkel, a daganatos betegségekkel, valamint az immunbetegségekkel küzdők tekinthetők magasabb kockázatúnak, vagyis őket jobban megviselheti a Covid-betegség.
A tapasztalatok – szerencsére – azt mutatják, hogy még azok közül sem kerül mindenki lélegeztetőgépre, aki kórházi ellátásra szorul: „Akik kórházba kerülnek, azoknál infúzióra lehet szükség a folyadékpótlás miatt, gyógyszeres kezelés illetve oxigén-rásegítés válhat indokolttá (ami nem egyenlő a lélegeztetőgéppel!), a betegeknek csak kis hányadát kell a kollégáknak lélegeztetőgépre tenniük.” A doktornő kihangsúlyozza, hogy pozitív koronavírus-teszt esetén még tünetmentesen is nagyon fontos komolyan venni a karantént és otthon maradni, vagyis egyáltalán nem fér bele „csak leszaladni a boltba”, vagy „beugrani a postára”, de még csak az sem, hogy kimenjünk a lépcsőházba és megnézzük a postaládát, mert ezzel nem csak saját magunknak árthatunk, hanem mások egészségét vagy akár az életét sodorhatjuk veszélybe.
Covid után
Arra is fel kell készülni, hogy a koronavírus-fertőzés okozta tünetek elhúzódhatnak, és a betegség után általában lassabban nyerjük vissza kondíciónkat, mindennapi teherbíró képességünket, mint egy influenza után – ne is siettessük magunkat, adjunk időt a szervezetünknek a gyógyulásra!
Tanácsok a doktornőtől baj esetére
- A tünetek kezelésére és a láz csillapítására szedjünk olyan gyógyszert, amilyet más vírusfertőzés esetén is alkalmaznánk
- Maradjunk otthon és pihenjünk minél többet
- Fogyasszunk sok-sok folyadékot
- Az egyéb betegségeink miatt szedett/használt gyógyszereinket semmiképp ne hagyjuk el
- Azonnal forduljunk orvoshoz, ha rosszabbodik az állapotunk
Ami a megelőzésben a segítségünkre lehet
- Gyakori és korrekt (az orrot és a szájat is takaró) maszkviselés – amiről akkor sem szabad megfeledkeznünk, ha idős hozzátartozóinkkal találkozunk!
- Rendszeres és alapos – legalább 20 másodpercig tartó – kézmosás, kézfertőtlenítés
- A biztonsági távolság betartása, csoportosulás, zsúfolt helyek kerülése
- Az influenza elleni oltás beadatása – egyáltalán nem kizárt ugyanis, hogy valakit egy időben fertőzzön meg az influenza és a koronavírus, ami jóval nagyobb próbatétel elé állítaná a szervezetet, mintha csak az egyikkel kellene megbirkóznia
- D-vitamin
- C-vitamin
- Fokozott cink- és szelénpótlás