Hőemelkedés
A középfülgyulladás egyik tipikus tünete a hőemelkedés vagy az alacsonyabb láz. Rendszerint a gyulladás kezdeti szakaszában vagy az állapot súlyosbodása esetén jelentkezik, majd a betegség javulásával lassan csökken. A fülgyulladás okozta lázat, illetve a fájdalmat otthon, lázcsillapító készítményekkel kezelhetjük, ám ha a testhőmérsékletünk 38-39 Celsius-fok fölé emelkedik, illetve ha az állapot huzamosabb ideig nem javul, mindenképpen ajánlott orvoshoz fordulni.
Fülfájdalom
A középfülgyulladás állandó tünete már a kezdeti szakasztól kezdődően az erős fülfájás, amely lehet tompa, égő vagy lüktető is. A fájdalom intenzitása változó lehet, és bizonyos esetekben előfordulhat, hogy az érintett személynek nehézségei vannak az alvással vagy az evéssel is. A középfülgyulladás okozta fájdalom hátterében alapvetően az áll, hogy a fertőzés vagy allergia miatt a középfülben lévő nyálkahártya megduzzad és begyullad, ami az üregben felgyülemlett folyadék miatt nyomást gyakorol a dobhártyára.
A külsőfül-gyulladást is kísérheti éles, égő fájdalom, amelyet a fül külső részén érzünk. Az érintett fülben viszketés és duzzanat is előfordulhat, illetve időnként folyadék is kiáramolhat a fülből.
Halláscsökkenés
A középfülgyulladás esetén a fülben lévő folyadék és a gyulladásos állapot nyomást gyakorol a dobhártyára és a középfülre, ami megnehezíti a hanghullámok átjutását a belső fülbe, ez pedig az úgynevezett vezetéses típusú halláscsökkenést válthatja ki. Mivel a gyulladásos állapot miatt a belső fül hallóidegei károsodhatnak is, a fülgyulladás idegi típusú halláscsökkenéssel is járhat. Ezek együttesen a hangfelfogó képesség csökkenését, illetve nagyothallást eredményezhetnek.
A halláscsökkenés mellett gyakori, hogy a fülgyulladásban szenvedő betegek átmeneti vagy tartós fülzúgást (tinnitust) is tapasztalnak, amit a középfülben a nyálkahártya vérbősége, illetve a fülben felgyülemlett folyadék vált ki.