A gyerekek az esetek többségében gyorsan átesnek a légúti megbetegedéseken, előfordul azonban, hogy nem válik be az otthoni kezelés. A megelőzéshez és a mielőbbi gyógyuláshoz adott hasznos tippeket Dr. Baranyai László főorvos, a Doktor24 csecsemő, gyermek és felnőtt fül-orr-gégész szakorvosa.
Extra védelem a „füles” gyerekeknek
Azért, mert kint hideg van, nem kell szobafogságra ítélni a gyerekeket: télen is legyenek sokat friss levegőn, a megfelelő öltözékre azonban fordítsunk nagy gondot! Baranyai doktor szerint a réteges öltözködés, a sapka és a sál viselése megvédi a gyerekeket a hidegtől, azokra pedig, akik hajlamosak a fülgyulladásra, adjunk fülvédőt!
Ne azt nézzük hányszor, hanem azt, hogy meddig beteg
Teljesen természetes, hogy a kisgyerekek gyakrabban náthásak, vagyis nem kell kétségbe esni, ha – főleg a téli időszakban – 3-4 hét óvoda után ismét megjelennek a jól ismert tünetek. A szakértő szerint ahhoz, hogy az immunrendszerük edzett legyen és kialakuljon a megfelelő védekezés, elengedhetetlen, hogy találkozzanak a kórokozókkal. Ha viszont azt tapasztaljuk, hogy a megfázás sokszor elhúzódik és a gyerekek nehezen lábalnak ki a betegségből, vigyük el fül-orr-gégészhez!
Kössünk barátságot az orrszívóval
Egy egyszerű nátha talaján is kialakulhatnak olyan komplikációk, mint amilyen a fülkürthurut, az elhúzódó középfülgyulladás, az arcüreggyulladás vagy a hörgőgyulladás. A doktor úr szerint ezek megelőzésében fontos szerepe van a pangó orrváladék eltávolításának, amit legegyszerűbben orrfújással vagy orrszívó használatával valósíthatunk meg. A babáknál jó szolgálatot tesz a pumpás orrszívó, a nagyobbaknál pedig érdemes porszívós orrszívóra váltani. Ez utóbbit egészen addig tanácsos használni, amíg a gyerekek nem tanulnak meg hatékonyan orrot fújni.
Orrcsepp csak orvosi javaslatra
Ha a gyerekek orra be van dugulva, nem elég naponta 2-3 alkalommal szívni az orrát: ahhoz, hogy valóban hasznos legyen ez a művelet, Dr. Baranyai László szerint igény szerint kell használni az orrszívót. Orrcseppel is enyhíthetünk a kellemetlenségeken, fontos azonban, hogy azt csak akkor használjuk, ha orvos javasolja, és soha ne lépjük túl az ajánlott napi mennyiséget!
Füleljünk
A közösségbe járó gyerekek gyakran szednek össze légúti megbetegedést okozó vírusokat, amiket rutinos szülőként otthon is kikezelhetünk. Ha viszont pár nap leforgása után sem tapasztalunk javulást (netán rosszabbodik a gyerek állapota), kérjünk orvosi segítséget. Ahogy a doktor úr mondja, a szülők többségének „rááll a füle” arra, ha a gyerek köhögése több egy szimpla nátha kísérőtüneténél, ezért ha ilyet hallunk, forduljunk fül-orr-gégészhez!
Amivel ne várjunk
Az elhúzódó, gyakori nátha, a gátolt orrlégzés, a halláscsökkenés, az orrhangzós beszéd vagy a horkolás mindenképpen indokolja, hogy fül-orr-gégészhez forduljunk a gyerekkel és utánajárjunk, hogy mi állhat a panaszok hátterében (de ha mi, felnőttek tapasztalunk magunkon hasonló tüneteket, akkor sem érdemes halogatni a szakembernél tett látogatást!)