Otoneurológia

Az otoneurológia a szédülés hátterében álló egyensúly-rendszeri eltérések kivizsgálásával foglalkozik. Otoneurológiai vizsgálat különösen indokolt forgó jellegű szédülés, de minden egyéb szédüléses panasz, és tartósan fennálló fülzugás esetében is.

Intézetünkben nemzetközileg elismert, nagy szaktudással és tapasztalattal rendelkező specialistáink, a legújabb technológiák alkalmazásával, és személyre szabott ellátással várnak!

Mi történik az otoneurológiai rendelésen?

Egyensúlyrendszeri panaszok megjelenhetnek vertigo (forgó jellegű szédülés) vagy irány nélküli szédülés, ún. bizonytalanságérzés formájában. Otoneurológiai vizsgálat különösen indokolt forgó jellegű szédülés, de minden egyéb szédüléses panasz esetében is.

Az otoneurológiai vizsgálat során a korábbi vizsgálati eredmények alapos áttekintése és értékelése mellett a vizsgáló orvos elsősorban az egyensúlyrendszerhez kapcsolódó spontán, ill. provokálható egyensúlyrendszeri eltéréseket keresi. Ide tartozik az egyik legfontosabb egyensúlyrendszeri objektív tünet, az ún. szemtekerezgés (nystagmus) vizsgálata. Ezen kívül számos egyéb teszt elvégzésére is sor kerül.

A szédülés kivizsgálása

A célzott egyensúlyrendszeri vizsgálatokon kívül minden esetben szükséges a rutin fül-orr-gégészeti vizsgálatokat is elvégezni. Az otoneurológiai vizsgálat nagy segítség lehet számos egyensúlyrendszeri kórkép, például a benignus paroxysmalis positionalis vertigo (jóindulatú helyzeti szédülés), Ménière betegség (belsőfül folyadékterének felszaporodása) vagy neuronitis vestibularis (egyensúlyideg- gyulladás) diagnosztikájában.

A szédülést számos egyéb tünet, mint például, halláscsökkenés, fülzúgás (tinnitus)vagy fejfájás kísérheti. Halláspanasz, fülzúgás esetén audiológiai vizsgálatra (hallásmérés, fülzúgás-meghatározás) lehet szükség. A szédülés összetett hátteréből adódóan, amely nem egyensúlyrendszeri okokat is magába foglalhat, szükség lehet további vizsgálatok elvégzésére (például agykoponya-MR-vizsgálat, nyaki érultrahang, speciális laborvizsgálatok stb.)

A szédülés hátterében állhat egyensúlyrendszeren (belsőfül, egyensúlyozó ideg, központi egyensúlyozó pályák) kívül eső ok is.

Ebben az esetben további kivizsgálásokat rendelünk el. A szédülés ellátása nagyon sok esetben multidiszciplináris, tehát több társszakma együttműködését igényli. Az életminőségre kifejtett hatás, esetlegesen társuló pszichés tünetek szűrésére kérdőíves felmerést alkalmazunk. Szédüléses panasz esetében a minél előbbi, szakértő (otoneurológus) által történő vizsgálattal tisztázható leginkább a panaszok hátterében álló lehetséges ok, és a megfelelő kezelés is a lehető leghamarabb megkezdve a leghatékonyabb.

Kezelés vonatkozásában bizonyos kórképeknél oki terápia, egyeseknél megfelelő indikációval alkalmazott tüneti szerek, infúziós kezelés lehet hatékony. Ehhez az első lépés a részletes kivizsgálás elvégzése és a diagnózis megszületése. Számos esetben szükséges ezen kívül egyensúlyrendszeri rehabilitációs tréning végzése.

Fülzúgás konzultáció

A fülzúgás (tinnitus) külső hanginger nélküli hangérzet, amely sokféleképpen jelentkezhet (sípolás, búgás, ciripelés, kattogás, suhogás, zúgás stb). Az olyan fülzúgás, amely 5 percet meghaladó és hetente legalább két alkalommal jelentkezik, kórosnak tekintendő. Az ilyen esetekben kivizsgálás feltétlenül szükséges.

Fülzúgás vonatkozásában a rutin fül-orr-gégészeti vizsgálaton túl igen jelentős a fülzúgás jellegzetességeinek, provokáló tényezőinek felmérése, a részletes anamnézisfelvétel mellett. Ugyan a fülzúgást hajlamosak vagyunk kizárólag a fülhez kötni, nem korlátozódik kizárólag a fület érintő eltérésekre, illetve fül-orr-gégészeti problémákra.

A fülzúgás nemcsak a fül közelében található egyéb anatómiai régiókból, de akár szisztémás eltérésekből is eredhet. Ennek megfelelően fülzúgás esetében, attól függően, hogy honnan eredeztethető a panasz, sokféle vizsgálat elvégzésére lehet szükség. A fülzúgás egyszerűbb okainak számítanak a külső- és középfül egyes eltérései, például hallójáratgyulladás, fülzsírdugó, középfülgyulladás stb., ezek megfelelő kezelésével a fülzúgás könnyen megszüntethető.

