A koronavírus terjedésének megakadályozásával kapcsolatos intézkedések következtében akarva-akaratlanul mindenki egyfajta életmódváltásra kényszerült.
Milyen lehetőségeink vannak az otthon fogságában?
Dr. Tatay Kornélia belgyógyász, kardiológus szakorvosunk az alábbiakat javasolja:
- Szokjunk le a dohányzásról! – a dohányzás gyengíti az immunrendszert és segíti a vírusok megtapadását a nyálkahártyán, hajlamosít a fertőzés szövődményeinek kialakulására, súlyosbodására!
- Mozogjunk sokat otthon! A megerőltető edzéseket kerüljük, otthonunkban végezhetünk „köredzés” jellegű gyakorlatokat (pl. guggolás-fekvőtámasz-ugrókötél, szobakerékpár stb.) Interneten is sok kiváló otthoni edzésforma elérhető.
- Tartsuk be az “intim szférát”, vagyis legalább 1, de inkább 2 méter távolságot a másik embertől, főképp zárt légkörben.
- Fontos a napi bőséges folyadék bevitel (napi 2 – 2,5 liter), lehetőség szerint igyunk nem cukrozott ásványvizet vagy gyógyteát. Figyeljünk az egészséges étkezésre is, törekedjünk az alacsony szénhidrát és alacsony kalória tartalmú ételek fogyasztására, együnk sok zöldséget és idény gyümölcsöt (alma, körte, kiwi), ha frissen nem tudnánk megvásárolni, helyettük a mirelit zöldségek is rengeteg ásványi anyagot tartalmaznak, amelyekre a szervezetnek szintén szüksége van. Ha IR diétán vagyunk, nem hagyhatjuk ki a teljes kiőrlésű gabonaféléket. A szervezetünknek szüksége van a megfelelő tápanyag bevitelre, ezért sovány, fehér húsokat, köretnek grillezett zöldséget, barna rizst, kölest, hajdinát, bulgurt ehetünk, jóllehet a burgonyát sem érdemes kihagyni a sorból.
Azonban NE NASSOLJUNK! Ha mégis, akkor pár szem dió, mandula, mogyoró, esetleg 1-2 szem aszalt gyümölcs javasolt. - Illatosíthatjuk a lakást fertőtlenítő hatású illó olajokkal, ha van otthon: pl. eukaliptusz, menta, citromfű, teafaolaj, de ezek NEM védenek a koronavírus ellen, csak általános légfrissítő hatásuk van és pozitívan hatnak szervezetünkre, közérzetünkre.
Egészséges immunitású egyén nagy valószínűséggel különösebb tünetek nélkül vészeli át a betegséget, viszont az immungyenge állapotok (szteroid kezelés, tüdőgyógyászati alapbetegség, terhesség, rosszindulatú betegségek és kezelésükkel járó immungyengeség, cukorbetegség, erős dohányzás és ezzel járó krónikus légúti betegség) fokozzák a szövődmények kialakulásának valószínűségét. Az új koronavírus fertőzésnek a kockázata nagyobb a szív- és érrendszeri betegségekben, magas vérnyomásban szenvedőknél is. Az idős, 70 év feletti korosztály kiemelten magas rizikócsoportba tartozik krónikus alapbetegség nélkül is – mondja dr. Tatay Kornélia belgyógyász-kardiológusunk.
Jelenleg még nem áll rendelkezésre olyan gyógyszer vagy védőoltás, amelynek segítségével biztosan gyógyítható, illetve megelőzhető lenne a koronavírus fertőzés. A hangsúly ezért a fertőzés megelőzésén, az esetleges egyéb betegségek gondos kezelésén, továbbá az általános egészségi állapot javítására esik – hangsúlyozza Tatay doktornő.
Ha orvosra van szüksége, a Doktor24 Egészségközpontban mindent megteszünk azért, hogy a lehető legnagyobb biztonságban végezhessük el a szükséges vizsgálatokat. A személyes viziteket, kizárólag szigorú előszűrési rendszerrel, a járványügyi előírásoknak megfelelően végezzük. Ugyanakkor rendkívül fontosnak tartjuk, hogy mielőtt elindulna rendelőnkbe, mindenképp egyeztessen kollégáinkkal telefonon (munkanapokon 8.00 és 16 óra között) vagy e-mailben a vipegeszseg@doktor24.hu e-mail címen.
Doktor24 Egészségközpont