Reumatológia

A reumatológia a mozgásszervi betegségek konzervatív, azaz nem műtéti kezelésével foglalkozik.

TUDJ MEG TÖBBET

Szakembereink a mozgásszervi betegségeket a kivizsgálástól a terápiáig, pre- és posztoperatív balneológia csomagokkal, mozgásterápiákkal kezelik, a legújabb technológiák alkalmazásával, személyre szabott ellátással várnak.

Mi a reumatológia?

A reumatológia a mozgásszervi betegségek konzervatív, azaz nem műtéti kezelésével foglalkozik. Ide tartozik egyebek mellett a csontritkulás, a különböző eredetű izom- és ízületi fájdalmak, gerincfájdalmak vizsgálata, diagnosztizálása és kezelése is.7

Mivel foglalkoznak a Doktor24 reumatológus szakorvosai?

Reumatológiai szakrendelésünkön a mozgásszervi betegségekkel foglalkozunk. A gerinc, a porckorongok, a csontok, az ízületek és az azokat körülvevő szalagok, inak, izmok megbetegedéseit, a csontritkulást, a lágyrész betegségeit vizsgáljuk.
A reumás megbetegedések gyulladás vagy kopás következtében fájdalmat, merevséget, duzzanatot, gyengeséget, működészavart okoznak a gerincben és az egyéb csontokban, az ízületekben, az izmokban és az inakban. Az ortopédiával ellentétben a reumatológus szakorvos nem műtéti úton gyógyítja a betegeket, hanem konzervatív kezelésekkel: gyógyszerek, valamint fizioterápiás módszerek segítségével. Magasan képzett, empatikus szakorvosaink segítenek abban, hogy megismerd reumatológiai problémád okát, célzott vizsgálatokkal, személyre szabott kezeléssel pedig segítik a gyógyulás folyamatát.

Milyen reumatológiai panaszokkal fordulhatsz hozzánk? 

Csontritkulás 

Az emberi csont szöveti állománya körülbelül 35-40 éves korig folyamatosan gyarapodik, ezt követően azonban megkezdődik a csont leépülése. Ez tehát természetes folyamat, ha azonban a csontvesztés mértéke évente a 3-5 százalékot meghaladja, akkor csontritkulásról beszélünk. Mivel az állapot következtében a csontok tömege és mésztartalma nagymértékben csökken, ezért megnő a spontán törések kockázatának esélye.  

A csontritkulás tünetei először azokban a csontokban jelentkeznek, ahol a szivacsos állomány nagyobb, például a gerinccsigolyákban, a combcsontban és a csuklóban. A betegség veszélye azonban az, hogy hosszú ideig tünetmentes: sokszor az első csonttörésig nem is derül rá fény.

Kialakulásának kockázata az életkor előrehaladtával folyamatosan nő, azonban számos egészségügyi probléma is állhat a hátterében. A csontritkulás előfordulásának esélye nagyobb bizonyos táplálkozási zavarok – például anorexia vagy bulímia – esetén, de ide vezethet a pajzsmirigy túlműködése és a kezeletlen gluténérzékenység is. Kialakulását előidézheti a kemoterápia és bizonyos gyógyszerek, például a szteroidok, de életmódunk is sokat számít: a csontritkulás esélyét növeli a kevés mozgás, a túl sok alkoholfogyasztás, a dohányzás, valamint a kalcium és a D-vitamin hiánya.

Izom és ízületi fájdalmak 

Az izomfájdalom számos betegség, sérülés vagy egyéb állapot következménye lehet. Leggyakoribb oka az izomláz, amely az izmok túlterhelésekor jelentkezik, és orvosi beavatkozást nem igényel.

