Doktor24 Blog

Mindent a prosztatamegnagyobbodásról

2024. november 21.

A prosztatamegnagyobbodás tünetei és kezelése

Sok férfi szembesül élete során a prosztatamegnagyobbodás problémájával, ami kellemetlen tüneteket okozhat, és akár súlyos szövődményekhez is vezethet. Milyen betegség a prosztatamegnagyobbodás és miért fontos, hogy időben elkezdjük a kezelést? Cikkünkben ezt a témát járjuk körbe!

Prosztatamegnagyobbodás, a férfiak gyakori problémája

A prosztata-megnagyobbodás a férfiaknál gyakran előforduló egészségügyi állapot, amely az életkor előrehaladtával egyre gyakoribbá válik. Magyarországon egyes mérések szerint az 50 év feletti férfiak több, mint harmada szenved a tünetektől.

Mit jelent a prosztatamegnagyobbodás?

A prosztata megnagyobbodása a vizeletürítést nehezíti meg, és olyan komoly szövődményekhez is vezethet, mint a húgyúti fertőzés, a vesekő vagy a vizelet-visszatartási problémák. A prosztata egy gesztenye nagyságú mirigy, amely a húgyhólyag alatt helyezkedik el, körülvéve a húgycsövet. Feladata kettős: ez a szerv termeli a spermiumok mozgását segítő folyadékot és részt vesz a vizeletürítés szabályozásában is. 

A prosztata megnagyobbodása során a mirigy szövetei túlszaporodnak, ezzel növelik a prosztata térfogatát. Ez a folyamat általában az életkor előrehaladtával indul meg, és a hormonális változások hatására fokozódik. A prosztata-megnagyobbodás orvosi neve benignus prosztata hiperplázia (BPH), ami azt jelzi, hogy a sejtburjánzás jóindulatú, és nem terjed át más szervekre.

Kiknél gyakori a betegség előfordulása?

A prosztatamegnagyobbodás a férfiak körében igen gyakori betegség, amely az életkorral egyre növekvő kockázatot jelent. A prosztata-megnagyobbodás kialakulását befolyásolhatják genetikai tényezők, életmód, táplálkozás, elhízás, cukorbetegség, magas vérnyomás, dohányzás, alkoholfogyasztás, gyulladásos megbetegedések, és egyéb krónikus betegségek.

Mik a leggyakoribb tévhitek a betegséggel kapcsolatban?

A prosztatamegnagyobbodás sok tévhitet és félelmet kelt a férfiakban, ezért fontos, hogy tisztázzuk a leggyakoribb félreértéseket. A prosztata-megnagyobbodás:

  • nem jelenti azt, hogy a férfi meddő lenne, vagy elveszítené a szexuális vágyát, tehát nem befolyásolja közvetlenül a termékenységet vagy a libidót, bár a tünetek zavarhatják az intim életet.
  • nem jelenti azt, hogy a férfi rákos lenne, vagy nagyobb eséllyel alakulna ki nála prosztatarák. A prosztata-megnagyobbodás és a prosztatarák két különböző betegség, amelyek különböző okokból és módon alakulnak ki. A prosztata-megnagyobbodás nem növeli a prosztatarák kockázatát, de mindkét betegség egyidejűleg is előfordulhat, ezért fontos a rendszeres szűrés.
  • nem jelenti azt, hogy a férfi nem tehet semmit a betegség ellen. A prosztata-megnagyobbodás kezelhető és megelőzhető, ha időben felismerjük a tüneteket, és orvoshoz fordulunk. A kezelés módja függ a betegség súlyosságától, a tünetek mértékétől, az életkortól, az általános egészségi állapottól, és a beteg preferenciáitól.

