A fülzúgás (tinnitus) külső hanginger nélküli hangérzet, amely sokféleképpen jelentkezhet (sípolás, búgás, ciripelés, kattogás, suhogás, zúgás stb). Az olyan fülzúgás, amely 5 percet meghaladó és hetente legalább két alkalommal jelentkezik, kórosnak tekintendő. Az ilyen esetekben kivizsgálás feltétlenül szükséges.
Fülzúgás vonatkozásában a rutin fül-orr-gégészeti vizsgálaton túl igen jelentős a fülzúgás jellegzetességeinek, provokáló tényezőinek felmérése, a részletes anamnézisfelvétel mellett. Ugyan a fülzúgást hajlamosak vagyunk kizárólag a fülhez kötni, nem korlátozódik kizárólag a fület érintő eltérésekre, illetve fül-orr-gégészeti problémákra.
A fülzúgás nemcsak a fül közelében található egyéb anatómiai régiókból, de akár szisztémás eltérésekből is eredhet. Ennek megfelelően fülzúgás esetében, attól függően, hogy honnan eredeztethető a panasz, sokféle vizsgálat elvégzésére lehet szükség. A fülzúgás egyszerűbb okainak számítanak a külső- és középfül egyes eltérései, például hallójáratgyulladás, fülzsírdugó, középfülgyulladás stb., ezek megfelelő kezelésével a fülzúgás könnyen megszüntethető.
Ennél összetettebb esetek, amelyeknél vizsgálat során eltérést nem találunk. Alapvető fontoságú vizsgálat a hallásmérés (audiometria), amely alapján a fülzúgáshoz társuló halláscsökkenés, annak súlyossága, a halláscsökkenésben érintett frekvenciák és a halláscsökkenés típusa azonosítható. A hallásméréssel egybekötve az ún. tinnitometriai vizsgálat is elvégezhető, amellyel a fülzúgás frekvenciája és intenzitása is meghatározható. Ez elsősorban a krónikusan fennálló fülzúgás ellátásához elengedhetetlen vizsgálat.