Izom- és ízületi fájdalommal járhat az influenza és a koronavírus, ebben az esetben azonban az állapot a betegséggel együtt általában el is múlik. Hasonló panaszokat okozhat a pajzsmirigy alulműködése és bizonyos autoimmun betegségek, mint a lupusz, a dermatomyositis vagy a rheumatoid artritisz, mely valójában az ízületi gyulladás egyik fajtája. A tüneteket okozhatja a fibromyalgia, ami egy, a központi idegrendszert érintő betegség, és a fájdalom érzékelésében és feldolgozásában alakít ki zavarokat. A polymyositis, az izmok vírusos vagy egyéb eredetű gyulladása leggyakrabban a váll, a felkar, a csípő és a szív izmait támadja meg, de izom- és ízületi fájdalmakat okozhat a krónikus fáradtság szindróma, a Lyme kór és a szklerózis multiplex is. A probléma felléphet bizonyos gyógyszerek, például a koleszterin csökkentésére szolgáló sztatinok mellékhatásaként. 

Látható tehát, hogy az okok rendkívül szerteágazóak, a reumatológiai szakvizsgálat tehát a tartós, vagy különösen erős fájdalom fennállása esetén nagyon fontos lehet.

Gerincfájdalmak 

A gerincfájdalom hátterében számos tényező állhat. A leggyakoribb kiváltó ok a nem megfelelő életmód: a testmozgás hiánya, az ülőmunka és a helytelen testtartás. Amennyiben hosszú ideig egy testhelyzetet veszünk fel, úgy a gerincet és a csigolyákat egyoldalú nyomás éri, ez pedig porckorongsérvhez – hétköznapi nevén gerincsérvhez – vezethet, melynek az alábbiakban a két leggyakoribb típusát mutatjuk be. 

A nyaki gerincsérv 

A nyaki gerinc hét csigolyából és hat porckorongból épül fel. A porckorongok feladata az, hogy tompítsák a csigolyatestek által kifejtett nyomást, így csökkentve a nyak és a fej terheinek eloszlását. Nyaki gerincsérv akkor keletkezik, ha a porckorong külső, szilárd védőrétege (vagy annak egy része) beszakad, és a porckorong gélszerű belső része a szakadásba beszivárog. Leggyakrabban az idősebb, 50 év feletti korosztályt érinti, és nőknél jóval többször kerül diagnosztizálásra. 

A nyaki gerincfájás oka lehet a gyakori lefelé nézés, a fej folyamatos lehajtása, mely a számítógépes munkát végzők megszokott testtartása, ritkább esetben azonban okozhatja trauma vagy sérülés is. Tünetei a gerincfájdalmon kívül a nyak mozgásának beszűkülése, az izomfájdalom a hátban és a karban, valamint a gyakori szédülés és fejfájás. 

Az ágyéki gerincsérv 

Az ágyéki gerincszakasz viseli a legnagyobb terhelést, erre tekintettel a porckorongsérv is ezen a területen alakul ki leggyakrabban. A betegség előfordulásában nagy szerepet játszik az ülés, melynek során a gerinc alsó szakaszára komoly nyomás nehezedik. A derékfájás kisugározhat az alsó végtagokba, a lágyékba, a csípőbe és a farizomba is, megnehezítve a mozgást, az ülést és a hajolást, ezen kívül gyakori tünet a zsibbadás is. 

Szisztémás autoimmun betegségek

Autoimmun betegségről akkor beszélhetünk, ha a szervezet valamilyen oknál fogva nem ismeri fel a saját sejtjeit és szöveteit, és azokkal szemben immunválaszt indít el, ezáltal pedig gyulladást okoz. Ezek a betegségek az orvostudomány jelenlegi állása szerint nem gyógyíthatók, a legtöbb esetben azonban jól kezelhetők, aktivitásuk pedig megfelelő kezeléssel csökkenthető. Közös jellemzőjük, hogy nők esetében gyakrabban előfordulnak, a hajlam pedig a családon belül is öröklődhet. A kialakulás kockázatát növeli a magas zsír- és szénhidráttartalmú étrend, a dohányzás, de bizonyos környezeti hatások és fertőzések is. 

Megkülönböztethetünk szervspecifikus betegségeket, melyek nevükből adódóan egyetlen szervre koncentrálódnak, valamint szisztémás autoimmun betegségeket, melyek több szervet vagy szervrendszert érintenek.

A leggyakoribb autoimmun betegségek közé tartozik a szklerózis multiplex, a hashimoto betegség, a lupusz, a különböző pajzsmirigy betegségek és a krónikus sokízületi gyulladás. 

