Doktor24 Blog

A leggyakoribb daganatos betegségek és szűrési lehetőségek

2025. február 10.

Minden év február elején, a rákellenes világnapon különös figyelem irányul a daganatos megbetegedésekre és az ellenük folyó küzdelemre. A rák az egyik vezető halálok világszerte, melynek kialakulásához genetikai hajlam és életmódbeli tényezők egyaránt hozzájárulhatnak. Bár a teljes megelőzés nem mindig lehetséges, a rendszeres szűrővizsgálatok, az egészséges táplálkozás, mozgás, a lelki és mentális egészség, valamint a káros szokások elhagyása jelentősen csökkentheti a kockázatot. A rákellenes világnap és cikkünk célja, hogy felhívja a figyelmet a tudatosság és a szűrővizsgálatok életmentő szerepére. Alább összefoglaljuk a leggyakoribb daganattípusokat, hogy erősítsük a prevenció fontosságát.

EMLŐRÁK

A nőknél az emlőrák a leggyakoribb fajta daganatos megbetegedés, ami általában 40 és 60 éves kor között jellemző és nemcsak nőknél, hanem férfiaknál is előfordul. Sajnos a fiatalkori diagnózis is
egyre gyakoribb, így minél előbb érdemes elkezdeni mammográfiai szűrésekre járni, 35 éves kor felett már erősen ajánlott. 2022-ben Magyarországon a nőknél diagnosztizált daganatok 26 százaléka
emlőrák volt. Magas halálozási arányával a nők körében második helyen áll, habár korai felismeréssel és megfelelő kezeléssel, az ötéves túlélési arány meghaladja a 80%-ot. Emlőráknál kiemelt szerepet játszanak a genetikai tényezők, így különösen fontos a mammográfiai vizsgálat azok esetében, akiknél a családban már volt mellrákra példa. Tünetei közé tartozik a nagyobbodás, fájdalmatlan csomó az emlőben, amit otthoni önvizsgálattal is fel lehet fedezni.

TÜDŐRÁK

A tüdőrák a nyugati országokban a második leggyakoribb daganatos megbetegedés, míg a halálos kimenetelű rákos megbetegedésekben első helyen áll. Magyarországon évente mintegy 11.000 embert érint a tüdőrák és évente átlagosan 8000 ember veszti életét a betegségben. Sajnos ezekkel az adatokkal Európai Uniós szintén első helyen állunk. A tüdőrák legismertebb tünetei a köhögés (vérköhögés), a fogyás, a mellkasi fájdalom és a nehézlégzés. Kiváltó okai közé elsősorban a dohányzást soroljuk, de genetikai tényezők, levegőszennyezettség, mérgező gázok, és a passzív dohányzás is közrejátszhat a daganat kialakulásában. A tüdőrákos betegek mindössze 15%-a nem dohányzó.

MÉHNYAKRÁK

A hatékony szűrővizsgálat és a megelőző oltás ellenére Magyarországon évente még mindig közel 1000 új esetet diagnosztizálnak és mintegy 400 nő veszti életét méhnyakrák következtében. A méhnyakrák kialakulásáért elsősorban a humán papillómavírus (HPV) tartós fertőzése felelős, amely szexuális úton terjed.

A betegség korai szakaszban gyakran tünetmentes, később azonban olyan jelek hívhatják fel rá a figyelmet, mint a rendellenes hüvelyi vérzés (különösen közösülés után), kismedencei fájdalom vagy kellemetlen szagú folyás. A rendszeres nőgyógyászati szűrés és a HPV- oltás együttesen szinte teljes mértékben megelőzheti a méhnyakrákot. Magyarországon a 12 éves lányok számára térítésmentesen elérhető az oltás, de később is érdemes beoltatni magunkat.

PROSZTATARÁK

A prosztatarák a férfiak egyik leggyakoribb daganatos megbetegedése. Magyarországon évente több mint 4500 új esetet diagnosztizálnak, és mintegy 1400 férfi hal meg a betegség következtében.
Leginkább az 50 év feletti férfiakat érinti, de a genetikai hajlam és a helytelen életmód (pl. zsíros, rostokban szegény, sok vörös húst tartalmazó étrend) is növelheti a kockázatát. A prosztatarák tünetei általában a vizelési nehézségek, gyakori éjszakai vizelés és véres vizelet. A rendszeres urológiai szűrés, beleértve a PSA érték mérését és a tapintásos vizsgálatot, kulcsfontosságú a korai
felismerésben. Időben felfedezve a prosztatarák jól kezelhető, és az ötéves túlélési arány magas.

VASTAGBÉLRÁK

A vastagbélrák egyre nagyobb problémát jelent, és egyre fiatalabb korosztályt érint. Magyarországon évente 7500-8000 új esetet diagnosztizálnak, és körülbelül 5000 ember hal meg a betegség következtében. Vezető kialakulási okai közé tartozik a genetikai hajlam, a rostszegény étrend, a mozgásszegény életmód és a túlzott alkoholfogyasztás. Tünetei közé tartozhat, a véres széklet, hasi fájdalom és az indokolatlan fogyás. A vastagbélrák szűrése 50 év felett erősen ajánlott, mivel időben felismerve jól kezelhető, és a túlélési esélyek jelentősen javulnak.

MELANÓMA

A melanóma a bőrrák egyik legveszélyesebb típusa, amely a pigmenttermelő sejtekből, a melanocitákból indul ki. Gyorsan áttétet képezhet, ezért korai felismerése életmentő lehet. Magyarországon évente több ezer új esetet diagnosztizálnak, és a megbetegedések száma folyamatosan emelkedik. A fiatal nők vezető halálos daganatos megbetegedése. A szolárium használat, a tartós UV terhelés (pl. kültéri munkák, napozás) a gyakori gyermekkori leégések és a világos bőrtípus növelik a kockázatát. A melanóma nagyobb részt újonnan alakul ki a bőrön, de az esetek kb. harmada egy meglévő anyajegy elváltozásaként jelentkezik, amely szabálytalanná, sötétebbé válik, növekedni kezd vagy viszket. A rendszeres bőrgyógyászati szűrés és a megfelelő napvédelem segíthet a melanóma korai felismerésében és hatékony kezelésében.

A Doktor24 számos szűrést februárban kiemelten támogat, nézd meg a kedvezményes lehetőségeket és foglalj időpontot!

Megszakítás