A diabetológia a szervezet szénhidrát anyagcseréjével, a cukoranyagcsere betegségeivel foglalkozó terület, vagyis a cukorbetegséggel és annak megelőzésével, gyógyításával foglalkozó orvosi tudományág.
TUDJ MEG TÖBBETNálunk az egészséged az első! Nemzetközileg elismert, évtizedes szaktudással és tapasztalattal rendelkező specialistáink a számodra legmegfelelőbb, egyéni kezelési tervet dolgozzák ki.
A betegség kiváltó oka a hasnyálmirigy által termelt inzulin nevű hormon hiánya, vagy a szervezet inzulinnal szembeni érzéketlensége (inzulinrezisztencia, relatív inzulinhiány), bizonyos esetekben mindkettő. A sejtek inzulin hiányában nem képesek a glükóz felvételére, ezért a vércukorszint megemelkedik. Ez váltja ki a betegség fő tüneteit.
A szakrendelésen a cukorbetegeknek legalább évente egyszer ajánlott részt venni! Itt orvosaink a részletes vizsgálatok elvégzése és a beteg állapotának rögzítése után, szükség esetén megkezdik a láb-elváltozások kezelését. A szakrendelésen Dr. Lauf László Elemér sebész szakorvos több mint 20 éve, Dr. Szinetár László sebész szakorvos pedig közel 10 éve lát el diabéteszes lábszövődményeket.
Helyszíne: 1134 Budapest, Cityzen Egészségközpont, Váci út 37. I. emelet
Rendelésen való megjelenés feltétele:
Bővebben a lábdiabetes kialakulásáról
Diabetes lábszövődmény ambulancia
A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye a diabéteszes láb, vagy másik nevén cukorbeteg láb. Általában hosszabb ideje fennálló 1-es és 2-es típusú cukorbetegségnél is kialakulhat.
A diabéteszes lábban a sejtek és szövetek anyagcseréje romlik, emellett az erek és az idegek is károdosnak. A lábban futó idegek érzékelésének tompulása miatt pedig a beteg egyszerűen nem érzi a fájdalmat.
Emiatt sokkal könnyebben szenved a láb különféle sérüléseket. Ezek a sérülések az érzékelés zavara, sőt hiánya miatt gyakran észrevétlenek maradnak, és a sebek egyre súlyosabbá válnak. Ezért még a kényelmetlen, szűk cipő is, amely nyomja és állandóan dörzsöli a talpat, a lábujjakat és a lábfejet, sokszor okoz különféle sérüléseket, fekélyeket.
Diabéteszes láb legsúlyosabb szövődménye a talpi fekély, legfontosabb tünetei közé tartozik a száraz bőr, gombás fertőzések, lábujj deformitások.
A cukorbetegség (latin nevén diabetes mellitus) összetett anyagcsere betegség, egyik legfontosabb tünete az emelkedett vércukorszint. Az inzulin nevű hormon a vércukorszint legfőbb szabályozója. Cukorbetegség akkor alakul ki, ha a szervezetben megszűnik vagy csökken az inzulintermelés, illetve ha az inzulin nem működik megfelelő hatékonysággal – ez utóbbit nevezzük inzulinrezisztenciának.
A szervezetben a vércukorszint dinamikusan változik. Azonban szigorúan kötött, szűk sávban mozog: sosem emelkedik adott szint fölé vagy csökken bizonyos szint alá. Cukorbetegségről, illetve az azt megelőző állapotokról akkor beszélünk, ha a vércukorszint nem marad ezen a szűk tartományon belül. Ekkor segít a diabetológus orvos.
1-es típusú cukorbetegség
Általában gyermekeknél, fiatal felnőtteknél jelentkezik. Jellemzően autoimmun folyamat következtében a szervezet elpusztítja a saját inzulintermelő sejtjeit. Ez rövidebb-hosszabb idő alatt teljes inzulinhiányos állapotot eredményezhet. Az inzulinhiányos állapot kialakulása jellegzetes tünetekkel jár és általában „derült égből, villámcsapásként” jelentkezik. Az 1-es típusú cukorbetegség jelentkezésének pontos okai nem ismertek, ezért nem lehet megelőzni sem. A beteg számára az inzulinpótlás elengedhetetlen az életben maradáshoz.
2-es típusú cukorbetegség
A cukorbetegek döntő többsége, mintegy 90%-a ebbe a típusba sorolható. Jellemzően felnőttkorban jelentkezik. A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők esetén a szervezet termeli ugyan az inzulint, de nem elegendőt, vagy az inzulin nem képes megfelelő hatékonysággal működni, ezért a vércukorszint megemelkedik.
A diabéteszt megelőző állapotról akkor beszélünk, ha enyhe vércukorszint emelkedés már laboratóriumi körülmények között kimérhető, de még nem éri el a cukorbetegség esetén meghatározott értéket.
A prediabétesz állapotot nevezik a cukorbetegség előszobájának. Korai felismerésével, ha időben sikerül beavatkozni a folyamatba, a cukorbetegség kialakulása megakadályozható vagy évekkel, évtizedekkel is kitolható.
A cukorbetegségnek több fajtáját különböztetjük meg, leggyakoribb típusai az úgynevezett 1-es típusú és 2-es típusú cukorbetegség. Míg azonban az 1-es típusú cukorbetegség nem előzhető meg, a 2-es típusú cukorbetegséget megfelelő életmóddal, jó eséllyel meg lehet előzni, illetve csökkenteni lehet a betegség kialakulásának valószínűségét.