A prosztatamegnagyobbodás tünetei:

A prosztatamegnagyobbodás tünetei a húgycsőre gyakorolt nyomás következtében alakulnak ki, amely akadályozza a vizelet áramlását. A leggyakoribb tünetek a következők:

  • gyakori vizelési inger, különösen éjszaka,
  • nehezen induló, gyenge, vagy megszakított vizeletsugár,
  • vizeletcsepegés a vizelés után,
  • annak érzete, hogy a húgyhólyag nem ürül ki teljesen,
  • erős, vagy hirtelen vizelési inger,
  • vizelési képtelenség, vagy visszatartási nehézség,
  • fájdalom, vagy égő érzés a vizelés közben, vagy után,
  • vér a vizeletben, vagy a spermában,
  • húgyúti fertőzés, vagy vesegyulladás.

A tünetek súlyossága nem feltétlenül arányos a prosztata méretével, és idő múlásával változhatnak. A tünetek jelentkezésekor már érdemes urológushoz fordulni.

A prosztata-megnagyobbodás leggyakoribb okai

Milyen okok vezetnek a prosztata-megnagyobbodás kialakulásához?

A prosztata-megnagyobbodás pontos oka nem ismert, de a legfőbb tényező az életkor. Az idős korban a férfiak szervezetében csökken a tesztoszteron és növekszik az ösztrogén szintje, ami serkenti a prosztata sejtjeinek növekedését. Ezen kívül más hormonok – mint például a dihidrotesztoszteron (DHT) – befolyásolhatják a prosztata méretét. A DHT a tesztoszteronból képződik, és a prosztata sejtjeinek növekedését és túlélését segíti. A prosztata-megnagyobbodás kialakulásában szerepet játszhat még a genetikai hajlam, az életmód, a táplálkozás, az elhízás, a cukorbetegség, a magas vérnyomás, a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a gyulladásos megbetegedések, és egyéb krónikus betegségek.

Mikor érdemes orvoshoz fordulni?

A prosztatamegnagyobbodás tünetei nem mindig jelentenek komoly veszélyt, de ha zavarják a mindennapi életünket vagy súlyosbodnak, érdemes orvoshoz fordulni. Különösen fontos az orvosi segítség, ha a következő tünetek jelentkeznek:

  • vizelési képtelenség, vagy visszatartási nehézség,
  • vér a vizeletben, vagy a spermában,
  • láz, hidegrázás, vesetáji fájdalom.

Milyen kockázatokkal járhat, ha nem fordulunk időben orvoshoz? 

A prosztatamegnagyobbodás nemcsak kellemetlen tüneteket okozhat, hanem súlyos szövődményekhez is vezethet, ha nem kezeljük időben. Ilyen szövődmények lehetnek:

  • Vesekő: A vizeletürítési nehézség miatt a vizelet panghat a húgyutakban, ami kedvez a vesekőképződésnek. A vesekő fájdalmas görcsöket, vérzést és fertőzést okozhat.
  • Vesekárosodás: A vizelet pangása a vesékben is növelheti a nyomást, ami károsíthatja a veseszövetet és csökkentheti a veseműködést. A vesekárosodás tünetei lehetnek a duzzadt lábak, a magas vérnyomás, a fáradtság és a hányinger.
  • Hólyaggyulladás: A hólyagban pangó vizelet növeli a fertőzés kockázatát, ami gyulladást okozhat a hólyag nyálkahártyájában. A hólyaggyulladás tünetei lehetnek a gyakori, fájdalmas és csípős vizelés, a véres vagy zavaros vizelet, a hasi fájdalom és a láz.
  • Hólyagkő: A pangó vizelet elősegítheti a hólyagkőképződést, ami akadályozhatja a vizelet kiürülését és fokozhatja a tüneteket. A hólyagkő tünetei lehetnek a fájdalmas vizelés, a véres vizelet, a vizelési inger és a hólyagürítési nehézség.
  • Vizelet-visszamaradás: A prosztata-megnagyobbodás miatt a hólyag nem tud teljesen kiürülni, így a vizelet részben visszamarad a hólyagban. Ez feszülő érzést, fájdalmat és gyakori vizelési ingert okozhat. Súlyos esetben a vizelet egyáltalán nem tud kiürülni, ami vészhelyzetet jelent, és katéterezést igényel.

