Az allergológiai rendelésen a legmodernebb diagnosztikai eszközökkel végezzük el a szükséges allergiavizsgálatokat az allergia okának kiderítése érdekében. Szakembereink modern környezetben, professzionális, korszerű és személyre szabott ellátással várnak.
Csalánkiütés, ekcéma, bőr és nyálkahártyaviszketés, émelygés, hasmenés, orrfolyás, orrdugulás, könnyezés, szemviszketés, szemhéjduzzanat? Ezek az allergia tünetei is lehetnek. Az allergológiai rendelésen a legmodernebb diagnosztikai eszközökkel végezzük el a szükséges allergiavizsgálatokat az okok felderítése érdekében. Szakembereink modern környezetben, professzionális, korszerű és személyre szabott ellátással várnak.
Allergológiai szakrendelésünkön az allergiás betegségek, azaz valamilyen egyébként ártalmatlan anyagra való túlzott érzékenység (immunreakció) diagnosztikájával és kezelésével foglalkozunk. A tünetek függvényében elvégezzük a szükséges allergológiai vizsgálatokat, melyek során fény derül arra, hogy mi okozza az allergiát, legyen az légúti allergén, élelmiszer, gyógyszer vagy rovarméreg. Ennek függvényében felállítható a megfelelő gyógyszeres kezelés és allergént elkerülő stratégia, melyek biztosítják a tünetmentességet és csökkentik az allergiás reakciók előfordulásának a kockázatát.
Az allergia az immunrendszer túlzott reakciója a szervezetbe kerülő és idegenként felismert különböző anyagokra. Ezek leggyakrabban a légutakon, a bőrön vagy a tápcsatornán keresztül jutnak a szervezetbe. Az allergiás reakció kiváltói leggyakrabban légúti allergének (pollenek, penészgombák, poratkák, állati szőr/hámsejt), élelmiszerek és élelmiszer adalékok, gyógyszerek, rovarmérgek, vegyszerek, fémek.
A szervezet allergiás készsége esetén a kiváltó ágens ellen a szervezetben specifikus ellenanygok, Immoglobulin E antitestek (IgE) képződnek. Ezek a kiváltó allergénnel kapcsolódva bizonyos immunsejtekből gyulladásos mediátorokat szabadítanak fel. A sejtekből felszabaduló hisztamin az egyik legfontosabb olyan nagy aktivitású vegyület, amely felelős a bőrőn és a nyálkahártyákon, légutakban, tápcsatornában, ér és keringési rendszerben jelentkező kellemetlen allergiás tünetekért (pl. vizes orrfolyás,orrdugulás, orr- és szemviszketés, szemváladékozás, köhögés, nehézlégzés, hasfájás, hasmenés, bőrpír, bőrviszketés, bőr és nyálkahártya duzzanat.)
Az allergiás betegségek közül a leggyakoribb a légúti allergia, melynek tünetei a felső és az alsó légutakban jelennek meg. A táplálék-, gyógyszer és rovarméregallergia tünetei a bőrön, tápcsatornában és a légutakban is jelentkezhetnek. A kontakt allergének az expoziciónak kitett területeken okoznak elsősorban bőrtüneteket, de súlyosabb esetben a légutak és a tápcsatorna is érintve lehet.
1. Légúti allergia
A légúti allergia megnyilvánulhat a felső vagy az alsó légutakban (egy betegség két szinten. A felső légúti allergia (allergiás nátha, szénanátha) leggyakoribb tünetei a vizes orrfolyás, orrdugulás, amihez gyakran társul orr-garatviszketés, esetleg fülviszketés, valamint az allergiás kötőhártyagyulladás, melynek jellemző tünetei a piros szem, viszketés, könnyezés, szemkörüli duzzanat.
Az alsó légutakban jelentkező allergiás reakció következtében alakul ki az asthma, melynek jellemző tünetei a köhögés, nehézlégzés és sípoló légzés, a fizikai terhelés esetenként fokozza a tüneteket.
Az év hasonló időszakában vagy egyes allergén expozicióra (pl.állatok) jelentkező tünetek mindig felvetik az allergiás eredet gyanúját.
A két kifejezést a köznyelv gyakran összemossa, így az ételek elfogyasztása után jelentkező kellemetlenségeket általában allergiának nevezik annak ellenére, hogy a két állapot között fontos különbségek vannak, ráadásul a kezelésük is eltérően történik.
A táplálékallergia az immunrendszer túlzott reakcióját jelenti. Tünetei hirtelen, az adott táplálék elfogyasztása után általában 1/4-2 órán belül alakulnak ki, ráadásul már kis mennyiségű allergén elfogyasztásakor is jelentkeznek. A tünetek jelentkezhetnek a bőrön és nyálkahártyákon (csalánkiütés, viszketés, vörös foltok, oedema), az emésztőrendszerben (hasmenés, hasfájás, hányás) vagy a légutakban (köhögés, rekedtség, fulladás). Súlyos esetben az életet veszélyeztető anafilaxiás sokk is kialakulhat.
