Diabetológia

A diabetológia a szervezet szénhidrát anyagcseréjével, a cukoranyagcsere betegségeivel foglalkozó terület, vagyis a cukorbetegséggel és annak megelőzésével, gyógyításával foglalkozó orvosi tudományág.

TUDJ MEG TÖBBET

Új szolgáltatás! Metabolikus laborcsomag! Esetleg régóta küzdesz a fogyással, maximum részsikereid vannak, de nincs tartós eredmény? Lehet, hogy tüneteidet a metabolikus szindróma okozza!

 

A felnőtt lakosság 58%-a túlsúllyal vagy elhízással küzd. Te is közéjük tartozol, de nem szeretnél? Esetleg régóta küzdesz a fogyással, maximum részsikereid vannak, de nincs tartós eredmény? Lehet, hogy tüneteidet a metabolikus szindróma okozza, ami jóval túlmutat azon, hogy a túlsúly miatt valaki nem érzi jól magát a bőrében.

Milyen tünetek jelzik a metabolikus szindrómát?

  • Elhízás (obezitás): a metabolikus szindróma első és legfeltűnőbb tünete a súlytöbblet, a testzsírok jellemzően a derék körül rakódnak le.
  • Magas vérnyomás: további látványos tünet a magas vérnyomás is, amennyiben magasabb mint 130/85 Hgmm.

A további tünetek kimutatásához laborvizsgálatokra van szükség:

  • Magas vércukorszint (hiperglikémia) és inzulinérték: 5,6 mmol/l-t meghaladó éhgyomri érték, illetve 30-50 µU/ml-t meghaladó inzulinértékek 60 és 120 perccel 75 gramm cukor elfogyasztása után
  • Magas koleszterinszint: a vér trigliceridszintje 1,7 mmol/l feletti értéket mutat, illetve az ún. HDL-koleszterin (hasznos koleszterin) férfiak esetében 1,04 mmol/l alatti, nők esetében 1,3 mmol/l alatti.

Olvasd tovább a cikket ITT!

 

Mivel fordulhatsz hozzánk?

Diabetes lábszövődmény ambulancia:

A szakrendelésen a cukorbetegeknek legalább évente egyszer ajánlott részt venni! Itt orvosaink a részletes vizsgálatok elvégzése és a beteg állapotának rögzítése után, szükség esetén megkezdik a láb-elváltozások kezelését. A szakrendelésen Dr. Lauf László Elemér sebész szakorvos több mint 20 éve, Dr. Szinetár László sebész szakorvos pedig közel 10 éve lát el diabéteszes lábszövődményeket.

Helyszíne: 1134 Budapest, Cityzen Egészségközpont, Váci út 37. I. emelet

Rendelésen való megjelenés feltétele:

  • Pácienseinket előzetes időpontegyeztetés szerint fogadjuk.
  • A vizsgálatra kérnénk hozza magával a betegségeire vonatkozó orvosi dokumentációit, és a szedett gyógyszereinek pontos listáját ( mg / dózis ) megjelölésével
  • Időpontegyeztetés az alábbi telefonszámokon lehetséges: 06-70-371-0513
    Major Andrea H-P: 08:00 – 18:00 óráig

Bővebben a lábdiabetes kialakulásáról

 

A vizsgálat menete:

  •  ambulanciánk orvosa teljes körűen elvégzi a láb artériás keringésének, alakjának, bőrének, továbbá hő és fájdalomérzetének vizsgálatát.
  • emellett felméri az erek állapotát Doppler segítségével
  • szakorvoshoz irányít ortopédiai deformitások esetében, majd ezt követően a normál statikát biztosító segédeszköz használatában is segítséget nyújt
  • tanácsot ad az állapotromlás és seb kialakulásának megelőzéséhez
  • neuropatiás panaszok esetén állapottól függően: akupunktúrás kezelést, Thiogamma infúzió kúrát, szisztémás soft-laeser kezelést javasol
  •  perifériás érszűkület esetén véráramlást segítő infúziós kúrát javasol
  • a már kialakult sebes láb esetében, hagyományos és korszerű sebkezelési technikával (lágylézer kezelés klinikailag bizonyítottan serkenti a sejtélettani mechanizmusokat így felgyorsítja a sebgyógyulást ) valamint intelligens
    sebkötöző anyagok használatával, melyet pácienseinknek is biztosítunk ,igyekszik a mielőbbi sebgyógyulást elősegíteni
  • szakembereink igény esetén a sebbel nem rendelkező pácienseink esetében is havi
    rendszereséggel nyújtanak segítséget a lábápolásban

Orvosaink

Dr. Gasparics Roland

Diabetológia
Specializációk:
  • inzulinrezisztencia
  • terhességi cukorbetegség
  • elhízás, túlsúly
  • 1-es és 2-es típusú cukorbetegség
  • anyagcserebetegségek
  • magasvérnyomás
  • pajzsmirigybetegségek
Részletes adatlap

Diabetológia

Bemutatkozás

Általános orvosi diplomáját 2004-ben szerezte a Semmelweis Egyetemen. 2004-től a Szent Imre Egyetemi Oktatókórház Anyagcsere Osztályán dolgozik, jelenleg osztályvezető-helyettes főorvosként. Az osztályos munka mellett a diabetológiai ambulanciát és a terhes diabetológiai rendelést vezeti.