Az egyes problémák tünetei különbözhetnek, azonban gyakran fordul elő fáradtság, gyengeség, izomfájdalom, zsibbadás, ízületi fájdalom és a koncentrációs készségek csökkenése.

Milyen vizsgálatok érhetők el a Doktor24-nél?  

A reumatológiai szakvizsgálat első lépése a pontos anamnézis felvétele. Ennek során a szakorvos alaposan kikérdezi a beteget a panaszairól, azok keletkezéséről és okairól, például, hogy érte-e valamilyen trauma vagy sérülés az adott testrészt. Ez után be kell számolni a kórelőzményekről (korábbi betegségekről, műtétekről stb.) és a családban előfordult hasonló jellegű betegségekről. 

A következő lépés egy általános fizikális vizsgálat, melybe beletartozik a végtagok, a gerinc és a járás tanulmányozása szemrevételezéssel, mozgatással. Ez után a szakorvos ellenőrzi az izomerőt, a reflexeket és megtapintja a fájdalmas területeket. 

A reumatológus a diagnózis felállításához laboratóriumi, illetve képalkotó vizsgálatokat (ultrahang, röntgen, CT, MRI) kérhet, és sor kerülhet a csontsűrűség mérésére is. Amennyiben egyéb betegség gyanúja is felmerül, orvosaink a többi szakterület szakorvosaival is konzultálnak. 

Szükség esetén további vizsgálatok elvégzésére irányuló, terápiás javaslatot (gyógyszeres, fizikoterápia stb.) tesz szakorvosunk, indokolt esetben helyben beadott lokális injekcióval kezdi a kezelést.

Végül sor kerül a kontroll időpontjának megbeszélésére a kért vizsgálatok eredményeivel kapcsolatban.

Hogyan készülj fel a vizsgálatra?

A vizsgálat során a diagnózist szakorvosaink állítják fel, ezt azonban megkönnyítheted egy kis odafigyeléssel. Mielőtt a szakrendelésen megjelennél, alaposan gondold át, hogy milyen tüneteid vannak, azok mikor kezdődtek, milyen napszakban, milyen tevékenység végzése során jelentkeznek vagy erősödnek. A reumatológiai vizsgálatra hozd magaddal a rendelkezésre álló orvosi dokumentációt, beleértve azokat is, melyek nem a mozgásszervi területekkel kapcsolatosak. Készíts listát az általad szedett gyógyszerekről, és ne felejts el tájékoztatást adni az ismert gyógyszerallergiáidról sem. Az orvos számára fontos információ az is, hogy a közvetlen családtagok körében hasonló jellegű betegségek előfordultak-e korábban. 

Miért érdemes a Doktor24-et választani?

  • Profi reumatológus csapattal várunk. Szakképzett orvosaink és csúcstechnológiás eszközeink segítségével fényt derítünk a baj forrására, majd hatékony kezelést nyújtunk számodra. Ha a legjobb csapatot és a legkorszerűbb berendezéseket keresed, nálunk megtaláltad.
  • Munkánkat az empatikus hozzáállás jellemzi. Kollégáinkkal türelemmel és megértéssel gondoskodunk minden páciensünkről, és részletes tájékoztatást nyújtunk a betegségről és a kezelés menetéről is.
  • Garantáltan segítünk. Legyen szó bármilyen reumatológiai eredetű betegségről, orvosainkkal minden esetben segítséget nyújtunk. Jelentkezz bátran konzultációra!

Mivel fordulhatsz hozzánk?

