Fontos, hogy két iskolai szűrővizsgálat között egy fiatal szervezet szempontjából sokszor nagyon sok idő telik el. Ezért feltétlen forduljunk ortopéd szakorvoshoz abban az esetben, ha:
- feltűnik, hogy a gyermek egyoldalú táskacipelése csak hajlott háttal vagy a szokottól eltérő módon kényelmes számára,
- a gyermek a vállait előre ejtve, vagy aszimmetrikusan tartja,
- a fejét gyakran lefelé szegve tartja,
- a hasa túlzottan elődomborodik a fokozott deréki gerincgörbülete miatt,
- a gerincoszlopán oldalirányú görbületet vesznek észre vagy púpossága tűnik fel,
- hát- és/vagy derékfájdalmakra panaszkodik
A gyermekortopédiai szakorvos a szülő partnere. A komolyabb kezelésekhez, mint pl. egy görbült gerinc, hanyag tartás, idő kell. A gondokon hathatósan nem tud segíteni gyógyszeres kezelés.
Ellenben hosszabb ideig kényszerülhet a kamasz gyógytornára, esetleg a gerinc egyenességét segítő fűző használatára, amelyet nem egyszerű elfogadni az érzékeny kamasz léleknek. Az ortopéd szakorvos a kezelés ideje alatt végig a serdülő és a család mellett áll, tanácsokkal, gyógytorna, úszás és egyéb, tartást javító módszerek segítségével kíséri a fiatal felnőtté válás folyamatát. Fontos, hogy a gerinc és más ortopédiai problémákkal küzdő gyermek a szakorvos szemei előtt nőjön fel! Ezért sem mindegy, mikor hozza el a szülő először vizsgálatra a gyermeket. A sikeres, többéves folyamat végén, a gyermekortopéd szakorvos együtt örül a szülőkkel és a gyermekkel, hiszen az odafigyelés az egészséges felnőttkort alapozza meg.