Az igazán kényes és kellemetlen problémákat a Doktor24 nyugodt, diszkrét környezetben, minimális várakozási idő mellett igyekszik fájdalommentesen és megnyugtatóan gyógyítani. Szakembereink korszerű és személyre szabott ellátással várnak.
Az urológia a nők és férfiak esetében is a szervezet méregtelenítésében szerepet játszó vizeletelválasztó és -elvezető rendszer (vese, vesevezeték, húgyhólyag, húgycső), valamint a férfiak esetében a nemi szervek (herék, mellékherék, prosztata, ondóvezeték és ondóhólyag, hímvessző) betegségeivel foglalkozó terület. Férfiaknál kiemelt fontosságú a prosztatarák szűrése, a jóindulatú prosztatamegnagyobbodás diagnosztikája és kezelése. Emellett az urológia a herék és a hímvessző fájdalmaival, betegségeivel is foglalkozik. A női páciensek gyakran vizelettartási problémák, gyakori vizelési inger, alhasi fájdalom, fájdalommal járó vizelés, véres vizelet miatt keresik fel szakrendelésünket.
A vizelet kiválasztásáért a vesék felelősek. Ezek a szervek a rajtuk átáramló vért szűrik meg, ezzel távozik a szervezetből a felesleges folyadék és a salakanyagok is. A vizeletürítéssel vagy a vizelettárolással kapcsolatos panaszok igen gyakoriak, a lakosság nagy részét esetenként érintik. A leggyakrabban előforduló vizelési problémák a következők.
Ha a vizelés gyakorisága normál folyadékbevitel mellett megnő anélkül, hogy mennyisége is több lenne, urológiai problémára gyanakodhatunk. Főleg idősebbeknél fordul elő, de okozhatják különböző fertőzések, daganatok is.
A hólyagból történő vizeletürítés egészséges állapotban szabályozható, az akaratlan, kisebb vagy nagyobb mennyiségű vizeletvesztés azonban kivizsgálásra érdemes. Sokszor életmódváltással vagy intimtornával is kezelhető az állapot, mely elsősorban nőknél és időseknél fordul elő.
Amennyiben naponta 3-4 liternél több vizelet ürül ki a szervezetből, úgy vesebetegség, cukorbetegség gyanúja merülhet fel, míg a fél litert el nem érő vizeletmennyiség oka elsősorban hányás vagy hasmenés okozta kiszáradás lehet.
A vesével kapcsolatos gondok kialakulhatnak önmagukban, esetleg valamilyen egyéb betegség tüneteként, szövődményeként.
Az állapot veszélye, hogy egyes esetekben tünetmentes, így csak egyéb okból elvégzett vizsgálat igazolja annak fennállását. Máskor tünetei lehetnek a vizeléssel kapcsolatosak (véres, gennyes vizelet, fájdalmas vagy gyakori éjszakai vizelés, vizelet mennyiségének növekedése vagy csökkenése stb.), fáradékonyság, étvágytalanság, hányinger és hányás, felpüffedt arc, bedagadt végtagok, láz, vese- vagy hasfájás, görcsök.
Rendkívül gyakori veseprobléma a vesekövesség, mely a népesség 5-6 százalékát is érintheti. A betegséget okozhatja az életmód, például a túl sok só fogyasztása és a testmozgás hiánya, de kialakulhat pajzsmirigybetegség, belgyógyászati vagy anyagcsere-betegség, fokozott D-vitamin bevitel és számos egyéb állapot következtében is.
Veszélyesebb állapot a vese daganatos megbetegedése, melynek pontos kiváltó oka egyelőre nem ismert, sokszor azonban egy genetikai károsodás, génhiba áll mögötte. Krónikus vesebetegség alakulhat ki a vese tartós károsodása esetén, ennek gyakorisága az életkorral együtt növekszik.
A húgyhólyag egy rugalmas, nyálkahártyával bélelt, a szeméremcsont mögött elhelyezkedő szerv, mely a vizelet tárolására szolgál. Férfiaknál mögötte a végbél, nőknél a méh és a végbél található. A hólyagproblémák gyakori betegségek, szerencsére azonban legtöbbször könnyen kezelhetők. A férfiak esetében főként a húgyhólyag ürítési nehézsége merül fel, melynek oka sokszor a prosztata megnagyobbodása. A nők leggyakoribb hólyagproblémája az inkontinencia, melyet gyakran a medencefenék gyengülése, a szülés vagy az előrehaladott életkor okoz.
