Endokrinológia

Az endokrinológia a hormonok termelődéséért felelős, belső elválasztású mirigyek működési zavaraival, gyulladásos
betegségeivel és daganatos eltéréseivel foglalkozik.

TUDJ MEG TÖBBET

ZAVARNAK A PLUSZ KILÓK? Szerettél volna formába lendülni a nyárra, de nem sikerült? Ha nem érzed jól magad a bőrödben most extra kedvezménnyel támogatjuk a túlsúly elleni küzdelmet!

Új szolgáltatás kedvezményes áron!

ENDOKRINOLÓGIAI TÁVKONZULTÁCIÓ 24.900 Ft-ért!

Ha nincs időd orvoshoz menni, online konzultációnkon bárhonnan részt vehetsz. Dr. Bódis Beáta  segít elindulni a vágyott cél felé.

Mivel foglalkoznak a Doktor24 endokrinológus szakorvosai?

Endokrinológiai szakrendelésünkön a belső elválasztású mirigyek működésével, valamint ezek öröklött és szerzett betegségeivel foglalkozunk. Ide tartoznak a különböző hormonzavarok, a menstruációs cikluszavarok valamint a pajzsmirigy, a mellékvesék, a hasnyálmirigy, az agyalapi mirigy és a nemi mirigyek betegségeinek ellátása. Intézetünkben a diagnózis felállításához szükséges labor- és ultrahang vizsgálatok is elvégezhetők. A kezelés során szükséges dietetikai tanácsadással kiegészítve komplex segítséget nyújtunk pácienseink részére.

Mivel fordulhatsz hozzánk?

1-es típusú cukorbetegség

Főként gyermekeket vagy fiatalokat érintő autoimmun hátterű betegség, ami az inzulintermelő sejtek pusztulásával jár. A cukorbetegség ezen típusa esetében az érintett a beteg az inzulin pótlására szorul, mivel annak hiánya miatt a vércukor nem tud a sejtekbe jutni, a vérben marad, ahol pedig magas vércukorszintet eredményez. Jellegzetes tünetei a vizelet mennyiségének megnövekedése, az állandó
szomjúságérzés, súlyvesztés, súlyos esetben az aceton felaszaporodása a szervezetben, ami ketoacidosishoz vezet.

 

2-es típusú cukorbetegség

Inkább idősebb korban jelentkezik, és az esetek nagy részében életmódbeli okokra vezethető vissza. Számos rizikófaktor növeli az esélyét, mint az elhízás, a nem megfelelő étkezés, a magas vérnyomás, bizonyos hormonproblémák vagy a családban előforduló cukorbetegség. A betegség esetében a terápiát az inzulinbevitelt megelőzően a diéta, a gyógyszerek és a testmozgás jelentheti.
Gyakran tünetmentes, csak laboratóriumi szűrővizsgálatokon fedezik fel. Előrehaladott esetben tünetei lehetnek a végtagok zsibbadása, a bőrviszketés, a látás romlása és a nehezebb sebgyógyulás.

Magas vérnyomás

A vérnyomást alapvetően a szívműködés és az erek állapota határozza meg: az annál magasabb, minél több vért pumpál a szív, illetve minél szűkebbek az erek. Felnőttek esetében az ideális vérnyomás értéke 120/80, magas vérnyomásról pedig akkor beszélünk, ha ez az érték nyugalmi állapotban mérve meghaladja a 140/90-et. A betegség felnőtteknél gyakoribb, az esetek nagy részében kialakulásának oka ismeretlen. A magas vérnyomás esélyét növeli a mozgásszegény életmód, a dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás, a stressz, a cukorbetegség és a túlsúly, de egyes betegségek kísérő tüneteként és előfordulhat. Ritkább esetben gyerekeknél is előfordulhat, ekkor sokszor a vese vagy a szív betegségei eredményezik, de az egészségtelen életmód itt is szerepet játszhat. A magas vérnyomás tünetei a visszatérő fejfájás, a halántéki vagy tarkótáji lüktetés, a fáradékonyság, a szédülés, a koncentrálóképesség és az egyensúlyérzék romlása, a szapora szívverés vagy a múló látászavarok. Az állapot időben történő felismerése rendkívül fontos, mivel kezeletlenül hagyva súlyos szövődményeket okozhat, például az erek megrepedését vagy az érelmeszesedés fokozódását, amely pedig szívinfarktushoz, szívelégtelenséghez vagy stroke-hoz is vezethet.

