Azon gyermekeknél, akiknél ismeretlen okból egyéves kor előtt mozgás-, vagy értelmifejlődés elmaradása, stagnálása jelentkezik, fel kell, hogy merüljön az esetleges genetikai eredetű megbetegedés lehetősége, ennek a valószínűségét egy konzultáció és egy általános vizsgálat során tudja megítélni a klinikai genetikus.
Ismeretlen eredetű fejlődési rendellenességek kivizsgálásának része kell, hogy legyen egy genetikai konzultáció is. A fejlődési rendellenesség érintheti a gyermek váz-izom rendszerét, mint például a dongaláb, alacsony növés, érintheti a vérképző rendszerét, mint például jó néhány vérszegénységgel járó megbetegedés. A fejlődési rendellenesség továbbá érintheti az érzékszerveket, így okozva látásgyengeséget, vakságot, hallásromlást, vagy teljes hallásvesztést. Sok belszervi elváltozás hátterében genetikai eltérések állhatnak, mint például a vesék policisztás megbetegedései. Sok tumoros elváltozásnak szintén lehetnek genetikai alapjai. A veleszületett arcdiszmorfiák, vagy más testi eltérések, mint például plusz egy ujj, vagy más bőrkinövések a testen is lehetnek genetikailag meghatározott eltérések első tünetei.
A genetikai konzultációk során az érintettek teljes anamnesztikus elemzése történik a korábbi orvosi dokumentációk alapján, ezt követi egy általános fizikális vizsgálat, mely felméri az esetlegesen jelen lévő olyan külső jegyeket, melyek összefüggésbe hozhatóak egyes örökletes, vagy genetikai megbetegedésekkel. A konzultáció harmadik részében egy családfa felvétele és elemzése történik, mely segítségével meghatározhatóak az esetleges öröklődési formák. A konzultáció végén a vizsgálatok és az anamnesztikus adatok alapján összegezzük az esetleges genetikai eltérés valószínűségét. Amennyiben felmerül a genetikai eltérés lehetősége, úgy átbeszéljük a további kivizsgálási menetet és ennek kivitelezési lehetőségeit. A konzultáció után elvégzett genetikai vizsgálatok eredményeinek átadása és értelmezése egy következő konzultáció során történik.