Ennél összetettebb esetek, amelyeknél vizsgálat során eltérést nem találunk. Alapvető fontoságú vizsgálat a hallásmérés (audiometria), amely alapján a fülzúgáshoz társuló halláscsökkenés, annak súlyossága, a halláscsökkenésben érintett frekvenciák és a halláscsökkenés típusa azonosítható. A hallásméréssel egybekötve az ún. tinnitometriai vizsgálat is elvégezhető, amellyel a fülzúgás frekvenciája és intenzitása is meghatározható. Ez elsősorban a krónikusan fennálló fülzúgás ellátásához elengedhetetlen vizsgálat.

Hallásmérés elvégzése akkor is lényeges, amikor szubjektíve nincs halláscsökkenésre utaló tünet, hiszen a kisebb fokú halláscsökkenések nem feltétlenül okoznak feltűnő panaszt. A fülzúgás hátterében álló esetleges okok azonosítása miatt számos esetben szükség lehet képalkotó vizsgálatokra, ezek közül legfontosabb a kontrasztanyagos agykoponya-MR-vizsgálat, illetve lényeges lehet a nyaki erek áramlásának ultrahanggal történő vizsgálata is. A panaszok jellegzetességétől függően egyéb, vagy más típusú képalkotó vizsgálatokra is szükség lehet.

Tekintettel arra, hogy a fülzúgás hátterében szisztémás ok is állhat, laborvizsgálat elvégzése is szükséges lehet, amely részletességét tekintve messze túlmutat a rutin laborvizsgálat során elvégzett vizsgálatoktól. Az eddig említett vizsgálatok eredményétől függően, illetve figyelembevéve számos egyéb tényezőt, további vizsgálatok elvégzésére is sor kerülhet. Ahogy szédülés esetében, úgy fülzúgásnál is fontos a panasz multidiszciplináris megközelítése, amely többféle társszakma bevonását teheti szükségessé. A tünetek életminőségre kifejtett hatása, az esetlegesen társuló pszichés tünetek felmérése miatt kérdőíves felmérést végzünk.

A fülzúgás kezelése összetett, nagyban függ a részletes kivizsgálás során azonosított eltérésektől is. A kezelés megközelítése egyébként is alapvetően egyénre szabott. Az akut eseteknél (3 hónapon belüli) szóbajöhet gyógyszeres kezelés, akár tabletta, akár infúziós kezelés formájában. Ez különösen lényeges az akut halláscsökkenéshez társuló fülzúgás típusoknál. Ennek megfelelően hangsúlyos a fülzúgás minél előbbi kivizsgálása és kezelése! Krónikusan fennálló fülzúgás esetében a kezelés sokkal összetettebb és nehezebb, ilyenkor a gyógyszeres kezelés hatékonysága igen csekély, másfajta kezelési opcióktól várható csak eredmény.

Orvosaink

Dr. Molnár András, PhD.

Csecsemő- és gyermek- fül-, orr-, gégegyógyászat, Fül-orr-, gégészet, Otoneurológia
Specializációk:
  • fülfájdalom
  • füldugulás
  • fülzúgás
  • szédülés
  • egyensúlyzavar
  • halláscsökkenés
  • orrdugulás
  • orrfolyás
  • orrlégzési nehezítettség
  • orrvérzés
  • szagláscsökkenés
  • torokfájdalom
  • szájszárazság
  • ízérzéscsökkenés
  • horkolás
  • rekedtség
  • nyelési nehezítettség
Részletes adatlap

Csecsemő- és gyermek- fül-, orr-, gégegyógyászat, Fül-orr-, gégészet, Otoneurológia

Bemutatkozás

Az általános fül-orr-gégészeti panaszok teljes palettájának ellátása mellett fő szakterülete a szédülés és egyensúlyzavarok (otoneurológia) és a fülzúgás (tinnitus) kivizsgálása és ellátása. Ph.D. fokozatát az Új Nemzeti Kiválósági Program keretein belül az utóbbi két témában szerezte, azóta is aktívan végez kutatómunkát és publikál, döntően szédülés és fülzúgás témakörben. A koronavírus járvány alatt, illetve azt követően a szagláscsökkenés kivizsgálásában és ellátásában szerezett tapasztalatot. Ezen kívül szívesen foglalkozik a halláscsökkenés kivizsgálásával és kezelésével is. A felnőttek fül-orr-gégészeti ellátása mellett több éven keresztül látta el gyermekek fül-orr-gégészeti vizsgálatát is, ideértve a rutin fül-orr-gégészeti műtétek elvégzését felnőtt és gyermek pácienseken egyaránt.

Beszélt nyelvek

magyar

Megszakítás