A végbél nyálkahártyájából vagy a végbélnyílásból kiinduló, tükrözéses úton nem eltávolítható szövetszaporulat. A végbélpolipok a vastagbél utolsó szakaszát jelentő végbélben képződnek, annak üregébe nőnek, domborodnak be. A vastag- és végbélpolipok nagyon gyakoriak: körülbelül a népesség 35 %-nál fordulnak elő. Ritkán, de jelentkezhetnek 30 éves kor alatt is (különösen családi halmozódás esetén), 60 éves kor felett viszont igen gyakoriak. A vastagbélpolipoknak több mint a fele a végbélben alakul ki. Különféle méretük és alakjuk (nyeles vagy széles alapú) lehet, kialakulhatnak önmagukban, de akár nagy számban is megjelenhetnek.
A végbélnyílás feltágítása után a sebész a polip aláöltését követően eltávolítja a polipot. Az eltávolított képleyekből minden esetben szövetmintákat vesznek, melyeket mikroszkóppal vizsgálnak meg. Így állapítják meg, hogy pontosan milyen típusú polipról van szó, illetve ezzel a vizsgálattal derül ki, hogy jó- vagy rosszindulatú-e az elváltozás.
A növekvő polipból származó szövődmények megelőzése (vérzés, rosszindulatú elfajulás).
Fájdalom, vérzés, rosszindulatú elfajulás.
Az altató orvossal történt megbeszélés az irányadó.
Fontos a rendszeres, kiegyensúlyozott étkezésekre való átállás. Étrendjét egészséges élelmiszerek ből állítsa össze, részesítse előnyben a teljes kiőrlésű gabonaféléket, fogyasszon sok zöldséget és gyümölcsöt. Csökkentse hús-, zsír- és cukor fogyasztását! Étrendje legyen zsírszegény, de ballasztanyagokban gazdag! Javasolt a bőséges folyadékfogyasztás.
Ne dohányozzon, és kerülje az alkoholfogyasztást!