Az aranyeres csomók fajtái
Elhelyezkedésük alapján megkülönböztetünk belső és külső aranyeres csomókat.
Belső aranyeres csomók
Ezek a csomók mindig a végbélcsatorna felső kétharmadában, a laza szerkezetű nyálkahártya alatti térben találhatók. Elhelyezkedésük típusos: hanyatt fekvő helyzetben 3, 7 és 11 óra irányában domborodnak elő. Közöttük – különösen előrehaladott stádiumban – kisebb köztes csomók is jelen lehetnek. Ilyenkor a vérellátásuk körkörös és annak van jelentősége a végzendő műtét szempontjából is.
Külső aranyeres csomók
A külső aranyerek a végbél alsó harmadában, a hám illetve a végbélnyílás körüli bőrfelszín alatt helyezkednek el. Vérellátásukat a kismedence páros ereiből, oldalról kapják. Elhelyezkedésük irányai nem olyan karakterisztikusak, mint a belső aranyereké, ugyanakkor számos összeköttetés létezik a külső és belső aranyeres érgomolyagok között.
Az aranyér kialakulásának okai
Az aranyérbetegség kialakulásának elsődleges oka a vénás elfolyás akadályozottsága. Ezt előidézheti a rendszeres, erőltetett hasprés, a rostszegény étkezés, az ülőmunka, a székrekedés, a terhesség és a szülés közbeni erőlködés is. Az elhízott beteg hasűri nyomása magasabb az átlagosnál, és mivel a hasi vénás rendszerben nincsenek a véroszlop lefele ható nyomását megakadályozni képes billentyűk, ez a legalacsonyabb ponton, a végbél környékén okozza a legnagyobb túlnyomást.
Ugyanilyen hatásmechanizmussal okoz aranyérbetegséget az, ha a hasűri vénás vérnyomás bármilyen más okból (például egyes májbetegségek következtében) megnövekszik. A végtag visszerességhez hasonlóan feltételeznek genetikus kötőszöveti gyengeségre való hajlamot is, ez vezethet az érgomolyag falának kitágulásához.
Az aranyér tünetei
A betegség legjellemzőbb tünete, amikor a legtöbb páciens gyanakodni kezd, az a székelés közben jelentkező tompa vagy nyilalló fájdalom, valamint a vérzés, mely különböző erősségű lehet, és jellemzően friss piros színű. Sötét színű vér inkább magasabb bélszakaszból eredhet, olyankor polipból vagy akár daganatból is származhat. Fájdalom előfordulhat ülés közben, de akár állva is, de sokan tapasztalnak erős viszketést a végbél tájékán. Ezen a területen jelentkezhet duzzanat, csomó is, az aranyér ugyanis gyakran kitüremkedik, szabad kézzel is tapinthatóvá válik. Jellemző tünet még a hosszú ideig elhúzódó székrekedés, az elégtelen székűrítés vagy a váladékozás Ezeket a tüneteket az esetek legnagyobb részében az aranyér okozza, azonban hátterükben állhat más eltérés, akár komolyabb, daganatos betegség is, ezért nagyon fontos, hogy a páciens időben forduljon orvoshoz.
A betegség diagnózisa
Az aranyérbetegség diagnosztizálása több módszer segítségével is történhet.
Megtekintés
Belső aranyér esetében, a betegség első stádiumában még nem látható semmilyen feltűnő eltérés. A második és harmadik stádiumban hasprés hatására megjelennek a nodusok a végbélnyílásban, ezt követően pedig a negyedik stádium már könnyen felismerhető a kitágult vénák egyértelmű előreesése miatt. Az egyszerűség kedvéért röviden az aranyérbetegségnek a következő négy fokozat van:
- Elsőfokú: nem láthatóak és nem tapinthatóak az aranyerek
- Másodfokú: székeléskor kipréselődnek az aranyerek és tapinthatóak, de spontán visszahúzódnak
- Harmad fokú: székeléskor kidudoródnak, de ujjal visszahelyezhetőek. Előfordul, hogy napközben is (pl. fizikai munka végzéskor vagy sportolás közben) spontán kipréselődnek
- Negyed fokú: a végső stadium, mikor az belső aranyerek kidudoródnak, és semmi módszerrel nem visszahelyezhetőek.
Egyes tünetbeli, illetve megjelenési hasonlóságok miatt más betegségek is okozhatnak differenciáldiagnosztikai problémát, így például a végbél előreesése, vagy egyéb, hegesedéssel járó betegségek.
A külső aranyerek minden esetben láthatóak, megjelenésükhöz nem kell hasprést végezni. A végbél körüli területen megjelenő csomók lilás színűek, trombózisuk és kizáródásuk esetén kékesfeketére változnak. Amennyiben spontán megnyílnak, vérszivárgás kíséretében kis vérrög jelöli helyüket. A csomók felülfertőződhetnek, ilyenkor gyulladásos ödéma, szürkésfehér felrakódás észlelhető, melyet elhalt hámszélek és gennyes váladék kísér. A külső aranyerescsomók kizáródását kísérheti a belső kizáródása is.