Gyermekkardiológia

A gyermekkardiológia a veleszületett szívfejlődési rendellenességek és a szerzett szívbetegségek diagnosztizálásával és kezelésével foglalkozik.

TUDJ MEG TÖBBET

Újszülött- és csecsemőkorban száz gyermekből egynél valamilyen szívfejlődési rendellenesség mutatható ki. Az időben megkezdett kezelés javítja az életminőséget, és jelentős eltérés esetén életmentő is lehet.

A szívbetegségekről általában

A veleszületett szívbetegségek a gyermekeknél 1,5%-ban fordulnak elő. Számos, a szívet és az ereket érintő kórkép tartozik ebbe a csoportba, melyek veszélye sokszor abban rejlik, hogy ezeknek egy része tünetmentesek lehet csecsemőkorban. Emellett szerzett szívbetegségek is előfordulnak gyermekkorban, amelyek akár hosszútávon befolyásolhatják a gyermek életkilátásait.

 

 

 

Gyermekek szívbetegségei 

A gyermekkori szívbetegségeket veleszületett és szerzett eltérések is okozhatják. Szerzett szívbetegségek lehetnek a különböző gyulladásos betegségek, szívizombetegségek, szívritmuszavarok, ebben a korban azonban jóval gyakoribbak a születéskor már meglévő szívfejlődési rendellenességek. 

Az egyes betegségek súlyossága és lefolyása igen eltérő, és azok gyakran a születést követő első napokban, hetekben kiderülnek a látványos tünetekre figyelemmel. A gyermekkori veleszületett szívbetegségek egy része a fejlődés során magától megoldódhat, így csak azok utánkövetése szükséges, gyakran azonban olyan betegségek is előfordulnak, melyek rövid- vagy hosszútávon az életet is veszélyeztetik, ezért gyógyszeres kezelést vagy műtéti beavatkozást igényelnek. 

A fentiekre tekintettel a veleszületett szívfejlődési rendellenességek esetében fontos a korai, pontos diagnózis. A szívbetegségek egy része ráadásul tünetmentes, így sokáig rejtve maradhat, és csak a rutinvizsgálat, óvodai vagy iskolai szűrővizsgálat, illetve sportorvosi vizsgálat során merül fel a gyanú. A késői diagnózis és a megkésve elkezdett kezelés ronthatja a gyermek gyógyulási esélyeit

Veleszületett szívbetegségek

Veleszületett szívbetegségről akkor beszélünk, ha a szív valamely része, pl.billentyűk, sövények, nagyerek, nem megfelelően fejlődik, ezáltal megszületés után, a keringés nem a normálisnak megfelelően működik. Beszélhetünk un. Csökkent tüdőkeringéssel járó betegségekről, melyeknek vezető tünete a csecsemő bőrének kékes elszíneződése (cianózis).A másik nagy csoport a fokozott tüdőkeringéssel járó veleszületett rendellenességek csoportja, amelynek vezető tünete a fáradékonyság, táplálási nehezítettség, szapora légvétel, később csökkent súlygyarapodás. A veleszületett betegségeknek jelentős részében vezető tünet a szívzörej. Ez egyébként egészséges gyermekeknél is előforduló hangjelenség, de lehet a hátterében súlyos billentyűhiba is, emiatt szívzörej esetén, mindenképpen kardiológiai szűrővizsgálat elvégzése javasolt.

Szerzett szívbetegségek

Szívritmuszavar 

Arrythmiáról beszélhetünk, ha a szívdobogást koordináló elektromos tevékenység nem működik megfelelően, ezért a szív túl gyorsan, esetleg szabálytalanul ver. A betegség a legtöbbször enyhe formában jelentkezik, szélsőséges esetben azonban komolyabb következményei is lehetnek, a diagnózis felállítása tehát mindig fontos.  A nem megfelelő ritmusú szívverésen kívül tünetei lehetnek, a légszomj, valamint a szédülés vagy az ájulás, sápadtság, hányinger.