Az ételallergiák a lakosság 3-5 százalékát érintik.
Táplálékintolerancia esetén a tünetek az ételek elfogyasztása után órákkal, akár napokkal később jelentkeznek. Ezek oka lehet tápcsatornai gyulladás, felszívódási zavar, emésztési enzimek hiánya. Az adott táplálékból kis mennyiséget fogyasztva az állapot akár észrevétlen is lehet.
Tünetei elhúzódóak és sokrétüek: bőrkiütés vagy viszketés, ekzéma, puffadás, hasmenés, székrekedés, gyomorégés, ízületi panaszok, náthás panaszok, krónikus fáradtság, gyakori fejfájás és hangulati zavarok is.
Ételintolerancia az emberek 15-30 százalékánál is előfordulhat.
Az orr három részből épül fel: a vázát képező, porcból, csontból és kötőszövetből álló külső orrból, az orrkagylókat és az orrnyálkahártyát magában foglaló orrfőüregből, valamint az orrmelléküregből: ide sorolható az arcüreg, a homloküreg és a középfül.
Az erekben bővelkedő nyálkahártya ingerek hatására, allergénekre reagálva begyulladhat és megduzzadhat, ezzel pedig elzárja a levegő útját, így alakul ki az orrdugulás.
Az orrdugulást leggyakrabban légúti allergiák vagy felső-légúti gyulladások okozzák, de a tartós orrcsepp-használat is ide vezethet. Kezelése gyakran egyszerű, otthoni praktikákkal is sikeres lehet, allergiás betegségek esetén azonban szükség lehet gyógyszeres kezelésre is: a legjobb módszer kiválasztásához az allergológus tud segítséget nyújtani.
A nehezen történő levegővétel során az érintett úgy érzi, nem jut elég oxigénhez, de az állapot jelentkezhet kilégzési nehézség vagy szapora levegővétel (légszomj) formájában is. Krónikus esetben, ha a szervezet nem jut elég oxigénhez, előfordulhat az ajkak, körmök elkékülése és a pulzusszám emelkedése is. Számos betegség kísérő tünete lehet: leggyakrabban légzőszervi problémák, asztma esetén jelentkezik, azonban komolyabb tüdő-vagy szívbetegségekre is utalhat.
Bizonyos allergének is kiválthatják a reakciót, például a pollen vagy a poratka, a légúti allergiások körülbelül harmadánál pedig az allergiából idővel asztma alakul ki, ilyenkor még gyakoribb tünet lehet a légzés nehezítettsége.
Légzési nehézségek esetén érdemes minél hamarabb orvoshoz fordulni, különösen akkor, ha a ki-, vagy belégzés során sípoló hangot hallunk, ha a nehézlégzés éjszakai is jelentkezik, vagy hosszabb ideig elhúzódik.
A szemviszketés számos okra visszavezethető: előidézhetik vírusok, baktériumok és gombák is, gyakori ok a kötőhártya-gyulladás vagy a szivárványhártya gyulladása. Előfordulhat az is, hogy szemünket a kontaktlencse, vagy valamilyen kozmetikai termék irritálja, a leggyakoribb kiváltó ok azonban az allergia. Ilyen eredetű szemviszketésre gyanakodhatunk, ha a tünet szezonálisan jelentkezik, hiszen az olyan allergének, mint a parlagfű vagy más növények az év meghatározott szakaszában virágoznak. Ezen kívül számos olyan, egész évben jelenlévő inger is kiválthatja, mint az állatszőr, a penész vagy a por.
A szemviszketés oka, hogy a sejtek hisztamint bocsátanak ki az allergének elleni védelem céljából, ez pedig gyulladásos reakciókat idéz elő. A tünetek csökkenthetők az allergének kerülésével, de súlyosabb esetben gyógyszeres kezelés is szükséges lehet.
A szemkörnyék bőre finom és sérülékeny, a vakargatás következtében kialakuló hámsérüléseken keresztül a bőr egyébként ártalmatlan baktériumai fokozottabb gyulladást is kiválthatnak. Szemcseppek, műkönny használatával ennek kockázata csökkenthető.
A kipirulás annak köszönhető, hogy a bőrben található hajszálerek kitágulnak, vérrel telnek meg. Ez alapvetően egy természetes reakció, mely felléphet akkor ha melegünk van, alkoholt fogyasztunk, megerőltettük magunkat, csípős ételeket ettünk, vagy egyszerűen zavarba jöttünk.
Akinek érzékenyebb a bőre, fokozottan reagálhat a különböző kontakt allergénekre is, melyekkel fizikai kontaktusba kerül (pl. fémek, illatanyagok), de az egyéb allergiák tünete is lehet a kipirosodott bőr.