Pajzsmirigy panaszok

A pajzsmirigy a nyak elülső részén helyezkedik el, körülölelve a légcsőt. Ez egy belső elválasztású mirigy, mely alapvetően két hormon, a tiroxin és a trijódtironin termeléséért felelős. Ezek szerepet játszanak az anyagcsere szabályozásában, a növekedésben, az agy működésében, de szinte valamennyi szerv funkcióját befolyásolják. A pajzsmirigy működését az agyalapi mirigy szabályozza a TSH nevű hormon segítségével. Ha a pajzsmirigy nem tud annyi hormont termelni, mint amennyit a szervezet igényelne, akkor annak alulműködéséről beszélhetünk.

Ha a szervezetnek több pajzsmirigy hormonra lenne szüksége, a TSH-t megemeli, ha pedig több pajzsmirigy hormon termelődik, a TSH lecsökken. Az alulműködés ellentéte a pajzsmirigy- túlműködés, ekkor értelemszerűen a szükségesnél több hormon termelődik.

A pajzsmiriggyel kapcsolatos problémák tünetei szerteágazóak lehetnek, ezért sokszor a betegség csak későn kerül felismerésre. A pajzsmirigy alulműködésének tünetei a fáradékonyság, az anyagcsere lassulása, a mozgás, a beszéd és a gondolkodás nehezebbé válása, a hízás, a székrekedés, valamint a hideg, sápadt és durva bőr. A pajzsmirigy túlműködésének jele lehet a fogyás, a gyorsabb emésztés, a
szapora pulzus, a magas vérnyomás, az álmatlanság és a fokozott ingerültség. Előfordulhat még a pajzsmirigy megnagyobbodása, mely az alacsony jódfogyasztásra vezethető vissza. Ebben az esetben a pajzsmirigy tapinthatóvá, majd szabad szemmel is láthatóvá válik, végül nyomást gyakorolhat a nyelőcsőre és a légcsőre, ami szorító nyaki érzéshez vezethet. Kezeletlenül hagyása esetén idővel a
pajzsmirigy alul- vagy túlműködése alakulhat ki. A fenti eseteken kívül pajzsmirigygyulladás, vagy pajzsmirigygöb – mely egy, a pajzsmirigyben megjelenő csomó – tüneteivel is endokrinológus szakorvoshoz kell fordulni.

Terhességgel összefüggő pajzsmirigy betegségek

A magzat fejlődéséhez az anya normális pajzsmirigyműködése elengedhetetlen, hiszen az első trimeszterben a születendő gyermek hormontermelése nem működik, a szükséges hormonokat az anyától kapja. Erre tekintettel a terhes nő pajzsmirigy alul- vagy túlműködése egyaránt veszélyes lehet a magzatra.

Az anya pajzsmirigy-túlműködése

Körülbelül ezer terhes nőből kettőnél alakul ki a terhesség alatt pajzsmirigy- túlműködés. Ebben az esetben jó esély van arra, hogy a gyermek alacsony súllyal születik, de nagyobb a koraszülés és a vetélés veszélye is. Ezenkívül előfordulhat az anyánál terhességi magas vérnyomás, lepényleválás és szívprobléma is. Lehetséges, hogy a megszületett gyermek is a pajzsmirigy-túlműködés tüneteit mutatja majd, ebben az esetben gyógyszeres kezelése lehet szükséges.

Az anya pajzsmirigy-alulműködése

Ebben az esetben a teherbeesés esélye jelentősen csökken, még akkor is, ha a betegség enyhe, és tünetek nem jelentkeznek. A gyakori vetélések sok esetben vezethetők vissza a pajzsmirigy alulműködésére, így a gyermekvállalást érdemes elhalasztani addig, amíg a betegséget sikeresen nem kezelték, és a hormonszint nem normalizálódott.

Agyalapi mirigy működési zava

Az agyalapi mirigy egy borsó nagyságú szerv, mely szervezetünk teljes hormonháztartását szabályozza. A mirigy két részre, elülső és hátsó lebenyre osztható, melyek különböző hormonok termeléséért felelősek. Az elülső lebeny által termelt fontosabb hormonok a PRL, mely a tejelválasztást serkenti, az ACTH, ami a mellékvesekéreg működéséért felel, a TSH, mely a pajzsmirigy működését befolyásolja, valamint a hGh, a növekedési hormon. Ez gyermekkorban a növekedéshez nélkülözhetetlen, azonban felnőttként is szükségünk van rá, hiszen befolyásolja a stresszre adott választ, az izomerő fenntartását és a zsír elosztásának szabályozását. Gyermekeknél túltermelődése gigantizmushoz, hiánya pedig a növekedés elmaradásához vezet. A hátsó lebeny által termelt hormonok az oxitocin, ami az összehúzódásért felel a szülés során, és a vesékben a vízvisszaszívást szabályozó vazopresszin.

