Pajzsmirigy alul- vagy túlműködés, esetleg pajzsmirigy gyulladás vagy göb tüneteivel gyermekendokrinológus szakorvoshoz kell fordulni! Szakértőink megnyugtató környezetben várnak, ahol a legkisebbek gyógyulása az elsődleges szempont.
Ha a gyermek hirtelen sokat fogyott, fáradékony, ha túl sokszor kér inni, esetleg a kortársai már régen magasabbra nőttek. Csak néhány jellemző tünet, mely miatt a szülőknek endokrinológus szakorvoshoz kell fordulni. Ma már egy egyszerű vérvétel eredményéből, az ehhez kapcsolódó hormonvizsgálatokból számos endokrinológiai betegség gyanúja igazolható vagy kizárható.
Nagyon fontos, hogy időben felfedezzük!
Gyermekkorban az a gyakoribb, hogy a hasnyálmirigy által termelt és elválasztott inzulin hiánya miatt (1-es típusú cukorbetegség) a szervezet sejtjei nem képesek a cukrot felvenni és feldolgozni. Így a keringésben sok cukor marad, amely a vesékben kiválasztódva a vizeletben jelenik meg. Mivel a cukor vizet visz ki magával a szervezetből, megnő a vizelet mennyisége. Vagyis a gyermek gyakran és sokat iszik, és ezzel párhuzamosan megnő a vizeletének mennyisége.
Közben hirtelen nagyon fogy és fáradékony. Az addig szobatiszta gyermek éjszaka is bepisilhet – ez igen jelentős figyelemfelhívó jel. Gyakran a szülők éjszakai bevizelés miatt hozzák el a gyermekeket, ahol a laborvizsgálat után, a vizeletben kimutatott cukor irányítja a figyelmet a baj lényegére, az induló, 1-es típusú cukorbetegség gyanújára. Ilyen esetben azonnali, további vizsgálatok indokoltak.
⦁ Vizeletvizsgálat során a vizeletben talált fokozott cukorürítés
⦁ nagy mennyiségű vizeletürítés,
⦁ következményesen fokozott mértékű folyadékbevitel (gyakori, nagy mennyiségű ivás),
⦁ jó étvágy melletti fogyás,
⦁ elhúzódó, visszatérő gombás, bakteriális bőrfertőzések (akár pelenkakiütések), nehezebben gyógyuló sebek,
⦁ elhúzódó hányinger, hasfájás, esetleg hányás, állandó acetonos lehelet (nem csak reggel vagy egyéb folyadékvesztéssel járó betegség esetén)
Az endokrinológiai betegségek közül elsősorban a pajzsmirigy működésének zavarának gyanúja miatt keresik fel a szülők gyermekeikkel intézetünket. Erre több jel utalhat: lehet látványos nyaki duzzanat, bőrszárazság, a széklet állagának eltérései, tinédzser lányoknál a menstruációs ciklus zavara, hajtöredezés, hajhullás, kézujjak remegése.
A pajzsmirigy funkció zavar örökölhető, ezért ebben az esetben gyakoribb, hogy korán, többnyire már serdülőkorban felfedezhetők a pajzsmirigy alul vagy túlműködésének jelei. Ilyen esetben a szakorvos célzott hormonvizsgálatok segítségével állíthatja fel a diagnózist.
A serdülés és az ezzel járó hormonális változások sok gyermek (elsősorban lányok) esetén okoz panaszt. A menstruációs ciklus rendezetlensége, a fokozott szőrnövekedési tendencia, a zsíros pattanásos bőr indokolttá teheti nőgyógyászati, endokrinológiai hormon-meghatározások elvégzését. Ebben a kérdésben számos tévhitet lehet objektív endokrinológiai kivizsgálással eloszlatni.
Ugyancsak gyakori probléma a serdülő fiúk fájdalommal járó emlőduzzanata is. Intézetünkben az endokrinológiai betegségek gyanújával jelentkező pácienseket nagy szakmai tapasztalattal rendelkező endokrinológus szakorvosok vizsgálják és gyógyítják, megfelelő labor és más szükséges vizsgálati háttér segítségével.
A gyermekek növekedésének elmaradása vagy lassultsága ugyancsak olyan tünet, amely az endokrinológus véleményét igényelheti. Ezekben az esetben sokat segít, ha a szülők magukkal hozzák a gyermek adminisztrált adatait (az oltási könyvet), amennyiben abban vezették a növekedés ütemét.
A szakorvos, alapos kikérdezés után, a gyermek és a családtagok adatainak (magasság, testsúly stb.) ismeretében tud dönteni arról, szükséges-e további vizsgálat.