Rövidlátás (myopia)
A rövidlátók a közeli tárgyakat élesen látják, azonban a távoli dolgokat már homályosan, hiszen a kép nem az optimális helyre, hanem a retina elé vetül. A rövidlátás anatómiai eredetű is lehet, de akár az életmódból adódóan is kialakulhat. A problémát a szem törőejenének fokozottsága jelenti, amely a szaruhártya vagy a szemlencse túlzott domborúságából fakadhat, vagy abból, ha a szemgolyó (szemtengely) hosszabb a kelleténél.
A fénytörési hiba szemüveg vagy kontaktlencse segítségével korrigálható, sebészeti beavatkozással – például lézeres szemműtéttel – pedig egyes esetekben végleg megszüntethető. Szemüveg vagy kontaktlencse esetén mínuszos dioptria alkalmazása szükséges. Ha a rövidlátás tüneteit tapasztalod, nagyon fontos, hogy időben szemészhez fordulj, hiszen a kezeletlen tünet nemcsak az életminőségedet rontja, hanem a maradandó szembetegségek esélyét is növeli.
Távollátás (hiperópia)
A távollátók a közeli képeket homályosan látják, hiszen azokról nem keletkezik éles kép az ideghártyájukon. Távollátást okozhat, ha az egyik szemgolyó kisebb, mint a másik, a lencse laposabb, de az is előfordulhat, hogy a szem tengelyhossza rövidebb a kelleténél. Sőt, a szaruhártya vagy a szemlencse túlzott domborúsága sem kizárható tényező. Fontos megjegyezni, hogy nagyfokú távollátás esetén már a közeli képek homályossá válnak.
Ugyan fiatalkorban a szemlencse rugalmasságának köszönhetően a távollátók még szemüveg vagy kontaktlencse viselése nélkül is korrigálni tudják a látási zavart, de később, amikor a szemlencse már veszít a rugalmasságából, mindenképpen kezelésre van szükség. A távollátók számára pluszos dioptriás szemüveg vagy kontaktlencse jelenti az utat az éleslátáshoz, de a műtét is szóba jöhet, ha végleges megoldást keresnek.