Milyen vizsgálatokkal diagnosztizálható a prosztata-megnagyobbodás? 

A prosztatamegnagyobbodás diagnózisát több vizsgálat alapján hozza meg az orvos, ezek a következők lehetnek:

  • Anamnézis: Az orvos megkérdezi a betegtől a tüneteit, a betegségeit, a gyógyszereit és a családi kórtörténetét.
  • Fizikális vizsgálat: Az urológus megvizsgálja a beteg hasát, hátát, lábait és nemi szerveit, valamint elvégzi a prosztata tapintását a végbélen keresztül. Ez a vizsgálat fájdalommentes, de kellemetlen lehet.
  • Vérvizsgálat: A labor kimutatja a prosztata-specifikus antigén (PSA) szintjét, ami a prosztata állapotára utalhat. A PSA szintje emelkedett lehet prosztata-megnagyobbodás, prosztatagyulladás vagy prosztatarák miatt.
  • Vizeletvizsgálat: A vizeletvizsgálat kimutathatja a vizeletben lévő fehérjét, cukrot, vérsejteket, baktériumokat vagy kristályokat, ami vesekőre, vesekárosodásra, hólyaggyulladásra vagy hólyagkőre is utalhat.
  • Ultrahangvizsgálat: Az ultrahangvizsgálat képet ad a prosztatáról, a hólyagról, a vesékről és a húgyutakról, és megmutathatja a prosztata méretét, alakját, szerkezetét és esetleges elváltozásait, valamint a vizelet pangását vagy akadályozottságát.
  • Uroflowmetria: Az uroflowmetria méri a vizelet áramlását és mennyiségét, és kimutathatja a hólyagürítési nehézséget vagy a vizelet-visszamaradást.
  • Cisztoszkópia: A cisztoszkópia során egy vékony, rugalmas csövet (cisztoszkópot) vezetnek be a húgycsövön keresztül a hólyagba, amelynek végén egy kamera és egy fényforrás van. Ez a vizsgálat megmutathatja a húgycső és a hólyag állapotát, valamint a prosztata által okozott szűkületet vagy elzáródást.

Jóindulatú vagy rosszindulatú? 

A prosztatamegnagyobbodás jóindulatú, azaz nem rákos elváltozás. A prosztatamegnagyobbodás nem okoz prosztatarákot, de mindkét betegség előfordulhat egyszerre is. A prosztatarák a prosztata sejtjeinek kóros elburjánzása, ami áttéteket képezhet más szervekben. A prosztatarák tünetei hasonlóak lehetnek a prosztata-megnagyobbodáséhoz, de gyakran tünetmentes is lehet. A prosztatarák diagnózisához szükséges a prosztata biopsziája, ami a prosztata szövetének mintavételét és mikroszkópos vizsgálatát jelenti.

Hogyan kezelhető a prosztatamegnagyobbodás? 

A prosztatamegnagyobbodás kezelése függ a tünetek súlyosságától, a beteg életkorától, az általános egészségi állapotától és az esetleges szövődményektől. A kezelés lehet gyógyszeres kezelés vagy műtéti.

Különböző gyógyszerek alkalmazhatók, mint például az alfa-blokkolók, amelyek ellazítják a prosztata és a hólyag izmait, és javítják a vizelet áramlását; az 5-alfa-reduktáz gátlók, amelyek csökkentik a prosztata méretét és a PSA szintjét; a foszfodieszteráz-5 gátlók, amelyek javítják a hólyag működését és a szexuális funkciót; vagy a kombinált terápia, amely mindkét típusú gyógyszert tartalmazza. A gyógyszeres terápia hatására a tünetek enyhülhetnek, de nem szüntetik meg a prosztata-megnagyobbodás okát, és mellékhatásokat is okozhatnak, mint például a fejfájás, a szédülés, az orrdugulás, a vérnyomás csökkenés, az ejakulációs zavar, a mellnagyobbodás, vagy a libidó csökkenés.

