A végbélpolip tünetei
A kisebb méretű polipok általában nem idéznek elő tüneteket, így a legtöbb esetben a diagnózis felállítására egy rutin kolonoszkópia proktoszkópia (végbéltükrözés) során kerülhet sor. Egyéb esetekben előfordulhat látható, vagy laborvizsgálattal kimutatható végbélvérzés, egyes esetekben a végbélből előeső csomó.
A kezelési lehetőségek
A polipok eltávolítására kizárólag sebészi úton van lehetőség, és erre – a növekvő polipból származó szövődmények megelőzése érdekében – minden esetben érdemes is sort keríteni. A műtét az altatóorvossal történő egyeztetés alapján érzéstelenítéssel történik, méghozzá az alábbiak szerint: a végbélnyílás feltágítása után a sebész a polip aláöltését követően eltávolítja azt, majd minden esetben szövetmintákat vesznek, melyeket mikroszkóppal vizsgálnak meg. Így állapítják meg, hogy pontosan milyen típusú polipról van szó, és így derülhet ki az is, hogy jó- vagy
rosszindulatú-e az elváltozás.
Mire számíthatunk a beavatkozás után?
A felépülési idő egyénenként változhat, ezt ráadásul a polip mérete is befolyásolhatja, de általában 1-2 hetes gyógyulásra kell számítani. A műtétet követő napokban fájdalom, vérzés és duzzanat is jelentkezhet az érintett területen, mely különösen székeléskor erősödhet. Erre tekintettel fájdalomcsillapításraszükség lehet, ahogy a pihenés és az ágynyugalom is javasolt.
A gyógyulás megkönnyítése érdekében érdemes könnyen emészthető ételeket fogyasztani és odafigyelni a megfelelő folyadékbevitelre és a széklet rendezésre.