Tudjuk, hogy gyermeked egészsége a legfontosabb. Általános gyermekgyógyászati szakrendelésünkön újszülött kortól tizennyolc éves korig foglalkozunk a felmerülő egészségügyi problémákkal.
TUDJ MEG TÖBBETAmennyiben gyermeked otthoni ellátását szeretnéd, hívd ügyeleti számunkat +36 20 779 7321 a nap 24 órájában! Akár hétvégén, ünnepnapokon, az éjszaka közepén is azonnal elérhető gyermekorvos áll rendelkezésre.
Tovább a kijáró gyermekorvosi ellátásraA gyakori megbetegedések, kötelező és ajánlott oltások, valamint az olyan általános tünetek jelentkezése esetén, mint amilyen a soványság vagy éppen a túlsúly, a fáradékonyság, az akut lázas megbetegedések vagy a bőrkiütés, ugyanazzal a körültekintéssel és szakértelemmel segítünk, mint a speciális figyelmet igénylő mozgásfejlődési rendellenességek vagy elmaradások.
A láz a szervezetben bekövetkezett valamilyen kórfolyamat tünete. A láz önmagában nem azt jelenti, hogy a gyermek súlyosan beteg, ennek ellenére rendszeresen pánikot okoz a családban. Tévhit, hogy valamiféle rettenetes betegség velejárója, bár tény, hogy vannak lázzal kísért súlyos betegségek is, de ezek szerencsére jóval ritkábbak. A szülőkben, hozzátartozókban inkább azok a tudat alatti félelmek generálják a szorongást, amelyet a lázgörcsös állapotról vélelmeznek.
Ha egy kicsit jobban belegondolunk, a láz tulajdonképpen jó dolog! Felhívja a figyelmünket arra, hogy valami nem megszokott dolog történik a gyermekünk szervezetében, ráadásul a fertőzés okozta láz esetén a megemelkedett testhőmérséklet a kórokozók számára olyan környezetet teremt, amely nem ideális a szaporodásukhoz. Ilyenkor a gyermek saját védekező rendszerének az elemei is aktívabban működnek, ezért a védekezőképesség fokozása érdekében nem haszontalan, ha nem teljesen láztalan a gyermek!
Összefoglalva: a láz nem más, mint egy tünet, amelyet a szerepének megfelelően kell értékelni és csillapítani!
Sok esetben a láz az első tünete egy akut megbetegedésnek, ezért a betegség további jellemzőinek megjelenéséig az orvos sem tudja megállapítani annak pontos okát. Lehet belőle akár légúti megbetegedés, akár gyomor-bélrendszeri-, vagy kiütéses fertőző betegség. Ezért, ha a gyermek általános állapota rendezett, a lázcsillapítás hatására javul a közérzete és újra a megszokott tevékenységét végzi, akkor teljesen felesleges azonnal orvosért kiáltani.
Hőemelkedésről akkor beszélünk, ha a gyermek aktuális hője 37,4 és 37,9 fok között van. Az ennél magasabb testhőmérséklet esetén már lázzal állunk szemben.
Minden szülőnek érdemes tisztában lennie azzal a ténnyel, hogy a bőr hőmérséklete pár tized fokkal alacsonyabb a szervezet tényleges, úgynevezett maghőmérsékleténél. Ráadásul a bőr hőmérsékletét nagymértékben befolyásolja a külső hőmérséklet, a ruházat, a takaró vastagsága. Éppen ezért nem mindegy, hogy a lázmérés miként történik (végbélben, bőrön, fülben). Amikor a gyermek hőjét mérik, illetve közlik az orvossal annak mértékét, akkor mindig figyelembe kell venni a lázmérés kivitelezésének technikáját. A végbélben mért hőmérsékletből 0,5 fokot le kell vonni ahhoz, hogy megállapíthassuk, hogy a fent meghatározott hőmérsékleti skálán hol helyezkedik el a gyermek hője (normális: 36,4-37,3 fok; hőemelkedés: 37,4-37,9 fok; láz: 38,0 fok felett).
Néhány szó a lázgörcsről
A lázgörcs az egyik legrémisztőbb jelenség egy szülő számára, amely szerencsére alapállapotban nem életveszélyes állapot. 0,5-6 éves kor között fordul elő, leginkább 1-2 éves kor között. Nem tévesztendő össze a lázas, borzongó gyermek remegésével!
Lázgörcs során a gyermek elveszti eszméletét, szemei fennakadnak, vagy egy pontra fixálnak, izmai megfeszülnek, pár másodpercig nem vesz levegőt, ennek kapcsán elkékülhet, majd további pár másodperc elteltével a végtagokon ritmikus rángatózás lép fel, de a légvételek ilyenkor már beindulnak. A végtagok rángása általában 1-2 perc alatt oldódik, de 10 percen belül mindenképpen (egyszerű lázgörcs). A gyermek tudata nem mindig tisztul fel egyből a rángások után, hanem rövid, roham utáni alvásba merülhet, a történtekre pedig nem emlékszik. Mivel a lázgörcs az esetek túlnyomó többségében a láz felszálló szakaszában jelentkezik, nem feltétlen érezzük túlzottan melegnek, lázasnak a gyermeket. A roham alatt a gyermek nyelvét elharaphatja, sérülhet, bepisilhet, székletet üríthet.
Komplikált lázgörcsről akkor beszélünk, ha a fenti jelenségek 15 percnél tovább tartanak, egy alkalommal kettőnél többször ismétlődnek, vagy ha más idegrendszeri eltérés is észlelhető.
Mit tegyünk lázgörcs esetén?
