Nagyon gyakran előfordul, hogy a tünetek hátterében nem tudunk szervi betegséget kimutatni. Ilyen esetekben fontosnak tartjuk, hogy a szomatizációs panaszok hátterét felderítsük, és ne hagyjuk magára a családot ezzel a problémával. Igyekszünk a társzakmák segítségét is felajánlani (evésterapeuta, pszichológus, ADHD, tanulási zavarok felmérése) a probléma megoldására.
A kivizsgálás során felmerülő, a társszakmák határterületeit érintő problémák esetén lehetőségünk van közvetlen konzílium, segítség kérésére (dietetikus, pszichológus), illetve – ahogy fentebb már említettük -, a kivizsgálás kiterjesztésére (endokrinológia, kardiológia)
A panaszok nem mindig specifikusak, a tünetek objektív megítélése a gyermekkor sajátosságai miatt esetleg nehézségekbe ütközhet. Tekintettel arra, hogy a tünetek nagyon szerteágazóak, szükség lehet a gyermekek vizsgálata során az egész testet átfogó, úgynevezett holisztikus betegszemléletre, megközelítésre.
KÓRKÉPEK, MELYEKKEL KIEMELTEN FOGLALKOZUNK
⦁ táplálékallergia
⦁ reflux betegség
⦁ vontatott súlyfejlődés
⦁ lisztérzékenység (cöliákia)
⦁ tejcukor-és/vagy gyümölcscukor bontási zavar
Nagyobb gyermekeknél előforduló kórképek:
⦁ gyulladásos bélbetegségek (colitis ulcerosa, Crohn betegség)
⦁ IBS (irritábilis bél szindróma) – ennek tünetei lehetnek a visszatérően fellépő hasfájások, hasmenés, székrekedés, fokozott bélgáztermelődés. Kiváltó oka nem ismert, azonban kialakulásában a stressz is szerepet játszhat.
⦁ májbetegségek