Bizonyos esetekben az agy, a gerincvelő betegsége és az idegkárosodás is okozhat problémát ezen a területen, főként gerincvelő-sérültek, stroke, diabétesz vagy éppen sclerosis multiplex esetén.
A húgycső egy csőszerű képlet, mely a húgyhólyag és a húgycsőnyílás között helyezkedik el, és felel azért, hogy a vizelet a húgyhólyagból a külvilágba távozhasson. Húgycsőfájdalom számos okból kialakulhat. A húgyúti fertőzést a köznyelv felfázásként ismeri annak ellenére, hogy ezt az állapotot baktériumok okozzák, melyek a vastagbélből a húgyutakba kerülnek, ott elszaporodnak és fertőzést okoznak.
A húgycső gyulladását előidézheti vírus és baktérium, de férfiaknál akár a pénisz sérülése is. A húgycsőszűkület általában fertőzés miatt kialakuló szöveti sérülés következtében jön létre, tünete lehet a vizelet mennyiségének látványos csökkenése, a fájdalmas, esetleg véres vizelés. Obstruktív uropathia esetén valami – vesekő, daganat, megnagyobbodott prosztata stb. – akadályozza a vizelet útját.
A fentieken túl problémát okozhat a húgycsőben a vesekő, a női reprodukciós szervek vagy a prosztata gyulladása, de gyakori panasz a húgycső belső átmérőjének csökkenése, vagyis a húgycsőszűkület is.
A prosztata a férfiak húgycsöve körüli mirigyes szerv, mely körbefogja a húgyvezetéket, kivezető csöve pedig a húgycsőbe nyílik. Mirigyei egy tejszerű váladékot termelnek, ami az ondó részeként segíti a hímivarsejtek mozgását és táplálja azokat. A szerv betegségeinek jellemző közös tünetei a gyakori, főként éjszakai vizelés, a nehézkes vizeletürítés, illetve vizelés közben csípő, égető érzés. Ezen kívül fájdalmas lehet a prosztata területe, és akár az ejakuláció is.
Lehet akut és krónikus, okozhatják baktériumok, de egyéb ok is. Az akut, erős fájdalommal, lázzal járó és a krónikus, hónapokig elhúzódó gyulladás is orvosi ellátást igényel, általában mindkét esetben antibiotikumos kezelésre van szükség.
Általában az 50 évnél idősebb férfiaknál jelentkezik. Gyakori elváltozás, melynek kialakulásában a tesztoszteronnak van nagy szerepe. Jellemző tünetei a vizelési nehézség, a gyakori vizelés illetve az, hogy a húgyhólyag nem tud teljesen kiürülni. Súlyos esetben akár veseelégtelenséghez is vezethet, ezért a tünetek jelentkezése esetén érdemes azonnal orvoshoz fordulni.
Szintén elsősorban az 50 év feletti férfiaknál fordul elő, és ez a második leggyakoribb a daganatos megbetegedések között. Veszélye, hogy korai szakaszában tünetmentes, később azonban véres vizelet és vizelési nehézség jelentkezhet. A gyógyulási esélyek jelentősen javulnak az időben történő diagnosztizálás esetén, ezért a szűrővizsgálatokon való megjelenés nagyon fontos.
A here a hímvessző alatt, a herezacskóban található. Feladata a hímivarsejtek előállítása, valamint a tesztoszteron termelése.
A húgycső fertőzéséből indul ki: ha ezt nem kezelik megfelelően, prosztatagyulladás alakulhat ki, aminek következtében a kórokozók eljutnak a mellékherékbe. Súlyosabb esetben átterjedhet a herére is, és akár nemzőképtelenséget is okozhat. Tünete a mellékherék megnagyobbodása és erős fájdalma, valamint a láz és a tályogosodás. Kialakulhat egyéb betegségek, például az influenza szövődményeként, de okozhatja a nem megfelelő tisztálkodás is.
A lágyéksérv egyik fajtája; akkor fordul elő, ha a lágyéksérv átcsúszik a herezacskóba. Tünete a tompa fájdalom, valamint a lágyékhajlatban jelentkező duzzanat, mely terhelés hatására észlelhető leginkább.