Szívelégtelenség, szívizom gyulladás

Ha a szív nem képes elegendő mennyiségű vért pumpálni, a szervezet nem jut elég tápanyaghoz és oxigénhez. Egyes esetekben lassan, fokozatosan alakul ki a betegség, máskor az a szívműködés hirtelen károsodásának következménye. Tünetei a fáradékonyság, a gyengeség, a mozgásra fokozódó légszomj,  az étvágytalanság, vagy csecsemőkorban a súlygyarapodás elmaradása, és a lábszárak ödémás duzzanata.

Napjainkban elsősorban a covid óta fokozott figyelemmel követjük a vírusinfekció átesett gyerekeket, szívizomgyulladás lehetősége miatt.

Szívburokgyulladás

A szívet egy két rétegből álló zsák, a pericardium veszi körbe, melynek gyulladását szívburokgyulladásnak nevezzük. Kialakulásának lehetséges okai közé tartozik a vírusfertőzések, a szívet érintő műtétek, daganatok jelenléte, a kötőszöveti- vagy anyagcsere betegségek, valamint a gyógyszerek okozta mellékhatások.

Leggyakoribb tünete a tartós mellkasi fájdalom, mely átsugározhat a hátba vagy a karba is. A fájdalom belégzéskor vagy fekvéskor fokozódhat.

Mikor gondoljunk gyermekünknél szívbetegségre?    

Veszélyeztetett csoportok 

A különböző típusú szívbetegségek bárkinél előfordulhatnak, azonban az alábbi esetekben érdemes nagyobb figyelmet fordítani az esetleges tünetekre:

  • kis súlyú koraszülöttek,
  • családban előfordult szívbetegség,
  • bizonyos genetikai rendellenességek: Down, Di-George, Turner, Williams, Marfan és Noonan szindrómák. 

Szívbetegségekre utaló panaszok 

Csecsemőkori étvágytalanság, etetési nehézség 

Gyermekkorban gyakran előfordul, hogy az ételek ízének változása vagy a környezeti ingerek miatt a gyermek kevesebbet eszik. Csecsemőkorban azonban az étvágytalanság komolyabb problémára utalhat, hiszen a napi folyadék- és energiamennyiség bevitele feltétlenül szükséges a fejlődéshez. Ha a csecsemő korábban jó étvággyal evett, hirtelen azonban nem fogad el ételt, és egynél több étkezést kihagy, mindenképp orvoshoz kell fordulni. Ez fokozottan igaz akkor, ha emellett azt tapasztaljuk, hogy a kedélyállapota is romlik, viselkedése pedig megváltozik, nyugtalanná vagy fáradékonyabbá válik. Az etetési nehézségek hátterében számos körülmény állhat, azonban a szívbetegségek veszélyére utalhat az, ha a csecsemő etetés közben gyorsan elfárad, vagy nagyon izzad etetés közben.

A súlygyarapodás megállása, a testtömeg csökkenése 

Az újszülöttek súlygyarapodását a szülést követően hónapokig figyelemmel kell kísérni, hiszen így lehetünk biztosak abban, hogy a fejlődése megfelelő ütemben zajlik. Miután körülbelül a szülést követő második hét végére a baba súlya újra elérte a születési súlyt, ideális esetben folyamatos növekedést kell tapasztalni. Ha ez a gyarapodás megáll, és ezt egyéb tünetek – étvágytalanság, aluszékonyság, bágyadtság, hasfájás – kísérik, érdemes lehet orvoshoz fordulni, pánikra azonban nincs ok, hiszen ezek a jelenségek számos egyéb, könnyen kezelhető betegségre is utalhatnak. 

Cianózis (szederjesség)

A körmök és ajkak, valamint a nyelv kékes-szürkés elszíneződése a vér oxigéntartalmának csökkenésére, illetve szén-dioxid tartalmának emelkedésére utal. Két fajtáját különböztethetjük meg: a perifériás és a centrális (központi) szederjességet.

