A beavatkozás lehetséges indokai
Az epehólyag kövesség Magyarországon népbetegségnek tekinthető, a lakosság 8-10 %-át érinti.
A betegség veszélyei, kezelési lehetőségek
Epekő a rosszul működő, teljes kiürülésre képtelen epehólyagban keletkezik. Tünetmentes epekövesség éveken keresztül fennállhat, azonban ugyanazokat a veszélyeket hordozza magában, mint az epetünetes betegek esetében. Görcsöket, hasi puffadást, emésztési nehezítettséget, teltségérzést okozhat, súlyosabb esetben epehólyag elzáródást, epehólyag gyulladást, sárgaságot, következményes hashártyagyulladást. Az évtizedekig meglévő epekövesség esetén az epehólyag daganatos elváltozása is reális veszély.
Kimutatott epekövesség esetén az epehólyag műtéti eltávolítása javasolt. A műtét elmaradása esetén az Ön fent leírt panaszai fokozódhatnak.
A műtéttel kapcsolatos fontosabb információk
A műtétet altatásban végezzük. 5-10 mm-es nyílásokon keresztül bevezetett műszerekkel történik az epehólyag eltávolítása oly módon, hogy a hasüregbe elhelyezett kamera által közvetített kép az operáló orvos monitorján jelenik meg. Amennyiben a műtét technikailag így nem végezhető el (nagyfokú gyulladás, nagyfokú hasi összenövések) a beavatkozást csak a hasüreg megnyitásával tudjuk elvégezni.
A laparoszkópos műtét előnyei
A műtét lényege az, hogy a köveket tartalmazó epehólyagot eltávolítjuk. Ez lényegesen nem fogja befolyásolni a beteg további sorsát, csupán a májban termelődő epe ezután folyamatosan jut a vékonybélbe az epecsatornán keresztül.
Lehetséges szövődmények
A kezelés eredményességéért, a rizikómentességért a tudomány mai állása szerint teljes felelősséget az orvos nem vállalhat. A kis metszés természetesen nem jelent kis műtétet is. Műtét alatti szövődmény lehet vérzés, epecsatorna vagy más hasűri szervek falának sérülése. Ezek jelentős része azonban még műtét alatt észrevehető és korrigálható. Szükség lehet ilyenkor hasmetszés alkalmazására is.
A műtét utáni szakaszban ritka illetve igen ritka szövődmények fordulhatnak elő (vérzés, utóvérzés, a seb fertőződése, átmeneti epeszivárgás, thromboembolia, bélműködési zavarok, műtéti sérülések.)
A lehetséges szövődményekről a műtétet megelőzően részletes tájékoztatást adunk.
A műtét előtti és utáni időszak jellemzői
Az operáló orvos illetve aneszteziológus közösen határozzák meg a műtét előtti teendőket, esetleges kezelési igényeket, beleértve az esetlegesen szedett gyógyszerekkel kapcsolatos teendőket.
A műtétet megelőzően személyes kórházi tanácsadót (ún. esetmenedzsert) jelölünk ki, aki minden felmerülő kérdésben rendelkezésre áll. Ő ismerteti majd a felkészülésre, kórházi tartózkodásra éd műtétre vonatkozó előzetes tudnivalókat, valamint a műtétet követő pontos menetrendet, tennivalókat is. Gyógytorna, rehabilitáció, varratszedés, sebellátás, tisztálkodási és étkezési szabályok, aktivitásra vonatkozó javaslatok.
Gyógyulási kilátások
A laparoszkópos epehólyag eltávolítás gyógyulási eredménye világszerte nagyon jó, kicsi a műtéti kockázat, nem változtatja meg az operált aktivitását, munkaképességét. Célunk az, hogy ne szoruljon élete végéig kényelmetlen, szigorú diétára. Műtét után a kórházban tartózkodási idő általában 1-2 nap, a műtét előtti aktivitás visszatérése általában 2-3 hét múlva várható.
Az első 6 hétben zsír- és fűszermentes étkezéssel és a későbbiekben is megtartott epekímélő diétával a gyógyulás folyamatát segítjük. Mindezeket természetesen kísérő betegség(ek) megléte, az esetleges szövődmények, a beteg állapota és munkaköre befolyásolhatják.
Az epekövesség elhanyagolásának leggyakoribb lehetséges következményei