Neuropszichológia (felnőtt és gyerek)

A neuropszichológia a központi idegrendszer sérülései vagy zavarai nyomán kialakuló kognitív funkciók (észlelés, emlékezet, figyelmi és magasabb szintű működések, nyelvi funkciók, írás, olvasás, számolás) vizsgálatával és fejlesztésével, illetve rehabilitációjával foglalkozó szakterület. Ezen megismerő funkciók zavarai egyaránt adódhatnak eltérő fejlődésből, vagy szerzett sérülésből. A neuropszichológus feladata ezeknek a működéseknek a részletes vizsgálata, terápiás terv kialakítása, illetve a rehabilitációs folyamat nyomon követése.
Felnőttek esetében neuropszichológiai vizsgálatot indokolhat többek között agyvérzés vagy traumás agysérülés nyomán kialakuló kognitív zavar, illetve a megismerési funkciók hanyatlásával járó folyamatok (különböző típusú demenciák) kivizsgálása is. Gyermekeknél pedig segítséget nyújthat a neuropszichológiai ellátás a különböző írást, olvasást és számolást érintő tanulási és részképességzavarok (diszlexia, diszgráfia, diszkalkulia) diagnosztikájában és fejlesztési terv kidolgozásában, illetve az olyan gyermekkori fejlődési zavarok kapcsán is, mint az ADHD (figyelemhiányos hiperaktivitászavar), vagy az autizmus spektrumzavar. Felnőttek és gyermekek esetében is a különböző epilepsziás betegségek is indokolnak neuropszichológiai ellátást. Természetesen a fentieken túl még számos további állapot járhat olyan megismerő funkciókat érintő zavarral, amelyben a neuropszichológiai vizsgálat hasznos segítséget nyújthat.
A megismerő funkciók zavarainak kezelése során a neuropszichológus elengedhetetlen feladata a zavarok lelki aspektusainak figyelembevétele is. Kiemelten fontos megsegítenie az egyes funkciók sérülésének érzelmi feldolgozását, illetve az új vagy tipikustól eltérő életkörülményekhez való megfelelő alkalmazkodást. Bizonyos esetekben a hatékony és egészleges ellátás a hozzátartozókkal való konzultációra is kiterjed.