Perifériás cianózis a végtagokon és a körmökön jelentkezik, melyek hűvösebb tapintásúak is lehetnek. Az újszülöttek esetében a keringés gyakran még nem megfelelően szabályozott, így hajlamosabbak lehetnek rá, ha azonban a szederjesség átmeneti, és más testrész nem érintett, akkor ártalmatlan jelenségről van szó. Centrális cianózis esetében az ajkak, a szájnyálkahártya és a nyelv elszíneződése is észlelhető, ez pedig a szervezet oxigénhiányos állapotára utal, ami veleszületett szívfejlődési rendellenességek és szívelégtelenség jele lehet.

Légzési problémák 

Aggodalomra adhat okot, ha légzőszervi betegség fennállása nélkül a gyermek légvétele szapora, ha légszomjban szenved, esetleg nehézlégzés, fulladás lép fel nála. Ezek a tünetek utalhatnak valamilyen szívbetegség fennállására, így érdemes felkeresni velük a gyermekkardiológiai szakrendelést. 

Nem megfelelő pulzusszám 

Fontos tudni, hogy míg felnőttek esetében a nyugalmi helyzetben mért ideális pulzus 60-80 szívverés közötti, ez újszülötteknél 120-160, kisgyermeknél pedig 80-120, tehát önmagában a mienknél gyorsabb pulzusszám még nem ad okot aggodalomra. Szív- és érrendszeri betegségekre utalhat azonban az, ha a gyermek pulzusa ezen a tartományon kívül esik – túl szapora vagy éppen túl lassú –, és az is, ha a felső és alsó végtagon tapintott pulzusban és vérnyomásban jelentős különbséget tapasztalunk.

Fizikai terhelhetőség csökkenése 

Mindenkivel előfordulhat, hogy bizonyos külső tényezők hatására időnként fáradékonyabb, aggodalomra adhat okoz azonban az, ha gyermekünk a korábban megszokott terhelést nehezebben bírja, hamarabb elfárad, és ez az állapot napokig is eltart. A szokásosnál erőteljesebb fáradtság az elégtelen szívműködés jele lehet, különösen akkor, ha olyan egyéb tünetek is társulnak hozzá mint a légszomj, a mélyebb lélegzetvétel nehézsége, vagy az, ha teljesen hétköznapi cselekvések, például egy lépcső megmászása is problémát okoz. 

Egyéb, kivizsgálásra érdemes tünetek, állapotok 

A vizsgálat menete 

A gyermekkardiológiai vizsgálat két részből áll, ezért érdemes hosszabb vizsgálati időre számítani. A vizsgálat első részében a kardiológiai asszisztens segítségével készül el az EKG, amely a szív elektromos jelenségeit vizsgálja a szívizom összehúzódásakor keletkező elektromos feszültség regisztrálásával. A vizsgálat eredménye fontos információt nyújt szív aktuális állapotáról, igazolja vagy kizárja például a szívritmuszavar gyanúját, illetve jelzi például a szívizom működési zavarát. A vizsgálat fájdalommentes, mindössze pár perc nyugalmat kíván. Az asszisztens ezen kívül egy ujjra helyezhető orvosi műszer segítségével megméri a véroxigénszintet (szaturáció mérés), amely szintén fontos információt hordoz egyes kórképek esetén. A szív, a tüdő vagy a vérsejtek egyes betegsége esetén, ha kevesebb oxigén jut el a sejtekhez, az oxigénhiány következtében nem mennek végbe olyan életfontosságú sejtanyagcsere folyamatok, mint például az energiatermelés. Ez a vizsgálat is fájdalommentes, néhány perc nyugalmat kíván.

