Doktor24 Blog

Szédülés – ijesztő tünet, amely hátterében számos ok állhat!

2025. február 6.

Mi a szédülés?

A szédülés olyan érzet, amely során a saját testünk vagy a környezetben lévő tárgyak mozgását tapasztaljuk, eközben azonban valódi mozgások nem történnek. Kialakulásának háttere multiszenzoros, tehát több szervrendszert érint.

A szédülés egyik fő típusa a forgó jellegű szédülés (vertigo), amely a perifériás (belsőfül-eredetű) egyensúlyzavarok fontos tünete, de nem kizárólag ezekben az esetekben alakulhat ki. A másik fő csoport a szédülékenység, amely egyértelmű irány nélküli, nem forgó jellegű szédülést jelöl. Szédülés esetében – függetlenül annak jellegétől – kivizsgálás elvégzése javasolt. Ezzel foglalkozik az otoneurológia. A szédülés igen gyakori panasz, egyes statisztikák alapján a fejfájás után a második leggyakoribb a sürgősségi ellátásban. Sok beteg visszajelzése alapján igen ijesztő tünet, amelyet még a fájdalomnál is megterhelőbbnek élnek meg. A szédülés jelentősen rontja továbbá az életminőséget és pszichés tünetek megjelenését eredményezheti. A szédülés időtartama igen változatos, néhány másodperctől akár a több napig vagy folyamatosan fennálló szédülésig terjedhet.

Mely szervekből eredhet a szédülés?

Ahogy már említettük, a szédülés multiszenzoros érzet, tehát nem kizárólag a belsőfülben található egyensúlyszervből, az egyensúlyidegről és a központi egyensúlyrendszeri pályákból
indulhat ki. Egyensúlyzavar szempontjából három fő eredet hangsúlyozandó: egyensúlyrendszer, látórendszer és szomatoszenzoros (érző) rendszer. Ennek megfelelően a szédülés hátterében álló lehetséges okok túlmutatnak a fül-orr-gégészeti és neurológiai kórképeken. Ennek kapcsán hangsúlyozandó a részletes kivizsgálás fontossága.

Milyen tünetek kísérhetik a szédülést?

A szédülést számos egyéb tünet kísérheti, amelyek fontos differenciáldiagnosztikai értékkel bírhatnak a vizsgáló orvos számára.

– füldugulás, fülfájdalom
– fejfájás, migrénre jellemző panaszok
– vegetatív tünetek; hányinger, hányás
– utazás közben rosszullét, émelygés
– kettőslátás, fényérzékenység, zajérzékenység

Milyen okok állhatnak a szédülés hátterében?

Forgó jellegű szédülés hátterében gyakran azonosíthatók a belsőfül betegségei, ezek közül a leggyakoribbak:

  • benignus paroxysmalis positionalis vertigo (BPPV): a belsőfülben található, egyensúlyozásban fontos szerepet játszó calcium-karbonát kristályok elmozdulása okozza.
  • Ménière betegség: a belsőfülben található folyadék túlzott termelődése okozza; a szédülés mellett fontos tünete lehet a fülzúgás és a halláscsökkenés.
  • neuronitis vestibularis: az egyensúlyideg – feltehetően vírusfertőzés által kiváltott – gyulladása okozza, hirtelen kialakuló, napokig tartó forgó jellegű szédülés formájában. Hasonló panaszok hátterében stroke is állhat, így kivizsgálása különösen fontos.
  • labyrinthitis (belsőfül-gyulladás): savós vagy gennyes középfülgyulladás szövődményeként kialakuló súlyos, akut szédülést okozó állapot, melyet fülzúgás és halláscsökkenés is kísérhet.
  • kinetosis (utazási betegség): a látó- és egyensúlyozórendszer között kialakuló információzavar miatt kialakuló egyensúlyzavar.
  • herpes zoster oticus (Ramsay–Hunt szindróma): herpesvírus-fertőzés következtében kialakuló hólyagok a fülkagylón, hallójáratban, melyet arcidegbénulás, szédülés, fülzúgás és halláscsökkenés kísérhet.
  • gyógyszermellékhatás: egyes gyógyszerek mellékhatásként belsőfül-károsodást okozhatnak, szédülés, halláscsökkenés és fülzúgás kíséretében (például aminoglikozid antibiotikumok, furosemid vízhajtó, kemoterápiás szerek, nem-szteroid gyulladáscsökkentők)
  • trauma

A szédülés hátterében centrális (neurológiai) ok is állhat, melyek közül a leggyakoribbak felsorolás szinten:

  • vertebrobasilaris területi keringészavar
  • migrén, egyensúlyrendszeri migrén
  • sclerosis multiplex
  • hátsó koponyagödri daganatok
  • stroke (szélütés)
  • agyhártyagyulladás, agytályog, kisagytályog
  • trauma (agyrázkódás)
  • központi idegrendszeri daganatok, kisagy-híd szögleti és belső hallójárati daganatok (például vestibularis schwannoma)

A fentieken túl a szédülés hátterében számos szisztémás, tehát egész szervezetet érintő ok állhat, mint például kardiológiai eltérések, alacsony vagy magas vérnyomás, alacsony vagy magas vércukorszint, vérképzőrendszeri eltérések, hormonális zavarok, pszichogén eredet stb. A fentieknek megfelelően a szédülés kivizsgálása és ellátása holisztikus szemléletet igényel.

Számos esetben nem elegendő kizárólag a fül-orr-gégészeti és otoneurológiai, neurológiai vizsgálatokra hagyatkozni. A hallószervi tünetek felmérése miatt szükség lehet audiológiai vizsgálat elvégzésére. A központi idegrendszeri, belső hallójárati eltérések kizárására képalkotó vizsgálat, elsősorban agykoponya-MR-vizsgálat lehet szükséges. A szédülés szisztémás okaira tekintettel részletes laborvizsgálatra, illetve egyéb szakorvosi ellátásra (például kardiológia, belgyógyászat) is sor kerülhet.

A cikk szerzője: Dr. Molnár András Ph.D fül-orr-gégész szakorvos, otoneurológus

Megszakítás