Hormonális panaszok 

Hormonrendszerünk az egész szervezet működésére hatással van, ezért az ilyen jellegű betegségek tünetei igen változatosak. Már említést tettünk az agyalapi mirigy, a pajzsmirigy és a hasnyálmirigy szerepéről, ezen kívül azonban fontos hormonok termeléséért felel a mellékvese, a mellékpajzsmirigy és bizonyos nemi mirigyek is.

A mellékvese

A vese felső csúcsán található páros szerv, melynek kérge a hormonális rendszerhez kapcsolódik, ugyanis szteroidokat termel, melyek szabályozzák a vízháztartást, az anyagcserét, de a szexualitásra is hatással vannak. A mellékvesekéreg túlműködése, a Cushing-szindróma a kortizol túlzottan magas szintjével jár, ami kortizol-termelő daganat vagy nagydózisú szteroidbevitel következtében alakul ki. A mellékvesekéreg alulműködésének oka lehet az Addison-kór, mely egy autoimmun betegség, és a
hiányzó hormonok pótlásával kezelhető.

A mellékpajzsmirigy

A pajzsmirigy lebenyei mellett helyezkedik el a négy mellékpajzsmirigy, melyek a parathormon nevű hormon előállításáért felelősek. Ez a kalcium és a foszfát anyagcseréjének, a vér kalciumszintjének szabályozásáért, valamint a csontosodási folyamatokért felel. A mellékpajzsmirigy túlműködésének esetében a hormon fokozhatja a csontok lebomlását, így azok ásványi anyag tartalma a vérbe kerül,
melynek kalciumszintje megemelkedik. Ez az állapot szívritmuszavarhoz, súlyos esetben szívmegálláshoz is vezethet. A mellékpajzsmirigy alulműködése meglehetősen ritka, ez szinte kizárólag műtétek szövődményeként alakul ki, és érzészavarokkal, izomgörcsökkel, hiperélénk reflexekkel járhat.

Nemi mirigyek

A nemi mirigyek nem megfelelő működése nőknél menstruációs zavarhoz, meddőséghez, hőhullámokhoz, hangulatzavarhoz, csontritkuláshoz, hajhulláshoz és
libidócsökkenéshez vezethet. Férfiaknál potenciazavarok, a nemzőképesség csökkenése, hízékonyság vagy az emlő növekedése fordulhat elő.

Milyen vizsgálatok érhetők el a Doktor24-nél?

Endokrinológiai szakvizsgálat

Az első lépés minden betegnél az anamnézis felvétele. Ennek során feltárjuk a kórelőzményeket, a családban előforduló hasonló jellegű betegségeket, valamint cmegvizsgáljuk, felmérjük a páciens általános egészségi állapotát. Ezt követően kerül sor magára az endokrinológiai vizsgálatra, melynek során szakorvosunk megvizsgálja a tüneteket, a lehetséges eltérések fizikai jeleit. Ez után
következhetnek szükség esetén a laboratóriumi vizsgálatok, a teljes vérkép és a vizeletvizsgálat. A pajzsmirigy funkciózavar örökölhető, ezért ebben az esetben a
szakorvos a családi kórtörténet alapján vérből végzett TSH érték meghatározásával állíthatja fel a diagnózist. Ha ez az érték magas, mindenképpen további vizsgálatok szükségesek. A fentieken túl szükség lehet képalkotó vizsgálatokra (röntgen, ultrahang, CT vagy MRI) és egyéb speciális tesztekre, például aspirációs citológiára.

