A kardiológiai szakrendelést nem csak akkor érdemes felkeresni, ha már tüneteket észlelünk. A kardiológiai szűrésekkel a még fel nem tárt problémák kezelése időben elkezdődhet, ezáltal csökkenthetők a szövődmények és a betegség további növekedése kivédhető és megelőzhető.
Magas vagy alacsony vérnyomás. A magas vérnyomás, azaz hipertónia a felnőtt lakosság több mint negyedét érintő népbetegség. Általában tünetmentes, ezért gyakran hívják néma gyilkosnak. Hosszú távon azonban olyan súlyos szövődményei is lehetnek, mint a stroke, a szívelégtelenség, vagy a vesekárosodás. Az alacsony vérnyomás (hipotónia) szívérrendszeri eltérések, hormonális egyensúlyhiány vagy alacsony folyadékbevitel következtében is kialakulhat. Tünetei lehetnek a fáradtság, gyengeség, homályos látás, vagy a koncentrálási és alvászavarok is.
A kardiológiai kivizsgálás elhagyhatatlan része az elektrokardiográfia, azaz az EKG (elektrokardiográfia)vizsgálat, amely a szívverést kísérő elektromos aktivitás, illetve az ebben beálló változások mérésére és regisztrálására szolgál. Papírszalagra rögzített görbék formájában jeleníti meg a szív működését. A nyugalmi EKG során a végtagokon és a mellkason helyezünk el elektródákat, amelyeket EKG-göbrék formájában jelenítik meg a szívből érkező elektromos jeleket. A vizsgálat fájdalommentes, semmilyen előkészület nem szükséges a páciens részéről, a nyugalmi állapot fontos a vizsgálat közben. A nyugalmi EKG segítségével olyan szívbetegségeket tudunk diagnosztizálni, mint a szívritmuszavarok, a szívizomgyengeség, vagy az érrendszeri betegségek. A vizsgálat pár percet vesz igénybe.
FONTOS!
A vizsgálatot csak panaszmentesség esetén végezzük el, szakorvosi javaslat szükséges!
AZ EKG készítés NEM foglal magában anamnézis felvételt belgyógyászati/ kardiológiai vizsgálatot és konzultációt! A vizsgálatot asszisztens végzi, ezért nem történik orvos – beteg találkozó. A kapott EKG leletet mindenképpen szakorvosnak javasolt bemutatni.
A terheléses EKG során a karra vérnyomásmérőt, a mellkasra pedig elektródákat helyezünk, a páciensnek pedig kerékpár vagy futópad segítségével mozognia kell a vizsgálat alatt. A teszt során figyelemmel kísérjük a páciens pulzusát, vérnyomását, légzését és általános állapotát, és megfigyeljük, hogy fokozott fizikai terhelés esetén a koszorúerek képesek-e megfelelő mennyiségű vért szállítani a szívnek.
Az echocardiográfia, vagyis a szívultrahang-vizsgálat során ultrahanghullámokat használunk a szív állapotának és működésének megfigyelésére. A készülék a szívről visszaverődő hullámok alapján egy képet hoz létre a szív mozgásairól, struktúrájáról és véráramlásáról. Az echocardiográfia segítségével meghatározhatjuk a szívkamrák és -pitvarok méretét, vastagságát, véráramlását és más fontos paramétereit, és diagnosztizálhatunk olyan problémákat, mint a szívizomgyengeség, a szívbillentyűk betegségei, a szívüregben felgyülemlett folyadék, illetve a szívüregben kialakult vérrög.
MOK Tagság
Kiegészítő vizsgálati (1) rendelőnkben a H2 kilégzéses teszteket végezzük el (laktóz, laktulóz, fruktóz).
Kiegészítő vizsgálati (1) rendelőnkben a H2 kilégzéses teszteket végezzük el (laktóz, laktulóz, fruktóz).
Kiegészítő vizsgálati (1) rendelőnkben a légzésfunkció mérését, érvizsgálatot, csontsűrűség mérését (ODM) végezzük.
Kiegészítő vizsgálati (1) rendelőnkben a légzésfunkció mérését, érvizsgálatot, csontsűrűség mérését (ODM) végezzük.
Hogyan zajlik a kardiológiai szűrés?
Intézetünkben modern vizsgálati módszerekkel, diagnosztikai gépparkkal, laboratóriumi háttérrel, magasan képzett szakorvosokkal várjuk Pácienseinket.