Tanulmányok
  • 2004. Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Kar, általános orvos
  • 2010. belgyógyászat szakvizsga
  • 2015. diabetológia orvosi licenc vizsga
Tagságok

Beszélt nyelvek

HU

Tudástár

A diabetes lábszövődmény

 

Diabetes lábszövődmény ambulancia

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye a diabéteszes láb, vagy másik nevén cukorbeteg láb. Általában hosszabb ideje fennálló 1-es és 2-es típusú cukorbetegségnél is kialakulhat.

A diabéteszes lábban a sejtek és szövetek anyagcseréje romlik, emellett az erek és az idegek is károdosnak. A lábban futó idegek érzékelésének tompulása miatt pedig a beteg egyszerűen nem érzi a fájdalmat.

Emiatt sokkal könnyebben szenved a láb különféle sérüléseket. Ezek a sérülések az érzékelés zavara, sőt hiánya miatt gyakran észrevétlenek maradnak, és a sebek egyre súlyosabbá válnak. Ezért még a kényelmetlen, szűk cipő is, amely nyomja és állandóan dörzsöli a talpat, a lábujjakat és a lábfejet, sokszor okoz különféle sérüléseket, fekélyeket.

Diabéteszes láb legsúlyosabb szövődménye a talpi fekély, legfontosabb tünetei közé tartozik a száraz bőr, gombás fertőzések, lábujj deformitások.

A cukorbetegség

A cukorbetegség (latin nevén diabetes mellitus) összetett anyagcsere betegség, egyik legfontosabb tünete az emelkedett vércukorszint. Az inzulin nevű hormon a vércukorszint legfőbb szabályozója. Cukorbetegség akkor alakul ki, ha a szervezetben megszűnik vagy csökken az inzulintermelés, illetve ha az inzulin nem működik megfelelő hatékonysággal – ez utóbbit nevezzük inzulinrezisztenciának.

A szervezetben a vércukorszint dinamikusan változik. Azonban szigorúan kötött, szűk sávban mozog: sosem emelkedik adott szint fölé vagy csökken bizonyos szint alá. Cukorbetegségről, illetve az azt megelőző állapotokról akkor beszélünk, ha a vércukorszint nem marad ezen a szűk tartományon belül. Ekkor segít a diabetológus orvos.

 

A cukorbetegség tünetei lehetnek
  • vizeletvizsgálat során a vizeletben talált fokozott cukorürítés
  • állandó és gyakori nagy mennyiségű vizeletürítés, valamint következményesen fokozott mértékű folyadékbevitel (gyakori, nagy mennyiségű ivás)
  • jó étvágy melletti fogyás
  • elhúzódó, visszatérő gombás bőrfertőzések
  • nehezebben gyógyuló sebek
  • elhúzódó hányinger, hasfájás, esetleg hányás, állandó acetonos lehelet(nem csak reggel vagy egyéb folyadékvesztéssel járó betegség esetén)
1-es és 2-es típusú cukorbetegség

1-es típusú cukorbetegség

Általában gyermekeknél, fiatal felnőtteknél jelentkezik. Jellemzően autoimmun folyamat következtében a szervezet elpusztítja a saját inzulintermelő sejtjeit. Ez rövidebb-hosszabb idő alatt teljes inzulinhiányos állapotot eredményezhet. Az inzulinhiányos állapot kialakulása jellegzetes tünetekkel jár és általában „derült égből, villámcsapásként” jelentkezik. Az 1-es típusú cukorbetegség jelentkezésének pontos okai nem ismertek, ezért nem lehet megelőzni sem. A beteg számára az inzulinpótlás elengedhetetlen az életben maradáshoz.

2-es típusú cukorbetegség

A cukorbetegek döntő többsége, mintegy 90%-a ebbe a típusba sorolható. Jellemzően felnőttkorban jelentkezik. A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők esetén a szervezet termeli ugyan az inzulint, de nem elegendőt, vagy az inzulin nem képes megfelelő hatékonysággal működni, ezért a vércukorszint megemelkedik.

Prediabétesz – cukorbetegséget megelőző állapot

A diabéteszt megelőző állapotról akkor beszélünk, ha enyhe vércukorszint emelkedés már laboratóriumi körülmények között kimérhető, de még nem éri el a cukorbetegség esetén meghatározott értéket.

A prediabétesz állapotot nevezik a cukorbetegség előszobájának. Korai felismerésével, ha időben sikerül beavatkozni a folyamatba, a cukorbetegség kialakulása megakadályozható vagy évekkel, évtizedekkel is kitolható.

Megelőzhető-e a cukorbetegség?

A cukorbetegségnek több fajtáját különböztetjük meg, leggyakoribb típusai az úgynevezett 1-es típusú és 2-es típusú cukorbetegség. Míg azonban az 1-es típusú cukorbetegség nem előzhető meg, a 2-es típusú cukorbetegséget megfelelő életmóddal, jó eséllyel meg lehet előzni, illetve csökkenteni lehet a betegség kialakulásának valószínűségét.

Ellátó intézmények

Doktor24 Multiklinika

1112 Budapest, Koszorúslány u. 1. A. ép.

Doktor24 Kastélypark Klinika

1112 Budapest, Koszorúslány u. 1. A. ép.

Doktor24 Cityzen Egészségközpont

1134 Budapest, Váci út 37. I. emelet

Árlista

Diabetológiai konzultáció kontroll
32 000 Ft
Diabetológiai szakorvosi konzultáció
37 000 Ft
Diabetológiai első távkonzultáció
24 800 Ft
Diabetológiai távkonzultáció kontroll
24 800 Ft
Palyazat Palyazat
Megszakítás