Bariátria - a kóros kövérség sebészete

Mai tudásunk szerint az elhízás leghatékonyabb kezelése a testsúlycsökkentő műtét. Ez nemcsak hosszú távon csökkenti a beteg testsúlyát, hanem az életkilátásait is meghosszabbíthatja.

Az elhízás krónikus és visszatérő kórállapot, mely elsősorban a kísérőbetegségek miatt tartós kezelést igényel. A Doktor24 szakmai csapata kiemelt figyelmet fordít a betegség diagnosztikájára, egyénreszabott kezelésére.

Mit kell tudni az elhízásról?

Az elhízás olyan kórállapot, amelynek során a túlzott zsírraktározás oly mértékű, hogy az káros lehet az egészségre, és a várható élettartam csökkenéséhez, illetve számos egészségi problémához vezethet. Az elhízás hátterében a genetikai, központi idegrendszeri energiaháztartás endokrin anyagcsere-folyamatok olyan genetikai, központi idegrendszeri vagy endokrin és környezeti hatásokra létrejövő zavara áll, amely az energiaháztartás egyensúlyának módosulását okozza. Az elhízás következtében számos betegség – különösen a szív- és érrendszeri betegségek, 2-es típusú cukorbetegség, obstruktív alvási légzéskimaradás, egyes rákbetegségek, csont- ízületi gyulladás, és az asztma kialakulásának valószínűsége megnő.

A megfelelő diéta és a testmozgás az elhízás kezelésének alapvető elemei. A diéta során alapvető fontosságú, hogy a beteg csökkentse az energiadús – például zsírokban és szénhidrátokban gazdag – ételek arányát, és emellett magas rosttartalmú élelmiszereket fogyasszon. Léteznek különböző elhízás elleni gyógyszerek, amelyekben közös, hogy vagy az étvágyat csökkentik, vagy a táplálékban lévő zsír felszívódását gátolják. Ha a diéta, a testmozgás és a gyógyszeres kezelés nem eredményes, lehetőség van műtéti beavatkozásra is. A műtét célja a gyomortérfogat vagy a bélhosszúság csökkentése, így hamarabb kialakul a jóllakottság érzete, és a beteg kevesebbet tud enni, illetve kevesebb tápanyag tud felszívódni az elfogyasztott
ételből.

Melyek a leggyakrabban alkalmazott testsúlycsökkentő műtétek?

A két leggyakrabban alkalmazott beavatkozás a gastric sleeve, a csőgyomor képzés és a gastric bypass, a gyomoráthidalás valamelyik formája (gyomor bypass, duodenal switch
műtét, SASI-S műtét, SADI-S műtét, illetve a mini-gastric bypass műtét).

Ezeket a műtéteket laparoszkóposan, apró bemetszéseken keresztül a hasüregbe vezetett eszközökkel végzi a szakorovos. A gyomorgyűrű alkalmazása mára háttérbe szorult a magas visszahízási arány és a gyakori szövődmények miatt. A bariátriai műtétek után a túlsúlyos betegeknél előforduló gyakori kísérőbetegségek is javulhatnak.

Ilyen például:

  • a 2-es típusú cukorbetegség,
  • a magasvérnyomás,
  • a magas vérzsírszint,
  • a nemzőképtelenség vagy
  • az ízületi kopás.

A műtéten átesett betegek hosszabb ideig és egészségesebben élnek.

A csőgyomor műtét

A csőgyomor, a gyomor külső részének leválasztásával jön létre oly módon, hogy a nagygörbületi oldalon a gyomor mintegy kétharmadát eltávolítjuk, így 150-180 ml űrtartalmú csőgyomrot alakítunk ki. A hátrahagyott gyomor változatlan marad és továbbra is kapcsolódik a nyelőcsőhöz és a vékonybélhez.  A csőgyomor műtét után egyszerűen nincs hely túl sok tápláléknak.

Az eljárás további előnye, hogy csökkenti a „ghrelin” nevű bélhormon termelését. A ghrelin az egyetlen olyan anyag az emberi testben, amely éhséget okoz. A beavatkozás alkalmával leválasztott gyomor a ghrelin szint jelentősen csökkenését okozza és ennek hatására az éhségérzet is csökken. A műtétet követő 24 hónapban mintegy 60-80%-os testsúlyfelesleg csökkenés tapasztalható. A műtét nagy biztonsággal végezhető laparoszkópos úton öt apró vágással a bőrön.

A műtét utáni étkezési változások

A műtét után a betegek étkezési szokásai szükségképpen megváltoznak. Ön nem lesz képes többé 50-100 ml-nél nagyobb mennyiségű táplálék elfogyasztására egy étkezés alkalmával. Az étkezés üteme is meglassul, egy-egy étkezés kb. fél órát vesz igénybe. Ez mindinkább érvényes a műtétet követő 2-3 hónapban.

A gyomor bypass műtét

A műtétek során a gyomrot két részre osztjuk, a nyelőcsőnél egy 30-50 ml-es kis gyomorszakasz marad. A vékonybelet is nagyjából két részre osztjuk. A kis gyomormaradványba beleszájaztatjuk a vékonybél távolabbi szakaszát. A nagyobb gyomorszakaszt nem távolítjuk el, de ide tápanyag már nem jut. Viszont ebben folytatódik a patkóbél és a vékonybél első szakasza, ahová az emésztőnedvek (hasnyálmirigynedv, epe) ürülnek. A vékonybél ezen első szakaszát beszájaztatjuk a tápanyagokat szállító távolabbi vékonybélszakaszba.

Ennek eredményeképpen késleltetjük az emésztőnedvek találkozását a táplálékkal. A béltraktus megrövidítésével lényegesen meggyorsul a tápanyag áthaladási ideje és csökken a felszívódás ideje. Tehát ez a műtét kombinálja a táplálékfelvétel korlátozását és a csökkent felszívódást. Ez azt eredményezi, hogy a bevitt étel rosszul hasznosul, de ezzel együtt sajnos a nyomelemek és vitaminok felszívódása is jelentősen csökken, vagy akár teljes mértékben meghiúsul. A testsúly csökkenése 18-24 hónap elteltével lesz teljes, és általában a testsúlyfelesleg 70-75%-át éri el.

A végeredmény nagyban függ a műtét utáni diétától és a testmozgás mértékétől. A kettes típusú cukorbetegség, a magas vérnyomás, szív- és érrendszeri betegségek, a meddőség és az ízületi betegségek általában gyorsan és jelentősen javulnak e műtét után.

Dr. Baranyai Zsolt med. habil

Bariátria, Sebészet
Specializációk:
Részletes adatlap

Dr. Baranyai Zsolt med. habil

Bariátria, Sebészet
Beszélt nyelvek
EN,HU
Megszakítás