A magas vérnyomás (hipertónia) népbetegség. A súlyos szív- és érrendszeri betegségek hátterében gyakran magas vérnyomásérték áll.
Mivel a magas vérnyomás kezdetben nem mindig okoz panaszt, az emberek java része egyáltalán nem tud róla. A kezeletlen magas vérnyomás azonban komoly szövődményeket okozhat. A magas vérnyomás korai felismerése és kezelése kiemelten fontos mind a betegek életminősége, mind pedig az életkilátásaik tekintetében.
Ha a betegséget nem kezelik, a szívet terhelő magas vérnyomás szívizom vastagodáshoz és szívelégtelenséghez, az érfalak túlzott terheléséhez és gyengüléséhez (aneurizma, stroke) vezethet, de a szervezet számos pontján okozhat túlterhelést.
A veleszületett szívhibák olyan anatómiai eltérések, melyek a magzati korban alakulnak ki. Ezek a szíven belül eltérő helyen és formában fordulhatnak elő. Lehetnek folytonossági hiányok (lyukak), vagy szűkületek, elzáródások. Különböző súlyosságú szívműködési gondot okozhatnak. Előfordulásuk azonban nem gyakori. Az egyre fejlettebb műtéti megoldások egyre tökéletesebb kezelésre és helyreállításra adnak lehetőséget.
A 18 év feletti veleszületett szívbetegséggel élő pácienseknek további rendszeres utánkövetésre van szükségünk egész életükben. Függetlenül a betegség fajtájától, a leggyakoribb késői panaszok a ritmuszavarok és a szívelégtelenség.
A szívbillentyűk működésének problémáját okozhatják veleszületett fejlődési rendellenességek, de kialakulhatnak felnőttkorban is, valamilyen megbetegedés – például reumás láz, vagy szívbelhártya-gyulladás – következményeként. Az esetek túlnyomó részében műtéti megoldással gyógyítható a szívbillentyű elégtelenség, majd ezt követően, fontos szabályok betartásával teljes életet élhetnek a páciensek.
A szívelégtelenség olyan súlyos állapot, amelyben a szívkamra összehúzódásának károsodása miatt a szív nem képes már a szervezet működéséhez szükséges mennyiségű vért pumpálni, ezért nem képes biztosítani a szervek és szövetek számára, az igényeknek megfelelő oxigént és tápanyagot.
A szív teljesítőképességének csökkenése sokféle kiváltó okra vezethető vissza, amelyek közül a leggyakoribb az elégtelen oxigénellátással járó úgynevezett iszkémiás szívbetegség. A szisztolés funkció (szívösszehúzódás) megromlása az esetek jelentős részében szívinfarktust miatt alakul ki.
Szívelégtelenséget okozhatnak a szívbillentyűk elváltozásai is, a kezeletlen, vagy nem megfelelően kezelt magas vérnyomás és bizonyos genetikai hajlamok, illetve az alkohol tartós, nagy mennyiségben történő fogyasztása is.
Tünetek:
Ha a folyadék a tüdőben gyülemlett fel, nehézlégzés, fulladás tapasztalható, kezdetben fizikai megterheléskor, később pedig g nyugalmi helyzetben is.
A folyadék testszerte is felszaporodhat, ennek egyik jellemző tünete a boka környéki duzzanat, de a folyadékpangás következtében megduzzadhat a máj is, és folyadék gyűlhet össze akár a hasüregben is.
Súlyos szívelégtelenségben gyakran az életet veszélyeztető szívritmuszavarok is jelentkezhetnek.
A szívritmuszavar (aritmia) kezelésére akkor van szükség, ha panaszokat okoz, amelyek igenszéles skálán mozognak: a szívdobogás-érzéstől az eszméletvesztésig.
Ha a normál állapothoz képest gyorsabb szívverést tapasztalunk tachycardiáról beszélünk, ha lassabb, akkor pedig bradycardiáról. A szívverés lehet szabálytalan is, ezeket hívjuk ritmuszavarnak. Utóbbi esetben előfordulhat a normális ritmusba keveredő extra szívdobbanás vagy akár egy-egy ütem kimaradása.
Ennek oka lehet a szívizom károsodása, de ép szívizom esetén is előfordulhat. A ritmuszavar a legtöbb esetben nem észrevehető, és csak szakorvosi vizsgálat során derül rá fény, azonban bizonyos esetekben mellkasi fájdalom, légszomj, érzékelhető és szédülés is előfordulhat.