A lázgörcs szintén egy olyan állapot, amire jó, ha előre felkészíti magát a szülő. Annak ellenére, hogy riasztó, az esetek döntő többségében nem jelent életveszélyes helyzetet, ezért nem kell attól tartani, hogy elveszítik gyermeküket. Azért kell pontosan megjegyezni, hogy miként zajlik le egy ilyen roham, hogy ne a pánik legyen úrrá a környezeten az esetleges lázgörcs során, hanem a segíteni akarás. A roham megfeszüléses szakaszában testszerte izomgörcs lép fel. Mivel ilyenkor pár másodpercig nem vesz levegőt a gyermek és elkékülhet, ez roppant ijesztő látványt kelt. De amennyiben az ilyen elkékülést görcsösen megfeszült izmok mellett észlelik, akkor biztosak lehetnek benne, hogy lázgörcs vagy epilepsziás jellegű nagyroham zajlik, amely során a légzés garantáltan beindul! Akkor is, ha a másodpercek végtelen hosszúnak tűnnek! (Más típusú légzésleállás esetén nincs az izmokban görcs, a gyermek tónustalan, ezért azokban az esetekben az újraélesztésre vonatkozó szabályok érvényesek. Félrenyelés, aspiráció esetén kínzó köhögési roham, légszomj lép fel kezdetben még ép eszmélet mellett).
Fontos, hogy betartsuk: tilos a gyermek száját a görcsös állapot közben feszengetni, a rágóizmok görcse miatt ez úgysem lehetséges. Viszont okozhatunk sérülést a próbálkozásunkkal (fogkiütés, félrenyelés) Érdemes tudni, hogy a lélegeztetésre szorulónak könnyen ki lehet nyitni a száját!!!
A gyermeket inkább védeni kell, hogy az akaratlan rángások és az eszméletlenség alatt nehogy további sérülések érjék. Ha a gyermek pár percig alszik a lázgörcs végén, akkor hagyjuk nyugodtan pihenni, ne rázogassuk, pofozgassuk, fel fog tisztulni a tudata! Mérjünk a végbélben lázat, mert az egyértelművé teszi, hogy lázgörcs zajlott a gyermeknél. Adjunk neki lázcsillapítót, és értesítsük a gyermekorvost. A gyermek életének első lázgörcse után kórházi felvétel javasolt, komplikált lázgörcs esetén pedig ez sürgősségi feladat!
Mikor lássa a gyermeket orvos? Olvasd el útmutatónkat!
Mindennapos kérdésfelvetés a szülők részéről. Ezért szeretnénk útmutatót adni a kérdésben. A láz önmagában nem sürgősségi állapot, kivétel az extrém magas lázértékek, a lázgörcs illetve 3 hónapos kor előtt jelentkező lázas állapotok. A láz önmagában nem azt jelenti, hogy a gyermek súlyosan beteg, ennek ellenére rendszeresen pánikot okoz a családban.
Ha a gyermek testhőmérséklete 37,4 és 37,9 fok között van, hőemelkedéssel, ennél magasabb testhőmérséklet esetén már lázzal állunk szemben. Nagyobb gyermeknél a 39 fokos láz már komoly levertséget, türelmetlenséget, nyűgös állapotot válthat ki.
A fertőzés okozta láz esetén a megemelkedett testhőmérséklet a kórokozók számára olyan környezetet teremt, amely nem ideális a szaporodásukhoz. Ilyenkor a gyermek saját védekező rendszerének az elemei is aktívabban működnek, ezért a védekezőképesség fokozása érdekében nem haszontalan, ha nem teljesen láztalan a gyermek! Ugyanakkor fontos a lázcsillapítás, és a folyadékpótlás. Hasonló a helyzet akkor is, ha hasmenés is kíséri a lázas állapotot. Ha a gyermek nem akar inni (elutasítja a poharat vagy a cumisüveget), érdemes megpróbálni kiskanállal bevinni a folyadékot.
10 kg alatt 100 ml/kg/nap (10 kg-os gyermeknek: 100 ml x 10 (kg) = 1000 ml, vagyis 1 L/nap)
11-20 kg-ig 1000 ml + 50x (gyermek testtömege kg-ban – 10) ml
Pl.: 15 kg-os gyermek: 1000 ml + 50x (15 kg-10) ═ 1000 ml + 250 ml ═ 1250 ml, azaz 1,25 L
20 kg felett 1500 ml + 20x (gyermek testtömege kg-ban – 20) ml
Pl.: 25 kg-os gyermek: 1500 ml + 20x (25 kg- 20) ═ 1500 ml + 100 ml ═ 1600 ml, azaz 1,6 L.
Láz esetén ehhez még fokonként 10% plusz folyadékbevitel szükséges naponta.
A bőrgyógyászati eltérések szinte kivétel nélkül olyan elváltozások, melyeket az orvosnak látni kell, ugyanis nagyon kevés jelző áll rendelkezésünkre ahhoz, hogy egy bőrelváltozást jellemezzünk. A nedves pelenka remek lehetőséget biztosít a különböző baktériumoknak, gombáknak, egyéb kórokozóknak, hogy megtelepedjenek a bőrön. Ha a babapopsi piros, és/vagy mellette apró fehér kiemelkedő tűpöttyöket is észlelünk, esetleg hámhiányossá válik, akkor sok esetben a gyermek nyűgösebb, sír, nyugtalanabb. Egy esetleges allergia esetén a szervezet először a bőrön „jelezheti”, hogy valami, ami a baba bőréhez ér, vagy esetleg étel, amelyet fogyaszt, nem megfelelő számára. Mivel az ételallergia komoly reakciókat válthat ki a szervezetből, ezeket a jelzéseket semmiképpen nem szabad figyelmen kívül hagyni és érdemes megmutatni a gyermekorvosnak illetve a szakorvosnak. Hasonló a helyzet egyes rovarcsípések (darázs, méh) heves reakciói esetén is.