A BETEGSÉG STÁDIUMAI
- Enyhe panasz, duplex ultrahang vizsgálat szerint ép billentyűzet, terhelésre láb és lábszár duzzanata, viszketés, égő érzés.
- Mérsékelt panasz, látható visszeresség, duplex ultrahang vizsgálat szerint elégtelen vénabillentyű.
III. Lezajlott, ismételt visszérgyulladások, barnásan elszíneződött bőr a lábszáron.
- Súlyos vénás keringési elégtelenség, lábszárfekély, maradandó szöveti károsodás állapota.
- A betegség kezelésének lehetőségei
Az I. stádiumban döntő a megelőzés, azaz álló-ülő tevékenységnél, repülésnél I-es kompressziós fokozatú gyógyharisnya viselése javasolt. A tünetek kialakulását gyógyszer (Detralex, Venoruton) enyhítheti, de a rosszabbodást nem gátolja meg.
A II. stádiumban a kompressziós kezelés mellett – tervezett időben – már a műtét is megfontolandó, mivel a maradandó bőrtünetek kialakulása előtt jó kozmetikai eredmény érhető el. Megelőző jelleggel a műtét után is szükséges az I-es kompressziós fokozatú gyógyharisnya viselése.
A III. és IV. stádiumban egyértelműen műtét ajánlott, a kialakult bőrtünetek maradandóak, a műtéttel a további romlást, a kialakult fekély gyógyulását lehet elérni. Többnyire a műtét után is szükséges a gyógyászati, azaz II-es kompressziós gyógyharisnya tartós viselése, különösen akkor, ha a felületes vénák megbetegedése másodlagosan, a mélyvénák billentyű elégtelensége vagy elzáródása következtében alakult ki.
A már operált lábon is kiújulhat a betegség, mivel a betegséget alapvetően örökletes tényezők és életmódi körülmények befolyásolják. A korábban nem látható vénaszakaszok tágulata általában enyhébb fokú, de panaszokat okozhat, ilyenkor újabb műtét végzése jöhet szóba.
A beavatkozás célja
A kórosan kitágult visszerek okozta panaszok megszűntetése, a további tágulásuk, az esetleges szövődmények (visszérgyulladás, mélyvénás trombózis, lábszárfekély) megelőzése, és az esztétikai élmény javítása
A műtét elvégzésének, illetve elmaradásának lehetséges előnyei és kockázatai:
A műtét elvégzésének előnyei, elmaradásának várható következményei
A műtét elvégzése után a visszérbetegséggel kapcsolatos panaszok (fájdalom, lábdagadás, éjszakai görcsök, stb.) rendszerint fokozatosan csökkennek és megszűnnek, a tünetek fennállásának idejétől, illetve a betegség kiváltó okától függően azonban fenn is maradhatnak (pl. korábban lezajlott mélyvénás trombózis esetén). A műtéttel megelőzhetjük a vénás elégtelenség és a lábszárfekély kialakulását. Már meglévő fekély esetén, vagy az azt megelőző állapotban a bőrelváltozások teljes mértékben nem tűnnek el, de javulás várható. A műtét meglévő lábszárfekély esetén annak gyógyulásához megfelelő körülményeket teremt. A várt javulás és hatás eléréséhez feltétlenül szükséges a műtéti utáni időszakban a végtag fokozatos terhelése és az orvos által javasolt életmódi előírások pontos betartása.
A műtét elmaradása esetén várható a panaszok fokozódása, krónikus vénás elégtelenség, lábszárfekély kialakulása, és ilyen szövődményes esetek műtéte már jelentősen nagyobb kockázattal jár.