Csalánkiütés esetén különböző nagyságú, szabálytalan alakú, éles szélű, néha összefolyó, lapos vagy a bőr szintjéből kissé kiemelkedő, vörös vagy fehéres színű, viszkető folt (urtica) jelenik meg, mely nagyon hasonlít a szúnyogcsípésre. A foltok gyorsan, néhány perc alatt alakulnak ki. Akut (heveny) formában a tünetek hamar, pár óra alatt el is múlnak és nem ismétlődnek. Krónikus (idült) esetben a tünetek tartósan, visszatérő jelleggel több mint 6 héten keresztül fennállnak. Az esetek egy részében a csalánfoltokkal együtt az ajkak, szemhéjak, nyelv duzzanata is megfigyelhető. Ez a tünet az ún. Quincke-ödéma, más néven angioneurotikus ödéma.
A folyamat során a bőr eleinte kipirosodik, majd viszketni kezd, és apró hólyagok jelennek meg rajta. A vakarás következtében sebek, hámlás jelentkezhet. Az ekcémát kiválthatják környezeti hatások, a bőrre kerülő, azzal érintkező allergének (pollenek, állatszőr, fémek), táplálékallergia és intolerancia tünete is lehet, de van, akinél egyéni atópiás hajlama alapján jelentkezik a bőrtünet (atópiás dermatitis).
Szakrendelésünkön az egyéni tünetek alapján végezzük el a vizsgálatot a szóba jöhető allergének tekintetében. Az előzményi adatok felvételét követően az orvos javasolja a további szükséges vizsgálatok elvégzését: bőrtesztek, laborvizsgálatok, légzésfunkciós-vizsgálat és mellkas röntgen.
A Doktor24-nél lehetőséget biztosítunk légzésfunkciós vizsgálat elvégzésére is, melynek segítségével a tüdő működéséről kaphatunk képet. A vizsgálatra légzési zavarok, köhögés, nyugalomban vagy terheléskor jelentkező nehézlégzés esetén lehet szükség.
A vizsgálat semmilyen előkészületet nem igényel, a diagnózist szakorvosaink állítják fel, ezt azonban megkönnyítheted egy kis odafigyeléssel. Mielőtt a szakrendelésen megjelennél, alaposan gondold át, hogy milyen panaszaid vannak, azokat mi váltja ki, mikor kezdődtek, milyen erősségűek. Az allergológiai vizsgálatra hozd magaddal a rendelkezésre álló orvosi dokumentációt, de az orvos számára fontos információ lehet az is, hogy a közvetlen családtagok körében hasonló jellegű betegségek, problémák előfordultak-e korábban.
Az eredmények birtokában megtörténik a diagnózis felállítása, a szakorvosi vizsgálatok megtervezése, a terápia beállítása.
Profi allergológus csapattal várunk. Szakképzett orvosaink és csúcstechnológiás eszközeink segítségével fényt derítünk a baj forrására, majd hatékony kezelést nyújtunk számodra. Ha a legjobb csapatot és a legkorszerűbb berendezéseket keresed, nálunk megtaláltad.
Munkánkat az empatikus hozzáállás jellemzi. Kollégáinkkal türelemmel és megértéssel gondoskodunk minden páciensünkről, és részletes tájékoztatást nyújtunk a betegségről és a kezelés menetéről is.
Garantáltan segítünk. Legyen szó bármilyen allergológiai eredetű tünetről, betegségről, orvosainkkal minden esetben segítséget nyújtunk. Jelentkezz bátran konzultációra!
BEUTALÓKÖTELES NEAK RENDELÉSEK
NEAK RENDELÉSEINKRE BEUTALÓ SZÜKSÉGES!
ALLERGOLÓGIA NEAK KÓDJA HÁZIORVOSOK RÉSZÉRE: 011620802
Korábban az allergológiai kivizsgálás napokat vett igénybe, jelenleg azonban az esetek többségében néhány óra leforgása alatt a panaszok felmérésétől a pontos diagnózisig eljutunk, kiegészítve a gyógyszeres terápiára vonatkozó és életmódbeli tanácsokkal.
Kérjük, ne feledje: NEAK rendeléseinkre beutaló szükséges!
A NEAK rendelések helyszíne a Péterfy Kórházzal együttműködve: 1074 Budapest, Alsó erdősor u. 7.
Általános orvosi diplomája megszerzése után szakképesítést szereztett a tüdőgyógyászat, illetve allergológia és klinikai immunológia területén, számos hazai intézményben kamatoztatta az évek alatt megszerzett tudását. Több, mint 7 évig a Pneumomed Kft. Tüdőgondozó Intézetben ügyvezetői és intézetvezető főorvos pozíciót töltött be Dunakeszin. Jelenleg több egészségügyi intézményben tevékenykedik.
HU,EN,RO
Csalánkiütés, ekcéma, viszketés, émelygés, orrdugulás, szemhéjduzzanat? Ezek az allergia tünetei. Allergológiai szakrendelésen az allergiás betegségek, azaz valamilyen egyébként ártalmatlan anyagra való túlzott érzékenység és reakció diagnosztikájával és kezelésével foglalkozik a doktornő.
HU