Azt, hogy a koronavírussal szembeni védekezésnek elengedhetetlen kelléke a szájmaszk és a kesztyű, már mindannyian betéve tudjuk, arról azonban csak kevesebben hallottak, hogy a szemünket is fontos lenne óvni, a fertőzés ugyanis a kötőhártyán keresztül is bejuthat a szervezetbe – akár egy óvatlan szemdörzsöléssel is.
A szem védelmének jelentőségéről és a koronavírus szemre gyakorolt hatásairól dr. Csobay Ildikó, a Doktor24 Egészségközpont sokat látott szemészorvosa beszélt, aki – még a hazai járványhelyzet hivatalos bejelentése előtt – maga is vizsgált olyan Kínából hazatért beteget, aki nagyon csúnya szemgyulladás miatt kért segítséget.
Elég egy rossz mozdulat
Kezdetben maguk a szakértők sem tulajdonítottak nagy jelentőséget a szem védelmének a koronavírus-fertőzéssel szemben, mert úgy tartották, hogy a könnyben nem lelhetők fel a vírusrészecskék, később azonban kiderült, hogy nemcsak a könnyben lehetnek jelen a vírusok, hanem magán a kötőhártyán is megtapadhatnak – a kutatóknak onnan is sikerült izolálniuk a vírust.
Köztudott, hogy a koronavírusok a levegőben keringenek, miután a fertőzöttek köhögnek vagy tüsszentenek – ezért „gyűjthetjük be” a kórokozókat az orrunkon, a szánkon vagy a szemünk kötőhártyáján keresztül. Ahogy Csobay doktornőtől megtudtuk, fokozza a kockázatot az is, hogy elég egy rossz mozdulat ahhoz, hogy a vírusok a szemünkbe jussanak: ha megérintünk egy olyan tárgyat, amit korábban egy koronavírusos beteg fogott, a szemünkhöz nyúlva a másodperc tört része alatt beledörzsölhetjük a vírusokat. „Ezek sokszor észrevétlen, automatikus mozdulatok – elég egy kis szemviszketés, máris odanyúlunk, és megérintjük a szemünket. Jó hír, hogy akik szemüvegesek, valamivel védettebbek, de a szemdörzsöléssel nekik is óvatosnak kell lenniük” – int óvatosságra a szakértő.
A beteg egyharmadánál jelentkezik kötőhártya-gyulladás
„Egy március végi kínai közleményben arról számoltak be, hogy a szakemberek által vizsgált 38 koronavírus-fertőzöttből 12-nél kötőhártya-gyulladás is jelentkezett, emellett a tapasztalatok azt mutatják, hogy azoknál, akiknél a szem is érintett a megbetegedés során, a tünetek súlyosabb lefolyásúak. Az idősebb betegekkel kapcsolatban azt is megállapították, hogy a vírusfertőzés első tünetei között sok esetben jelentkezik szemvörösség” – részletezi dr. Csobay Ildikó szemészorvos, majd hozzáteszi, hogy a betegségben érintettek körülbelül egyharmadánál figyelhető meg kötőhártya-gyulladás.
A szem védelmében elengedhetetlen, hogy mindenki, aki a munkája vagy az életvitele miatt közelebbi kapcsolatba – azaz másfél-két méternél kisebb távolságba – kerülhet olyan személyekkel, akik betegek lehetnek, ne csak maszkot és kesztyűt viseljenek, hanem a szemük védelméről is gondoskodjanak. Csobay doktornő elmesélte, hogy még sok-sok héttel ezelőtt, a hazai járványhelyzet hivatalos bejelentése előtt nála is megfordult egy olyan beteg, aki nem sokkal korábban tért haza Kínából, és rendkívül erőteljes kötőhártya-gyulladással érkezett a rendelőbe.
„A klinikai kép vírusos kötőhártya-gyulladásra utalt bakteriális felülfertőzöttséggel, ezért kombinált terápiába kezdtünk egy vírus elleni szemgéllel és széles spektrumú antibiotikummal, aminek köszönhetően a helyzet 2-3 napon belül látványosan javulni kezdett. Az általános tünetei viszont ezzel egy időben súlyosbodni kezdtek, és a páciensnél komoly tüdőgyulladás alakult ki. Szerencsére végül legyőzte a szervezete, de a betegség igencsak megkínozta” – avat be a megnyugtató végkifejletbe a doktornő.
Tudta?
Az American Journal egyik publikációja szerint a ma már világméretet öltő koronavírus-járvány kezdetére egy kínai szemészorvos hívta fel elsőként a figyelmet – ahogy gyermekszemészetünk vezető főorvosa Dr. Hangyál Éva cikkében részletesen leírja.
Dr. Li Wenliang, vuhani szemész 2019. november hónapban észlelt több, súlyos kötőhártya-gyulladással jelentkező páciens kezelése után jelezte a járványügyi hatóságnak, hogy koronavírus-fertőzés gyanúját veti fel, hogy a szemgyulladás mellett felső légúti panaszokra és lázra is panaszkodtak a betegek, amely tünetek miatt dr. Li Wenliang a 2002-2003-ban megjelent SARS járványhoz hasonlónak vélte a helyzetet. Dr. Li praktizáló szemészként felállított elméletét a kínai hatóságok csak a hirtelen növekvő megbetegedés után fogadták el. A további történéseket már sajtóból is ismerhetjük….
Doktor24 Egészségközpont