Szakértő kezekben rendkívül gyors, hatékony és pontos vizsgáló módszernek számít, amelynek nincs káros hatása még a fejlődő szervezetre sem, ennek köszönhetően bármilyen életkorban elvégezhető. További előnye, hogy az UH vizsgálat fájdalommentes.
Az ultrahang segítségével a legtöbb lágyszövet vizsgálható. Csecsemőkorban az egyik legfontosabb ultrahangos vizsgálat a hathetes korban elvégezhető csípőszűrés, ahol a gyermekek csípőízületét figyelik meg a fájdalmatlan vizsgálat során. Rendkívül fontos, hogy a csípő rendellenességeire időben fény derüljön, hiszen a fejletlen csípőízület megfelelő ortopédiai szakorvosi segítséggel korrigálható, de lényeges az időben felállított diagnózis a kezelés mielőbbi megkezdésének érdekében.
Amíg a csecsemő kutacsa még nem záródott be, ezen keresztül az agy vizsgálatára is lehetőség van ultrahang segítségével. Erre leggyakrabban a koraszülött babák esetében van szükség, ahol a cél az, hogy az esetleges koponyán belüli vérzéseket vagy egyéb rendellenességeket felismerjék, változásait nyomon kövessék. Gyermekek esetében szükség lehet hasi ultrahangra, például hasfájás, alhasi panaszok, húgyúti gyulladás esetén. Rendelőnkben lehetőség van a többi között nyaki ultrahang (nyálmirigyek, nyirokcsomók), pajzsmirigy és here ultrahang vizsgálatok elvégzésére is.
Az első fontos vizsgálat, a csecsemő hat hetes korában elvégezhető szűrő jellegű has, csípő és koponya ultrahang vizsgálat. Ezekkel a vizsgálatokkal számos olyan elváltozásra derülhet fény, melyek a csecsemőnek még nem okoznak panaszt, többek között a vese veleszületett rendellenességeit, vagy például a csípőízület éretlenségét, melynek csípőficam lehet a következménye. A fejletlen csípőízület megfelelő ortopédiai szakorvosi segítséggel korrigálható, de nagyon fontos az idejében felállított diagnózis.
Koponya ultrahang addig végezhető, amíg nyitott a kutacs a csecsemő koponyáján. Intézetünkben kiváló felbontású ultrahang vizsgáló készülék áll rendelkezésre ehhez a vizsgálathoz. A kutacson keresztül végzett koponya ultrahangos vizsgálatot leginkább a koraszülöttek esetében alkalmazzuk, akiknél a születés körüli időszak gyakoribb szövődménye lehet az agyvérzés. A koponya UH a koponyán belüli vérzések és egyéb eltérések (pl. agykamrai tágulatok) kimutatására, valamint nyomon követésére szolgáló diagnosztikai eljárás.
Kiválóan alkalmas a pajzsmirigy, emlők, szív, máj lép, hasnyálmirigy, vesék és húgyútak, méh és petefészkek, herék, valamint a nagy erek vizsgálatára. Segítségével képet kaphatunk továbbá a belek állapotáról, valamint az ízületek, izmok és ínszalagok eltéréseit is láthatóvá tudjuk tenni. Egy éves kor alatt a kutacson keresztül még az agy vizsgálatára is lehetőség nyílik.
Mindenképp javasolt a gyermekek vizsgálata, amennyiben a fent felsorolt szervek bármelyikének működészavara gyanítható. Feltétlenül szükséges ezen kívül minden hasi trauma után is elvégezni, a belső szervek sérüléseinek kizárására. Bizonytalan hasi panaszok, hasfájás esetén szintén érdemes első eszközös vizsgálatnak választani. Fontos továbbá kiemelni, hogy általános szűrővizsgálat részeként nagy szerepet tölthet be gyermekeink egészségének megőrzése érdekében.