A vizsgálat második részében a gyermekkardiológus az aktuális EKG lelet ismeretében nézi végig az előző leleteket, veszi fel a kórtörténetet és készíti el a szívultrahangot. A diagnózis felállításában a legmodernebb UH készülék áll rendelkezésre, speciálisan a szív anatómiai és funkcionális vizsgálatára kifejlesztett ultrahang vizsgálófejjel. Mivel a vizsgálatok között mindig telik el egy kis idő, érdemes a gyermek számára játékot, mesekönyvet hozni. Azokban az esetekben, amikor a gyermekkardiológus komolyabb problémát talál, a vizsgálat is elhúzódhat, és a szülőkkel is hosszabb ideig tarthat a teendők megbeszélése.   

BEUTALÓKÖTELES NEAK RENDELÉSEK

Gyermek tüdőgyógyászati magánrendelés

NEAK RENDELÉSEINKRE BEUTALÓ SZÜKSÉGES! Kardiológiai rendelés NEAK KÓDJA házi gyermekorvosok részére: 01B12G401

A kardiológiai kivizsgálás során a gyermekek vizsgálati ideje a talált eltérés(ek) függvényében elhúzódhat, ezért előfordulhat, hogy az előjegyzési időponthoz képest csúszás történik, ezért a gyermekek komfortérzete miatt javasoljuk, hogy hozzanak magukkal a gyermek számára uzsonnát, innivalót, egy kedvelt mesekönyvet. Így könnyebben telik az esetlegesen megnyúlt várakozási idő.

A NEAK rendelések helyszíne a Doktor24 Óbuda Egészségközpont: 1037 Budapest, Bokor u. 17-21. II. emelet

Szakembereink

Dr. Simon Gábor

Csecsemő- és gyermekkardiológia
Specializációk:
  • gyermek kardiológia intenzív terápia
  • szívultrahang
  • ergometria
  • EKG Holter
  • szívkatéterezés


Részletes adatlap

Dr. Simon Gábor

Csecsemő- és gyermekkardiológia

Bemutatkozás

Dr. Simon Gábor gyermekkardiológus az intenzív terület, a manualitás és a gondolkodás erős egységében hisz. Egy amerikai tanulmányút szeretette meg vele a kardiológiát, azóta hihetetlen teherbírással veti bele magát a szakmai kihívások rengetegébe. Fontos számára az intenzív terület, a manualitás és a gondolkodás hármasának egyensúlya a gyógyításban. Szegedi orvosként kezdte, de a fővárosban találták meg a szakmai sikerek, a Róbertben az újszülöttek szívproblémáinak szűrése érdekében lép fel. A Róbert Kórházban egy komplex rendelés keretében vagyok jelen. Általános kardiológiai problémákkal is lehet fordulni hozzám, de fő cél, hogy a Róbert Gidák, vagyis az itt születő újszülöttek számára biztosítsunk olyan szűrési lehetőségeket, melyek kizárják a kardiológiai gondokat, így a babák első két hetében ki tudjuk zárni a potenciális kardiológiai veszélyforrásokat.
Specializáció
  • gyermek kardiológia intenzív terápia
  • szívultrahang
  • ergometria
  • EKG Holter
  • szívkatéterezés


Tanulmányok
  • 1996. Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Egyetem, általános orvos
  • 2001. csecsemő-gyermekgyógyászat szakvizsga
  • 2005. csecsemő- és gyermek kardiológia szakvizsga
  • 2013. csecsemő- és gyermekgyógyászati intenzív terápia szakvizsga


Tagságok
  • Magyar Orvosi Kamara
Beszélt nyelvek
HU

Dr. Környei László

Csecsemő- és gyermekgyógyászat, Csecsemő- és gyermekkardiológia
Specializációk:
  • gyermekkori szívritmuszavarok
  • szapora szívverés érzése
  • mellkasi fájdalom
  • fáradékonyság
  • ájulás
  • elkékülés
Részletes adatlap

