Nemi betegségek szűrése
A szexuális úton terjedő betegségek (STD – sexually transmitted diseases) a nemi régiót érintő fertőzések. Gombák, vírusok, baktériumok és ún. protozoonok okozzák. A fertőzések gyakran tünetmentesek vagy enyhe panaszokkal járnak.

Fájdalmatlan nemiszervi sebek, hüvelyi folyás, húgycsőfolyás, nemiszervi viszketés, fájdalmas vizelés és fájdalmas nemi aktus esetén fontos kizárni a fertőző kórképeket. Mindazonáltal a megfelelő kezelés hiánya a páciens és partnere számára súlyos szövődményekhez vezethet, meddőség, impotencia, nemiszervi daganatok kialakulásával, ezért bárminemű panasz esetén minél előbb indokolt a páciensek vizsgálata, szűrése.
Férfiaknál húgycsőből, nőknél hüvelyből és méhszájból (baktérium, gomba, Mycoplasma, Ureaplasma, Mycoplasma, Gonorrhoea, Trichomonas vaginalis) történik a mintavétel ill. vérvételre (syphylis, HIV) is van lehetőség.
A betegségek tünetei olykor azonosak, ezért is fontos szakorvoshoz fordulni és nem otthon kezelni a tüneteket.
Az STD leggyakrabban a fertőzött ondó vagy hüvelyváladék útján vagyis szexuális érintkezéssel terjed. A legtöbb nemi betegség azonban orális kapcsolat, csókolózás vagy petting során is átadható. Az indirekt megfertőződés igen ritka, mindazonáltal nem ajánlott közös törölköző, higiéniai szerek használata. A mindennapi társadalmi érintkezés ill. cseppfertőzés (köhögés, tüsszentés által) útján azonban e betegségek nem terjednek.
A szexuális úton terjedő nemibetegségek megelőzhetők!
Monogám életmód, drog és alkohol általi bódult állapotban a szexuális érintkezés kerülése, AIDS-teszt elvégeztetése és az eredménynek megfelelő életmód, óvszer használata (mely nem nyújt a száz százalékos védelmet), Hepatitis B-elleni oltás különösen a veszélyeztetett személyeknél (egészségügyi dolgozó, intravénás droghasználó, dialízises beteg, fejlődő országban élő külföldi), a túlzott sterilitás elkerülésével mind e célt szolgálja.