Az aneszteziológiai beavatkozás célja, hogy a legkülönbözőbb orvosi tevékenységek során a beteg fájdalmat ne érezzen, a műtétek okozta megterhelést a lehető legkönnyebben viselje el. Nemzetközileg elismert, nagy tapasztalattal rendelkező specialistáink személyre szabott ellátással várnak.
Műtétek előtti kivizsgálás része az aneszteziológiai konzultáció. Szakértője az aneszteziológus, vagyis az altatóorvos, akinek fő feladata a műtéti beavatkozások alatt és után fellépő fájdalom megszüntetése és csillapítása. Emellett ő felel a beteg megfelelő életműködéseinek ellenőrzéséért. Az aneszteziológus egyben intenzív terápiás szakember is, így az intenzív osztályokon kezelt betegek ellátásával is ő foglalkozik.
Az általános, a gerinc és a plexus érzéstelenítést az aneszteziológus orvos, a helyi érzéstelenítést az operáló orvos végzi.
Az altatóorvos a műtétek során biztosítja és ellenőrzi a beteg légzésének, keringésének és folyadék háztatásának egyensúlyát. A műtét során végig figyelemmel kísér, a műtét végéig veled marad, egészen az ébredésig.
A tudatot és a fájdalomérzést az egész testben kikapcsolja. A narkózis egész tartama alatt a beteg nyugodt, alvásszerű állapotban van, fájdalomérzete nincs.
Az altatást egy bevezető injekciót követően vagy a infúzióban adagolt. Vénás szerrel, vagy valamilyen gázszerű anyagnak maszkon vagy légcsőbe vezetett csövön keresztül való adagolásával folytatjuk.
Az altatás során biztonsági riasztókkal felszerelt műszerek segítenek a páciens alapvető élettani működésének fenntartásában. Az altatószerek adagolásának abbahagyása és a megfelelő ellenszerek beadása után biztosítható a betegek ébredése a beavatkozás (műtét) után.
A beteg ébren maradhat, mivel csak a test egy meghatározott területén szűnik meg a fájdalomérzés, ennek ellenére legtöbbször – a beteg kérésére- elbódítjuk, hogy ne kelljen hallgatni a műtéti zajokat.
A vezetéses érzéstelenítés lényege, hogy injekcióval a megfelelő helyre juttatott érzéstelenítő szer (pl. Lidocain, Marcain) meggátolja a fájdalomingerek idegeken keresztüli agyba jutását, a fájdalom megélését.
Három fajtáját alkalmazzuk:
Gerincközeli érzéstelenítés esetén a bejuttatott kis mennyiségű érzéstelenítő szer a szúrás helye alatti területen átmenetileg, a beadott gyógyszertől függően kb. 2-3 vagy 3-5 órára érzéketlenséget, fájdalommentességet eredményez. A gerincvelő burkán kívül (epidurálisan) vagy a gerincvelő burkán belül (spinálisan) az agyvíztérbe adhatjuk az érzéstelenítő szert.
Alsó végtagi, illetve a köldök szintje alatt végzett műtétek esetén ez utóbbit alkalmazzuk és ajánljuk a leggyakrabban.
• Száraz torok, 1-2 napig kaparó érzés, köhögés,
• Átmeneti zavartság, tájékozatlanság, főleg idős betegeknél
• Hányinger, hányás
• Remegés, hidegrázás
• Erős fájdalom a műtét területén,
• Átmeneti kettős látás, látászavar
• Hátfájás
• Fejfájás
A szövődmények elkerülése érdekében a szervezet működését különféle készülékek segítségével (EKG, vérnyomásmérő stb.) folyamatosan ellenőrizzük.
A helyi és a regionális érzéstelenítés egyes típusai kisebb megterhelést jelentenek a szervezetnek:
• Átmeneti vérnyomásesés, mely gyógyszeresen kezelhető
• Derékfájás, fejfájás
• Görcsök