Elhalasztják az Olimpiát. A hír egyetlen pozitív üzenete, hogy nem lefújták, csupán eltolták a megrendezés időpontját. A sport történetében először nem törlik, hanem más időpontban rendezik majd meg. Hogyan élik meg mindezt a profi sportolók, a megannyi többi világ- vagy hazai verseny törlésével együtt? Tolnai Nóra sportpszichológus szerint a legnagyobb törést az addigi biztos keretek, a kontroll és a célok elvesztése jelenti. Ugyanakkor ki lehet alakítani ennek is az új rendszerét, szükség is van az új, megragadható célokra. Maga a sport, a mozgás pedig akár otthon is adhat ebben a felborult világban védelmet és biztonságot.
„Krízishelyzet van a világban, így a sportolók életében is. Azzal, hogy elhalasztották az Olimpiát és sorra lemondták a nemzetközi és hazai versenyeket, mind a profi, mind az amatőr sportolók életében nagyon komoly veszteség keletkezett. A kiszámított, terv szerint időzített munka, ami a mindennapi életük meghatározó része volt és keretet adott, most nem mérhető a sportversenyek eredményeiben Ha az olimpiai résztvevőket nézzük, hihetetlen törést jelent, hogy az eddig karnyújtásnyira lévő cél egészen távolra került, a „csúcsforma időzítést” a járvány teljesen átírta. Eddig érezték, hogy a kezükben van az irányítás, most elveszett ez a kontroll. Ez egyébként mindenkinél nagyon nagy törés, azonban a sportolókra mindez hatványozottan igaz”—kezdi Tolnai Nóra sportpszichológus.
„A profi és amatőr sportolóknál lelkileg is nagyon fontos a megmérettetés, hiszen itt látják a munkájukba fektetett energia eredményét. A veszteség élményét – amely számukra most azt jelenti, hogy nincs, nem lesz ebben az évben első, második, harmadik helyezett – azzal lehet átfordítani, hogy ha tudatosítjuk, hogy ebben a krízishelyzetben a bevett stratégiák nem működnek. Az eddigi rendszerek felborultak, így jogos a düh, a tehetetlenség, a kiszolgáltatottság és bizonytalanság érzése, amelyen csak belső erőink mozgósításával lehetünk úrrá. Fontos az elfogadás, a rugalmasság. A változást szükséges követni, ebben megtalálni a lehetőségeket – hangsúlyozza a sportpszichológus.
Tartsuk meg a rendszerességet az életünkben!
Lényeges, hogy az edzéstervünket pontosan, rendszeres időben megcsináljuk. „Meg tudom csinálni, edző nélkül is” – ez az élmény erőt ad, hiszen „nap mint nap átélhetem, hogy képes vagyok rá”—mondja a szakember, aki szerint a hobby sportolók esetében is hihetetlenül sokat segíthet a mozgás a következő időszakban. „Azoknál, akik a mozgás öröméért sportolnak, azt látni, hogy a sport a kapaszkodó a mindennapokban. Egyrészt keretet ad az életüknek, másrészt azzal, hogy meg tudják élni a testük erejét, azt, hogy egészségesnek érzik magukat, biztonságot ad. Védelmet. A mozgás segít, hogy elérjék azt a nyugalmi állapotot, amely ebben az időszakban a legjobb feszültségoldó” —teszi hozzá Tolnai Nóra.
Mikor fontos a pszichológus segítségét kérni?
- Amikor a szorongás eluralja a mindennapjainkat.
- Amikor a veszteségélmény olyan erős, hogy magunk nem tudunk megküzdeni vele.
- Amikor nem találjuk a kontrollt, s a perspektívaváltás, a célok átstrukturálása nem megy egyedül.
- Amikor az érzelmeinket nem tudjuk áthangolni, és nehézséget élünk át abban, hogy hitet vagy reményt találjunk magunkban.
Doktor 24 Egészségközpont