Aspirációs citológia

Az aspirációs citológia a tapintható, vagy képalkotó diagnosztikai eljárással láthatóvá tett, jól körülírt elváltozás esetében alkalmazható mintavétel a gyors és
pontos diagnózis felállításához. A sejttani vizsgálat során az elváltozásból ultrahang vezérlésével nyert sejteket mikroszkóp alatt elemzik. A sejtek megjelenése alapján eldönthető, hogy a talált
elváltozás jó- vagy rosszindulatú, és ezzel a kezelés iránya eldönthető. Intézetünkben az emlő, a pajzsmirigy és a nyirokcsomók ultrahangvezérelt citológiai
és histológiai (core biopszia) biopsziájára van lehetőség. A core biopszia szövettani mintavételt jelent, ami eltér az aspirációs citológiától, ennek során a patológus a
szervezetből kinyert szövethengerek mikroszkopikus megjelenését vizsgálja. Felhívjuk ügyfeleink figyelmét, hogy az aspirációs citológiai eljárás egy célzott ultrahangvizsgálat, mely nem alkalmas arra, hogy teljes körű képet adjon egy szerv esetleges állapotáról. A citológiai rendelésen kiegészítő információt adunk a pontos diagnózis felállításához, ezért azt mindenképp meg kell, hogy előzze egy képalkotó diagnosztikai vizsgálat.

Hogyan készülj fel a vizsgálatra? 

A vizsgálat során a diagnózist szakorvosaink állítják fel, ezt azonban megkönnyítheted egy kis odafigyeléssel. Mielőtt a szakrendelésen megjelennél, alaposan gondold át, hogy milyen tüneteid vannak, azok mikor kezdődtek. Az endokrinológiai vizsgálatra hozd magaddal a rendelkezésre álló orvosi dokumentációt, készíts listát az általad szedett gyógyszerekről, és ne felejts el
tájékoztatást adni az ismert gyógyszerallergiáidról sem. Az orvos számára fontos információ az is, hogy a közvetlen családtagok körében hasonló jellegű betegségek
előfordultak-e korábban.

Miért érdemes a Doktor24-et választani?

● Profi endokrinológiai csapattal várunk. Szakképzett orvosaink és
csúcstechnológiás eszközeink segítségével fényt derítünk a baj forrására,
majd hatékony kezelést nyújtunk számodra. Ha a legjobb csapatot és a
legkorszerűbb berendezéseket keresed, nálunk megtaláltad.
● Munkánkat az empatikus hozzáállás jellemzi. Kollégáinkkal türelemmel és
megértéssel gondoskodunk minden páciensünkről, és részletes tájékoztatást
nyújtunk a betegségről és a kezelés menetéről is.
● Garantáltan segítünk. Legyen szó bármilyen endokrinológiai eredetű
betegségről, orvosainkkal minden esetben segítséget nyújtunk. Jelentkezz
bátran konzultációra!

Szakembereink

Dr. Bódis Beáta

Belgyógyászat, Diabetológia, Endokrinológia, Lipidológia
Specializációk:

Endokrinológia, diabetológia, obezitológia, lipidológia

Részletes adatlap

Dr. Bódis Beáta

Belgyógyászat, Diabetológia, Endokrinológia, Lipidológia

Bemutatkozás

2005 óta szűkebb szakterülete az endokrin és anyagcsere betegségek, ezen belül diabetológia, obezitológia és lipidológia licenc vizsgával rendelkezik. A klinikán az osztályos betegek ellátásán kívül részt vett az endokrinológiai és diabetológiai járóbeteg szakellátásban, valamint a magyar és angol nyelvű graduális és posztgraduális oktatásban.
Specializáció

Endokrinológia, diabetológia, obezitológia, lipidológia

Tanulmányok

1992-ben szerzett általános orvosi diplomát a Pécsi Orvostudományi Egyetemen. 1993-1996 között Ph.D. ösztöndíjas hallgatóként az alapkutatásban dolgozott a POTE I.sz. Belgyógyászati Klinikán a kísérletes gasztroenterológia területén, Ph.D értekezését 1998-ban védte meg.


1996-2024 között a PTE I.sz. Belgyógyászati Klinikán dolgozott, belgyógyász szakvizsgát 2001-ben, gasztroenterológiai szakvizsgát 2004-ben, endokrinológiai szakvizsgát pedig 2011-ben szerzett.

Tagságok

Tagja a Magyar Endokrinológiai és Anyagcsere Társaságnak, a Magyar Diabetes Társaságnak, a Magyar Atherosclerosis Társaságnak és a Magyar Obezitológiai és Mozgásterápiás Társaságnak. Szakmai kongresszusok és továbbképzések rendszeres résztvevője és előadója.