Dr. Környei László

Csecsemő- és gyermekgyógyászat, Csecsemő- és gyermekkardiológia

Bemutatkozás

A csecsemő- és gyermekgyógyászati szakvizsga, majd gyermekkardiológusi szakvizsga után a Haller utcai Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet, Gyermekosztályán a gyermekkardiológiai intenzív osztály vezetője. Előtte is és az osztály átadása után is Németország két különböző szívcentrumában bővítette tudását. Jelenlegi feladatköre szerint a Kardiológiai Intézetben a gyermek-elektrofiziológiáért felelős, valamint a gyermek katéterintervenciós beavatkozásokért felelő főorvos.
Specializáció
  • gyermekkori szívritmuszavarok
  • szapora szívverés érzése
  • mellkasi fájdalom
  • fáradékonyság
  • ájulás
  • elkékülés
Tanulmányok
  • 1992. Semmelweis Orvostudományi Egyetem, általűános orvos
  • 1996. csecsemő-gyermekgyógyászat szakvizsga
  • 2000. csecsemő- és gyermek kardiológia szakvizsga
Tagságok
  • Magyar Gyermekorvosok Társasága
  • Magyar Kardiológusok Társasága
  • Gyermekkardiológusok Európai Társasága (AEPC) Arrhythmia Working Group – elnök
  • Gyermekaritmológiai Világkongresszus (Pedirhythm) – International Faculty Member
Beszélt nyelvek
HU,EN,DE

Dr. Perjés Zsófia

Csecsemő- és gyermekkardiológia
Specializációk:
  • gyermekkardiológia
  • szívultrahang
  • veleszületett szívbetegségek
Részletes adatlap

Dr. Perjés Zsófia

Csecsemő- és gyermekkardiológia

Bemutatkozás

Gyermekkardiológusként a veleszületett szívbetegséggel élő gyermekek kivizsgálását, kezelését végzi. A kivizsgálás, vagy kontroll részeként végzett szívultrahang vizsgálat segít a pontos diagnózis felállításában, a betegség folyamatának ellenőrzésében. Intézetünkben végzett munkája mellett továbbra is az Országos Kardiológiai Intézet Gyermekszív Központjának munkatársa, ahol a műtétek körüli ellátásában is részt vesz.
Specializáció
  • gyermekkardiológia
  • szívultrahang
  • veleszületett szívbetegségek
Tanulmányok
  • 1999. Semmelweis Orvostudományi Egyetem, általános orvos
  • 2009. csecsemő-gyermekgyógyászat szakvizsga
  • 2014. csecsemő- és gyermek-kardiológia szakvizsga
Beszélt nyelvek
HU,EN

Doktor24 CityZen - Gyermek labor

Laborvizsgálat
Specializációk:

Nyugodt, barátságos környezetben várjuk a kívánt laborvizsgálatokra a legkisebbeket is.

Részletes adatlap

Doktor24 CityZen - Gyermek labor

Laborvizsgálat

Bemutatkozás

Vérünk alapvető fontosságú információt hordoz egészségi állapotunkkal kapcsolatban. A felmerülő tüneteknek megfelelően összeállított vizsgálat alapján olyan betegségekkel kapcsolatban jelenti a vérvizsgálat az első lépést a probléma és a szükséges kezelés pontos meghatározása felé, mint az allergia, az öröklött vagy szerzett betegségek, a vér-, vérképzőszervi és a daganatos megbetegedések, virális és bakteriális fertőzések, valamint a hormonális rendellenességek.
Specializáció

Nyugodt, barátságos környezetben várjuk a kívánt laborvizsgálatokra a legkisebbeket is.

