Csontritkulás
Az emberi csont szöveti állománya körülbelül 35-40 éves korig folyamatosan gyarapodik, ezt követően azonban megkezdődik a csont leépülése. Ez tehát természetes folyamat, ha azonban a csontvesztés mértéke évente a 3-5 százalékot meghaladja, akkor csontritkulásról beszélünk. Mivel az állapot következtében a csontok tömege és mésztartalma nagymértékben csökken, ezért megnő a spontán törések kockázatának esélye.
A csontritkulás tünetei először azokban a csontokban jelentkeznek, ahol a szivacsos állomány nagyobb, például a gerinccsigolyákban, a combcsontban és a csuklóban. A betegség veszélye azonban az, hogy hosszú ideig tünetmentes: sokszor az első csonttörésig nem is derül rá fény.
Kialakulásának kockázata az életkor előrehaladtával folyamatosan nő, azonban számos egészségügyi probléma is állhat a hátterében. A csontritkulás előfordulásának esélye nagyobb bizonyos táplálkozási zavarok – például anorexia vagy bulímia – esetén, de ide vezethet a pajzsmirigy túlműködése és a kezeletlen gluténérzékenység is. Kialakulását előidézheti a kemoterápia és bizonyos gyógyszerek, például a szteroidok, de életmódunk is sokat számít: a csontritkulás esélyét növeli a kevés mozgás, a túl sok alkoholfogyasztás, a dohányzás, valamint a kalcium és a D-vitamin hiánya.
Izom– és ízületi fájdalmak
Az izomfájdalom számos betegség, sérülés vagy egyéb állapot következménye lehet. Leggyakoribb oka az izomláz, amely az izmok túlterhelésekor jelentkezik, és orvosi beavatkozást nem igényel.
Izom- és ízületi fájdalommal járhat az influenza és a koronavírus, ebben az esetben azonban az állapot a betegséggel együtt általában el is múlik. Hasonló panaszokat okozhat a pajzsmirigy alulműködése és bizonyos autoimmun betegségek, mint a lupusz, a dermatomyositis vagy a rheumatoid artritisz, mely valójában az ízületi gyulladás egyik fajtája. A tüneteket okozhatja a fibromyalgia, ami egy, a központi idegrendszert érintő betegség, és a fájdalom érzékelésében és feldolgozásában alakít ki zavarokat. A polymyositis, az izmok vírusos vagy egyéb eredetű gyulladása leggyakrabban a váll, a felkar, a csípő és a szív izmait támadja meg, de izom- és ízületi fájdalmakat okozhat a krónikus fáradtság szindróma, a Lyme kór és a szklerózis multiplex is. A probléma felléphet bizonyos gyógyszerek, például a koleszterin csökkentésére szolgáló sztatinok mellékhatásaként.
Látható tehát, hogy az okok rendkívül szerteágazóak, a reumatológiai szakvizsgálat tehát a tartós, vagy különösen erős fájdalom fennállása esetén nagyon fontos lehet.