Műtétet kizáró tényezők
- terhesség illetve szoptatás
- három hónapon belül lezajlott szívinfarktus
- három hónapon belül lezajlott stroke
- mélyvénás trombózis, vagy gyulladás
- igen súlyos kísérőbetegségek
- az alkalmazandó gyógyszerekre való túlérzékenység
- lázas állapot
- immunhiányos állapot
- bizonyos gyógyszerek szedése
- vérképzőrendszeri vagy súlyosabb alvadási zavarok
- a menzesz ideje alatt és közvetlenül előtte (fokozottabb a vérzékenység, és ödéma hajlam, a fájdalom megélése)
A műtét menete és rövid leírása
A műtét alapvetően helyi érzéstelenítésben zajlik. Az altatóorvosnak kétféle lehetősége van az esetleg mégis jelentkező fájdalom csillapítására. Az egyik egy úgynevezett éber bódítás biztosítása, ilyenkor intravénásan kis mennyiségű nyugtató és altatószert adagol, szükség esetén kis adagokban megismételve. Ennek segítségével át tudja hidalni azt a kellemetlen időszakot, melyet a fájdalomcsillapító oldat beadása okoz. A beteg ilyenkor sem alszik mélyen, csak szundikál, bármikor ébreszthető, kommunikációra képes, nem veszíti el kapcsolatát a külvilággal. A gyógyszerek hatása gyorsan elmúlik, a műtét végére teljesen ébren van, egy órával a műtét után saját lábán távozhat. Mivel a műtét során kábító hatású gyógyszereket alkalmazunk, bár ezek hatását nem érzi, kiürülésük a szervezetből lassúbb, önálló járművezetés 24 óráig nem megengedett, ezt a jelenlegi törvények is tiltják. Kérjük ezért a betegeinket, hogy a műtét után mindenképpen kísérővel távozzanak, esetleg taxival menjenek haza, semmiképpen ne vezessenek autót és ne használjanak tömegközlekedési eszközt sem.
A felületes bódítás bármely módját csak a műtét kezdeti szakaszában alkalmazzuk, amennyiben a helyi érzéstelenítés fájdalmat okozna. Amikor a fájdalomcsillapító oldat már hat, további kiegészítő érzéstelenítésre nincs szükség.
A műtéti terület fertőtlenítő oldattal történő lemosása és steril izolálása után a térdtájon vagy a láb száron ultrahang segítségével vezetődrótot helyezünk a fő vénatörzs lumenébe és ezt a lágyék- vagy térdhajlatban történő beömlésig vezetjük fel. Amennyiben szúrásból nem sikerül a vezetődrótot felvezetni, egy apró (2 cm körüli) metszés is szükséges lehet.
Ha a kezelendő fő vénatörzs jelentősen tágult, vagy a visszaáramlás fokozott mértékű, egyéni mérlegelés alapján ritkábban sor kerülhet a lágyéki vagy a térdhajlatban levő vénás összefolyás műtéti lekötésére, mely szintén fájdalommentes és mintegy másfél cm-es, nyom nélkül gyógyuló kis sebet jelent.
A vezetőődrót felvezetését követően meghatározzuk az vénán belüli kezelés kezdőpontját, majd eddig a pontig vezetjük a lézerszálat (katétert). Ezt követően szintén ultrahang ellenőrzése mellett helyi érzéstelenítő oldattal fecskendezzük körbe az operálandó vénatörzset. A koaguláció (hő hatására az érfal fehérjéinek kicsapódása, az érfal mesterséges, gyógyító célú károsítása) fentről lefelé történik, akatéter folyamatos lassú visszahúzása mellett, ultrahang ellenőrzés alatt.
A fő vénatörzs kezelése után sorra bevezetünk egy speciális kisebb katétert az oldalágakba is, és elvégezzük ezek kezelését. Másik lehetőség az oldalágak mikrosebészeti módszerrel történő eltávolítása, apró horoggal. Ez utóbbi módszer előnye, hogy nem maradnak bent a bőr alatt kanyargó, tág vénák, nem okoznak 3-6 hónapig tartó kellemetlenséget, zavaró kötegeket a műtét után.
Lézeres visszérműtét előnyei
Az utóbbi évtizedben elterjedt vénaüregen belüli műtéti módszerek (lézeres műtét, rádiófrekvenciás kezelés) új, költséges technikát alkalmaznak a betegek kényelme érdekében. E módszerek előnyei a hagyományos nyitott műtéttel szemben: nincs metszés a lágyékhajlatban, minimális a műtét utáni bevérzés a szövetek között, ezért minimális a sebfájdalom, néhány óra múlva már felkelhet, lábra állhat a beteg, nincs szükség hosszabb kórházi megfigyelésre, a műtét helyi érzéstelenítésben végezhető, gyógyszeres rásegítéssel, nem szükséges gerinc közeli érzéstelenítés vagy altatás, a nagyobb szúrások, metszések hiánya miatt jobbak az esztétikai eredmények, a műtét után pár nappal ismét munkába állhat, nincs hosszú táppénzes időszak, a hosszú távú eredmények nem különböznek a hagyományos műtét eredményeitől.