Az epekő kialakulásának okai
Epekő a rosszul működő, teljes kiürülésre képtelen epehólyagban keletkezik. A kialakulásához vezethet emellett a túl sok koleszterin, azaz a nem megfelelő táplálkozási szokások, illetve a magas bilirubinszint. Kockázati tényezőt jelent továbbá az elhízás éppúgy, mint az éhezés, a drasztikus fogyókúra is.
A betegség tüneteit főleg zsíros ételek fogyasztása esetén lehet tapasztalni, ami lehet túl sok böfögés, hányinger, görcsös fájdalom, hasi puffadás, emésztési nehezítettség, teltségérzés.
Tünetmentes epekövesség éveken keresztül fennállhat, azonban ugyanazokat a veszélyeket hordozza magában, mint az epetünetes betegek esetében. Súlyosabb esetben epehólyag elzáródást, epehólyag gyulladást, sárgaságot, következményes hashártyagyulladást idézhet elő. Az évtizedekig meglévő epekövesség esetén az epehólyag daganatos elváltozása is reális veszélyt jelent.
Az epekő kezelési lehetőségei
A nem műtéti eljárások közé tartozik a gyógyszeres kőoldás vagy epekőzúzás, ám ezek nem hatékonyak, hiszen a kezelés egyrészt hosszabb időt vehet igénybe, másrészt a kő újraképződhet. Kimutatott epekövesség esetén az epehólyag műtéti eltávolítása javasolt. A műtét elmaradása esetén a tünetek tovább súlyosbodhatnak.
Az epekövesség elhanyagolása leggyakrabban epehólyag gyulladáshoz, az epekőnek a közös epevezetékbe történő becsúszása esetén elzáródáshoz, sárgaság kialakulásához, az epehólyag kilyukadásához, epehólyag-rák kialakulásához vezethet.
A laparoszkópos epeműtét előkészületei és menete
A laparoszkópos epeműtét lényege, hogy a köveket tartalmazó epehólyagot eltávolítjuk. Ez lényegesen nem befolyásolja a beteg további sorsát, csupán a májban termelődő epe ezután folyamatosan jut a vékonybélbe az epecsatornán keresztül.
A műtétet altatásban végezzük: 5-10 mm-es nyílásokon keresztül bevezetett műszerekkel történik az epehólyag eltávolítása. A hasüregbe elhelyezett kamera által közvetített képet az operáló orvos a monitorján látja. Amennyiben a műtét technikailag így nem végezhető el (például nagyfokú gyulladás, nagyfokú hasi összenövések miatt) a beavatkozást csak a hasüreg megnyitásával tudjuk elvégezni.
A laparoszkópos epeműtét előnyei
A laparoszkópos epeműtét beavatkozás lehetséges indokai között az epehólyag kövesség, az epehólyag polipok, az epehólyag rendellenes működései szerepelhetnek.
A műtétnek számos előnye van: a beavatkozás a beteget csak kis mértékben terheli meg, ezáltal korábban elhagyhatja a kórházat, mint hagyományos műtét után, és gyorsabban munkaképessé válhat. Továbbá kicsi a műtét utáni sebfájdalom, esztétikusabbak a mütéti sebek.