A lágyéktáji sérvek esetén a műtéti típus megválasztása (hagyományos, vagy feszülésmentes, és azon belül melyik eljárás) a Doktor24 sebészeinek döntése, aki saját tapasztalata, gyakorlata, a beteg ismerete és a technikai feltételek ismeretében hozza meg döntését.
Műtét előtt és után
A sérvműtétet megelőző nap este könnyű vacsora (alkoholbevitel nélkül) ajánlott, éjfél után lehetőleg már semmit nem ajánlott fogyasztani. A műtét reggelén a megengedett rendszeres gyógyszerek kis pohár vízzel bevehetők. Helyi érzéstelenítés esetén a sérvműtét reggelén folyadék fogyasztása megengedett, altatás esetén csak egy pohár tiszta víz.
Műtéti terület borotválása a sérvműtét előtti este (otthon), vagy közvetlenül a sérvműtét előtt ajánlott. A műtétet követően, amennyiben bélmegnyitás nem történt, a műtét másnapján haza lehet menni. A szívódraint 2-3 nap után távolítjuk el.
Helyi érzéstelenítés esetén a beavatkozást követően fél órával már folyadékot és szilárd ételt lehet fogyasztani. Altatás esetén ugyanakkor folyadékot a műtét után 1.5-2 óra múlva, szilárd ételt 3-5 óra elteltével lehet fogyasztani.
Fontos a sérvműtétet követő 3-4 napban a bőséges folyadékbevitel (kivéve a szénsavas italok), a napi kb. 2×500-1000 mg C-vitamin bevitele. Ajánlott a napi ételadag 4-5 étkezésre bontása, illetve a gázfejlesztő ételek (bab, borsó, lencse, stb.) kerülése.
A műtéti beavatkozás várható előnyei
A lágyéksérv hatékony kezelése kizárólag sebészi úton lehetséges. A beavatkozást követően megerősödik a hasfal, megelőzhető a kizáródás, elhalás, elkerülhető a sérv növekedése, megszűnnek a sérv és a sérv okozta panaszok, helyreáll az élettani helyzet.
A javasolt gyógymód, kezelés, műtét elmaradásának ugyanakkor komoly kockázatai, következményei vannak. A betegség előrehaladása állapotromláshoz, a sérv növekedéséhez, a hasüregben és a sérvtömlőn belül összenövések kialakulásához, a sérülési hajlam fokozódásához vezethet. Kizáródás esetén bélelzáródás, székelési zavar, hányás, puffadás, fájdalom, bélfal elhalás, bélfal átfúródás, körülírt vagy teljes hashártyagyulladás, tályogképződés, vérmérgezés, a szervezet általános fertőződése, bélsipoly képződése, legsúlyosabb esetben halál következhet be.
A műtét lehetséges szövődményei
A műtét során, illetve azt követően, igen ritkán az alábbi szövődményekkel találkozhatunk: ér- és idegsérülések, bél- és hólyagsérülések, tartós lágyéktáji fájdalom, a medencecsont csonthártyagyulladása, másik sérv keletkezése, háló okozta szövődmények (fertőzés, kilökődés, hasi szervek megbetegedése, háló átfúródása, elvándorlása, zsugorodása, bélösszenövés, bélszűkület.