Beszélt nyelvek
HU

Doktor24 - Óbuda - Holter/Abpm

Kardiológia
Specializációk:
Részletes adatlap

Doktor24 - Óbuda - Holter/Abpm

Kardiológia
Beszélt nyelvek
HU

Tudástár

Mikor gondoljunk gyermekünknél szívbetegségre?
  • csecsemőkorban étvágytalanság illetve etetési nehézség, mely jellemzője, hogy a csecsemő etetés közben elfárad
  • súlygyarapodása megáll, vagy testtömege csökken
  • cianózis – azaz a körmök és ajkak, valamint a nyelv kékes-szürkés elszíneződése
  • súlyos szívbetegségre utal szapora légvétel
  • légszomj, nehézlégzés, fulladás
  • a pulzus túl szapora vagy éppen túl lassú
  • ájulás
  • gyermekünk a korábban megszokott terhelést nehezebben bírja, hamarabb elfárad
  • ha a felső és alsó végtagon tapintott pulzusban és vérnyomásban nagy a különbség
  • mellkasi fájdalom (főleg ha terhelésre lép fel)
  • magasvérnyomás betegség tipikus tünete lehet a fejfájás, szédülés, hányinger
A gyermekkardiológiai vizsgálat menete

A gyermek kardiológiai vizsgálat mindig két részből áll, ezért érdemes hosszabb várakozási időre számítani.

A vizsgálat első részében a kardiológiai asszisztens segítségével készül el az EKG (elektrokardiográfia), amely a szív elektromos jelenségeit vizsgálja a szívizom-összehúzódásakor keletkező elektromos feszültség regisztrálásával. A vizsgálat eredménye fontos információval szolgál a szív aktuális állapotáról, igazolja vagy kizárja például a szívritmuszavar gyanúját, illetve jelzi például a szívizom működési zavarát. A vizsgálat teljes mértékben fájdalommentes, mindössze nyugalmat kíván.

Az asszisztens ezen kívül egy ujjra helyezhető kis orvosi műszer segítségével megméri a véroxigénszintet (szaturáció mérés), amely szintén elengedhetetlen információt hordoz egyes kórképek esetén. A szív, a tüdő vagy a vérsejtek egyes betegsége esetén, ha kevesebb oxigén jut el a sejtekhez, az oxigénhiány következtében nem mennek végbe olyan életfontosságú sejtanyagcsere folyamatok, mint például az energiatermelés. A beteg ennek tüneteként lehet például rendkívül fáradékony. Ez a vizsgálat is teljesen fájdalommentes, mindössze néhány perc nyugalmat kíván.

A vizsgálat második részében a gyermekkardiológus az aktuális EKG lelet ismeretében nézi végig az előző leleteket, veszi fel a kórtörténetet és készíti el a szívultrahangot. A diagnózis felállításában a legmodernebb UH készülék áll rendelkezésre, speciálisan a szív anatómiai és funkcionális vizsgálatára kifejlesztett ultrahang vizsgálófejjel.

Mivel a vizsgálatok között mindig telik el egy kis idő, érdemes a gyermek számára játékot, mesekönyvet hozni.

Azokban az esetekben, amikor a gyermekkardiológus komolyabb problémát talál, a vizsgálat is elhúzódhat, és a szülőkkel is hosszabb ideig tarthat a teendők megbeszélése.        

Árulkodó tünetek nélkül

A szívbetegségek egy része tünetmentes, így sokáig rejtve maradhat, és csak a rutin vizsgálat, óvodai vagy iskolai szűrővizsgálat, illetve sportorvosi vizsgálat során merül fel a gyanú. A késői diagnózis és a megkésve elkezdett kezelés ronthatja a gyermek gyógyulási esélyeit.

Veszélyeztetett csoportok
  • kis súlyú koraszülöttek
  • családban előfordult szívbetegség
  • elhízott, túlsúlyos gyermek
  • bizonyos genetikai rendellenességek: Down, Di-George, Turner, Williams, Marfan és Noonan szindrómák

Ellátó intézmények

Doktor24 Óbuda Egészségközpont (NEAK/Önkormányzat)

1037 Budapest, Bokor u. 17-21. - NEAK/Önkormányzati rendelés

Doktor24 Cityzen Egészségközpont

1134 Budapest, Váci út 37. I. emelet

Árlista

Gyermek kardiológiai szakvizsgálat
40 000 Ft
Gyermek kardiológiai kontroll vizsgálat NEAK
Egyéni ár
Gyermek kardiológiai szakvizsgálat NEAK
Egyéni ár
Palyazat Palyazat
Megszakítás