Az esetek nagy részében rosszindulatú, és elsősorban fiatal felnőttek körében fordul elő. Ez az egyik legsikeresebben gyógyítható rákos megbetegedés, feltéve hogy a diagnózis időben megtörténik. Tünete a herében jelentkező fájdalommentes csomó, valamint az alhasi fájdalom.
A hímvessző fájdalma, duzzanata általában valamilyen sérülést követően alakul ki. Ezen a területen a bőr rendkívül érzékeny, ezért már egy kisebb trauma hatására is begyulladhat, fájdalmassá válhat. Előfordulhat égő, viszkető érzés, lerakódás a hímvessző bőre alatt, fájdalmas vagy nehéz vizelés, megvastagodott bőr, váladékozás, vérzés, esetleg órákig fennálló merevedés szexuális inger nélkül.
A tünetek mögött állhat a hímvessző makkjának, fitymájának gyulladása, allergiás reakció, húgycsőgyulladás, hímvesszőtörés, fitymaszűkület, idegen test a húgycsőben, esetleg a hímvessző rosszindulatú daganata.
Az urológiai szakrendelést leggyakrabban a prosztatarák szűrése érdekében, valamint jóindulatú prosztatamegnagyobbodás esetén keresik fel, ennek diagnosztikája és kezelése férfiaknál kiemelten fontos. A vizsgálatra ezen kívül bármely, fent ismertetett rendellenesség esetében is lehetőség van.
Az első lépés minden betegnél az anamnézis felvétele. Ennek során feltárjuk a kórelőzményeket, a családban előforduló hasonló jellegű betegségeket, valamint megvizsgáljuk, felmérjük a páciens általános egészségi állapotát.
Ezt követően kerül sor magára az urológiai vizsgálatra, melynek során szakorvosunk az érintett területet megtekinti, áttapintja, majd egyénre szabottan dönt az esetleges további vizsgálatokról.
Gyakran szükséges a kicsit kellemetlen, valójában azonban fájdalommentes, végbélen keresztül történő prosztatabetapintás. Ezen kívül sor kerülhet a vese, a húgyhólyag, a prosztata vagy a herék ultrahangos vizsgálatára, valamint elrendelhető vérvétel is vizeletvizsgálat. A diagnózis helyes felállítása érdekében lehetőség van a beteg röntgenvizsgálatára, bizonyos panaszok esetén pedig szükség lehet CT vagy MRI vizsgálat elvégzésére is.
A 40 éves kor felett ajánlott rendszeres prosztatarákszűrés például kétféle vizsgálatot jelenthet: egy vérvétel segítségével elvégzett prosztataspecifikus antigén mérést, amely képes jelezni a rák veszélyét (PSA) és egy tapintásos prosztata vizsgálatot.
A vizsgálat során természetesen az orvos feladata az, hogy a diagnózist felállítsa, ezt azonban megkönnyítheted egy kis odafigyeléssel. Mielőtt a szakrendelésen megjelennél, alaposan gondold át, hogy milyen tüneteid vannak, azok mikor kezdődtek, milyen napszakban, milyen tevékenység végzése során jelentkeznek vagy erősödnek. Az urológiai vizsgálatra hozd magaddal a rendelkezésre álló orvosi dokumentumokat, készíts listát az általad szedett gyógyszerekről, és ne felejts el tájékoztatást adni az ismert gyógyszerallergiáidról sem. Az orvos számára fontos információ az is, hogy a közvetlen családtagok körében hasonló jellegű betegségek előfordultak-e korábban.
Felnőttek esetében:
Gyermekek esetén:
Felnőttek esetében:
Gyermekek esetén:
Férfiaknál kiemelt fontosságú a prosztatarák szűrése, a jóindulatú prosztatamegnagyobbodás diagnosztikája és kezelése.
A 40 éves kor felett ajánlott rendszeres prosztatarákszűrés, kétféle vizsgálatot jelenthet: egy vérvétel segítségével elvégzett prosztataspecifikus antigén mérést, amely képes jelezni a rák veszélyét (PSA) és egy tapintásos prosztata vizsgálatot, amely a hiedelmekkel ellentétben gyors, és nem jár erős fájdalommal.
A betegség időben felismerve sok esetben jól kezelhető.