Csecsemőkortól a fiatal felnőtt korig minden korosztálynak megvan a maga ortopédiai „felkiáltó jele”, amely a mozgásszervek életkori érési sajátosságaira vezethető vissza. Kiemelkedő szaktudású szakértőink várnak téged és családodat, megnyugtató környezetben, ahol a legkisebbek gyógyulása az elsődleges szempont.
Csecsemőkorban a csípő és lábtartásra, kisgyermekkorban a lábproblémákra, serdülőkorban pedig a gerincre kell fokozottan figyelnie a gyermekorvosnak és a szülőnek egyaránt. Ha a gyermeket időben vizsgálja szakorvos az ortopédiai rendelésen, akkor a kialakulóban levő betegségek igen sok esetben akár száz százalékban gyógyíthatók, éppen ezért az optimális mozgásszervi fejlődés monitorozása gyermekkorban elengedhetetlenül fontos.
A III. kerületi csecsemők csípőszűrése az Önkormányzattal történő együttműködés keretében térítésmentes.
Örömmel adunk hírt róla, hogy a Doktor24-Svábhegyi Gyermekgyógyintézet és a III. kerületi önkormányzat együttműködése nyomán a III. kerületi lakcímkártyával rendelkező gyermekek részére továbbra is ingyenesen végezzük a csecsemőkori csípőszűrést. A megállapodás alapján a magánellátás keretein belül, ingyenesen végezhető szűrésre beutaló nem szükséges, azonban a lakcímkártya bemutatása feltétele a vizsgálat elvégzésének.
Az rendelések helyszíne a Doktor24 Óbuda Egészségközpont: 1037 Budapest, Bokor u. 17-21. II. emelet
A tavasszal született gyermekeknél gyakoribbak a csípőfejletlenségek, és egyelőre csak feltételezés, hogy mindez az x kromoszómával függ össze, a jelenség pontos oka még nem ismert, ezért lényeges, hogy minél hamarabb – a baba pár napos, pár hetes korában – észrevegyék. A farfekvéses babáknál szintén kimutathatóan sűrűbben fordul elő a csípő fejletlensége.
Mindezek miatt rendkívüli jelentősége van a hathetes korban végzett ortopédiai szűrésnek, amelynek része a csípő ultrahang vizsgálata. Intézményünkben kiváló minőségű képet láttató ultrahang készülék áll mind a radiológus, mind az ortopéd szakorvos rendelkezésére. A gyermekortopédiai szakorvos manuális vizsgálat után azonnal észreveszi, ha olyan izomkötöttségek állnak fenn a gyermeknél, amelyek visszahatnak a csípőre, így a későbbi mozgásra, járásra. Ezért fontos, hogy azonnal segítséget kapjon a baba.
Előzzük meg a csípőficamot! Képzeljük el, hogy az egyik nyitott tenyerünkbe belehelyezzük a másik öklünket, és arra rázárjuk az ujjainkat. Így fogja az úgynevezett vápa a baba combcsontját. Abban az esetben, ha ez a vápa nem zár, hanem benne csúszkál a combcsont, esetleg teljesen egyenesen nyitott marad, akkor fennáll a veszélye annak, hogy amikor a baba a 8-10. hónap körül a lábára áll, akkor a combcsont kicsúszik a vápából és kialakul a csípőficam. Ilyenkor azonban már csak a műtét segít.
Csecsemőként, a születés után egy ideig még annyira „terelgethető” a csontozat, hogy ha néhány hétig külső eszközzel – úgynevezett terpeszpelenkával, súlyosabb esetben egy speciális eszközzel, a Pavlik kengyellel – egy természetes, magzati pózban tartjuk a babát, akkor tökéletesen rendbe jöhet a csípőízület. Ez az újszülöttnek semmilyen külön terhet nem okoz, hiszen pont úgy helyezkednek el a lábai, mint az anyaméhben.
Előfordulhat, hogy eltérés mutatkozik a lábfej lábszárhoz viszonyított nyugalmi helyzetében. Vagyis a lábfej befelé fordult – kifliformát vesz fel, illetve egészen befelé kunkorodik. Befelé forduló lábfej esetén sokszor egyszerű mozgatással, masszázzsal kezelhető a baba. Ha nagyobb az eltérés, akkor egy speciális kis cipővel, 6-8 hetes korra tökéletesre formálódik a lábfej tartása. A pár hónapos kezelés sok esetben elejét veszi számos következményes mozgásszervi problémának.
Fontos, hogy két iskolai szűrővizsgálat között egy fiatal szervezet szempontjából sokszor nagyon sok idő telik el. Ezért feltétlen forduljunk ortopéd szakorvoshoz abban az esetben, ha:
A gyermekortopédiai szakorvos a szülő partnere. A komolyabb kezelésekhez, mint pl. egy görbült gerinc, hanyag tartás, idő kell. A gondokon hathatósan nem tud segíteni gyógyszeres kezelés.
Ellenben hosszabb ideig kényszerülhet a kamasz gyógytornára, esetleg a gerinc egyenességét segítő fűző használatára, amelyet nem egyszerű elfogadni az érzékeny kamasz léleknek. Az ortopéd szakorvos a kezelés ideje alatt végig a serdülő és a család mellett áll, tanácsokkal, gyógytorna, úszás és egyéb, tartást javító módszerek segítségével kíséri a fiatal felnőtté válás folyamatát. Fontos, hogy a gerinc és más ortopédiai problémákkal küzdő gyermek a szakorvos szemei előtt nőjön fel! Ezért sem mindegy, mikor hozza el a szülő először vizsgálatra a gyermeket. A sikeres, többéves folyamat végén, a gyermekortopéd szakorvos együtt örül a szülőkkel és a gyermekkel, hiszen az odafigyelés az egészséges felnőttkort alapozza meg.