Szakembereink

Dr. Genti György

Reumatológia
Specializációk:
  • gerincfájdalom
  • nagy- és kisízületi fájdalom
  • duzzadt, fájdalmas ízület
  • elhúzódó fájdalmas ízületi merevség
  • csontritkulás
  • indokolatlan izomfájdalom
  • intraartikuláris injekció
  • izomgyengeség
  • lágyrész és csontfájdalom
Részletes adatlap

Dr. Genti György

Reumatológia

Bemutatkozás

Szakképesítését 1969-ben reumatológia és fizioterápia, 1972-ben klinikai farmakológia területén szerezte. Több külföldi és hazai intézményben végzett továbbképzést, 25 évig dolgozik az Országos Reumatológiai és Fizioterápiás Intézetnél, 15 éven át a Pest megyei Flór Ferenc Kórház reumatológiai osztály osztályvezető főorvosaként, majd 8 évig a reumatológiai ambulancián tevékenykedett. Tizenkét évig volt az ORFI Klinikai Farmakológiai Egység vezetője, tudományos munkatársa. Számos budapesti egészségügyi intézmény keretein belül folytatott reumatológiai szakrendelést az elmúlt években.
Specializáció
  • gerincfájdalom
  • nagy- és kisízületi fájdalom
  • duzzadt, fájdalmas ízület
  • elhúzódó fájdalmas ízületi merevség
  • csontritkulás
  • indokolatlan izomfájdalom
  • intraartikuláris injekció
  • izomgyengeség
  • lágyrész és csontfájdalom
Tanulmányok
  • 1965. Budapesti Orvostudományi Egyetem, általános orvos
  • 1969. reumatológia és fiziotherápia szakvizsga
  • 1979. klinikai farmakológia szakvizsga
Beszélt nyelvek
HU,EN,DE,ES

Dr. Szentiványi Csilla

Reumatológia, Balneoterápia
Specializációk:
  • mozgásszervi betegségek holisztikus személetű megközelítése a kivizsgálástól a terápiáig
  • pre és poszt-operatív balneológia kezeléscsomagok a Széchenyi Gyógyfürdővel együttműködésben
Részletes adatlap

Dr. Szentiványi Csilla

Reumatológia, Balneoterápia

Bemutatkozás

Reumatológus szakorvosként évekig az ORFI-ban dolgozott. Jelenleg járóbeteg szakellátásban és osteoporosis szakrendelésen dolgozik. 2018-tól a Széchenyi gyógyfürdőben működő Komplex Osztály (Nappali Kórház) osztályvezető főorvosa volt. Több, mint 10 éve klinikai gyógyszervizsgálatokban is részt vesz. Holisztikus szemléletét ETI vizsgás orvos- természetgyógyász végzettségének köszönheti. Kinezio-tape és lézer terapeuta képesítése is van. Eddigi tanulmányai és szakmai tapasztalatai alapján vallja, hogy a mozgásszervi tünetek, panaszok okát, hátterét és terápiáját is holisztikus szemlélettel érdemes megközelíteni. A gerinc, váll, kéz, csípő, térd, láb területén a túlerőltetés, kopás (osteoarthrosis), osteoporosis, autoimmun vagy kristály indukálta gyulladások, statikai hibák, postoperatív vagy posttraumás fájdalmak és tünetek, akár az izületekben akár a lágyrészekben, izmokban egyaránt mind a reumatológia tárgykörébe tartoznak. Munkája során a tünetek kivizsgálása, a terápiás javaslatok, az injectios kezelések, az életmódbeli tanácsok, a panaszok lehető leggyorsabb enyhülését célzó kezelések – de a long-life terápiát igénylő betegségek menedzselésekor is igyekszik szem előtt tartani, hogy a betegeket a lehető legjobban bevonja a saját gyógyulási folyamatukba, ezáltal elnyerje együttműködési hajlandóságukat.
Specializáció
  • mozgásszervi betegségek holisztikus személetű megközelítése a kivizsgálástól a terápiáig
  • pre és poszt-operatív balneológia kezeléscsomagok a Széchenyi Gyógyfürdővel együttműködésben
Tanulmányok
  • 1990. Semmelweis Orvostudományi Egyetem, általános orvos
  • 1997. reumatológia szakvizsga
Beszélt nyelvek
HU

Ellátó intézmények

Doktor24 Cityzen Egészségközpont

1134 Budapest, Váci út 37. I. emelet

Árlista

Reumatológiai szakvizsgálat
37 000 Ft
Reumatológiai kontroll vizsgálat
32 000 Ft
Palyazat Palyazat
Megszakítás