Ha a gyógyszeres kezelés nem hatékony, vagy a beteg súlyos tüneteket tapasztal, akkor szükség lehet a prosztata-megnagyobbodás műtéti kezelésére. A műtéti kezelés célja, hogy eltávolítsa a prosztata felesleges szövetét és helyreállítsa a vizelet áramlását. A műtéti kezelés többféle módon történhet, mint például a transzuretrális reszekció (TURP), amely egy vékony, elektromos hurokkal vágja el a prosztata szövetét; a transzuretrális inzízió (TUIP), amely egy vékony, elektromos késsel vág bemetszéseket a prosztata és a hólyag között; a lézeres prosztata-műtét, amely egy lézersugárral párologtatja el a prosztata szövetét;  A műtéti kezelés hatékonyan megszüntetheti a tüneteket, de szövődményeket is okozhat, mint például a vérzés, a fertőzés, a hólyagkő, a húgycsőszűkület, az inkontinencia, az impotencia, vagy a retrográd ejakuláció.

Melyek lehetnek a prosztatamegnagyobbodás szövődményei? 

A prosztatamegnagyobbodás kezelése általában sikeres, és javítja a beteg életminőségét, de mint minden beavatkozásnak, ennek is lehetnek szövődményei, amelyek a következők lehetnek:

  • Vérzés: A műtét során vagy után előfordulhat vérzés, ami vérrögök képződéséhez vezethet. A vérzés általában enyhe és magától megszűnik, de súlyos esetben vérátömlesztésre vagy újabb műtétre lehet szükség.
  • Fertőzés: A műtét során vagy után kialakulhat fertőzés, ami lázat, fájdalmat, gyulladást és gennyes váladékot okozhat. A fertőzés kezelése antibiotikumokkal történik, de súlyos esetben szövődményeket okozhat.
  • Hólyagkő: A műtét után a vizeletben lévő vér vagy szövetdarabok kicsapódhatnak, és hólyagköveket alkothatnak, amelyek akadályozhatják a vizelet kiürülését és fokozhatják a tüneteket. 
  • Húgycsőszűkület: A műtét során vagy után kialakulhat hegesedés a húgycsőben, ami beszűkítheti a húgycső átmérőjét, és nehezítheti a vizelet áramlását. 
  • Inkontinencia: A műtét során vagy után károsodhatnak a hólyag vagy a záróizmok idegei vagy izmai, ami a vizeletürítés szabályozásának elvesztéséhez vezethet. 
  • Impotencia: A műtét során vagy után károsodhatnak a prosztata vagy a hólyag körüli idegek vagy erek, ami a merevedési képesség csökkenéséhez vagy elvesztéséhez vezethet. 
  • Retrográd ejakuláció: A műtét során vagy után károsodhatnak a hólyag vagy a hólyagzáróizom idegei vagy izmai, ami a magömlés irányának megváltozásához vezethet. 

A prosztata-megnagyobbodás a férfiak egyik leggyakoribb egészségügyi problémája, amely kellemetlen tüneteket okozhat, és akár súlyos szövődményekhez is vezethet. Amennyiben a családban előfordult már prosztata-megnagyobbodás, vagy felismertük a fenti tüneteket, forduljunk minél előbb urológus szakorvoshoz! A Doktor24 urológiai szakrendelése segít a gyors diagnózis felállításában és a megfelelő kezelés kiválasztásában. Urológiánkon szakképzett orvosok és modern eszközök állnak rendelkezésre, így a szakorvosi konzultációt követően a prosztata-megnagyobbodás szűrése, diagnosztizálása, kezelése és utógondozása is elérhető. 

Palyazat Palyazat
Megszakítás