Beszélt nyelvek
HU

Dr. Csitári Gergő

Endokrinológia
Specializációk:
  • pajzsmirigy-betegségek
  • fertilitási zavar
  • hypertónia
  • diabétesz
  • magas vérnyomás
  • elhízás
  • PCOS
  • lipidológia
  • mellékvese és agyalapi mirigy rendellenességek
  • endokrinológiai szűrés, kontroll és konzultáció
  • bármilyen ritka endokrin betegség gyanúja
Részletes adatlap

Dr. Csitári Gergő

Endokrinológia

Bemutatkozás

Általános orvosi diplomáját 2012-ben szereztem summa cum laude minősítéssel. A 2011/12-es tanulmányi évben Köztársasági ösztöndíjban részesültem. 2012. 09.-től a Szent Imre Egyetemi Oktatókórházban dolgozom osztályos orvosként, 2020 óta adjunktusként. Belgyógyászatból 2018-ban, Endokrinológiából 2020-ban szakvizsgáztam kiválóan megfelelt minősítéssel.
Specializáció
  • pajzsmirigy-betegségek
  • fertilitási zavar
  • hypertónia
  • diabétesz
  • magas vérnyomás
  • elhízás
  • PCOS
  • lipidológia
  • mellékvese és agyalapi mirigy rendellenességek
  • endokrinológiai szűrés, kontroll és konzultáció
  • bármilyen ritka endokrin betegség gyanúja
Tanulmányok
  • 2012. Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Kar, általános orvos
  • 2018. belgyógyászat szakvizsga
  • 2020. endokrinológia és anyagcsere- betegségek szakvizsga
Tagságok
  • European Society of Endocrinology (ESE)
  • European Society of Hypertension (ESH)
  • Magyar Endokrinológiai és Anyagcsere Társaság (MEAT)
  • Magyar Diabetes Társaság (MDT)
  • Magyar Hypertonia Társaság (MHT)
  • Magyar Obezitológiai és Mozgásterápiás Társaság (MOMOT)


Beszélt nyelvek
EN,HU,FR

Dr. Mikolás Esztella Zsóka Ph.D

Belgyógyászat, Endokrinológia
Specializációk:
  • fő érdeklődési körömbe a pajzsmirigy betegségek, obezitológia, az agyalapi mirigy betegségei, valamint az inzulin-rezisztencia tartozik. 


Részletes adatlap

Dr. Mikolás Esztella Zsóka Ph.D

Belgyógyászat, Endokrinológia

Bemutatkozás

2008-ban végzett a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karán. 2011-ig nappali tagozatos PhD-hallgatóként, majd 2011-2015-ig rezidensként dolgozott a PTE-KK II.sz. Belgyógyászati Klinika és Nephrológiai Centrumban. PhD fokozatát 2014-ben, belgyógyász szakvizsgáját 2015-ben, endokrinológia szakvizsgáját 2018-ban szerezte meg. Az endokrinológia a belső elváltozású mirigyek működésével, valamint ezek öröklött és szerzett betegségeivel foglalkozik. Ide tartozik például a pajzsmirigy, a mellékvesék, az agyalapi mirigy, valamint a nemi mirigyek betegségeinek ellátása. Ezeken kívül a cukorbetegség kezelése is érdeklődési körébe tartozik.
Specializáció
  • fő érdeklődési körömbe a pajzsmirigy betegségek, obezitológia, az agyalapi mirigy betegségei, valamint az inzulin-rezisztencia tartozik. 


Tanulmányok
  • 2008. Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar, általános orvos
  • 2015. belgyógyászat szakvizsga
  • 2018. endokrinológia és anyagcsere- betegségek szakvzsga
Tagságok
  • Magyar Endokrinológiai Társaság
  • Magyar Diabetológiai Társaság
  • Magyar Nephrológiai Társaság


Beszélt nyelvek
EN,HU

Tudástár

Mikor fordulj endokrinológushoz?

Pajzsmirigy vizsgálat, pajzsmirigy alulműködés vagy túlműködés, esetleg pajzsmirigy gyulladás, vagy pajzsmirigy göb tüneteivel endokrinológus szakorvoshoz kell fordulni. Ha hirtelen sokat fogytál, fáradékony vagy, sokszor vagy szomjas. Csak néhány jellemző tünet, mely miatt érdemes felkeresned endokrinológiai szakrendelésünket. Ma már egy egyszerű vérvétel eredményéből, az ehhez kapcsolódó hormonvizsgálatokból számos endokrinológiai betegség gyanúja igazolható vagy kizárható.

Pajzsmirigy betegségek

Az endokrinológiai betegségek közül elsősorban a pajzsmirigy működésének zavara miatt keresik fel intézetünket. Ez a tünet többféle módon jelentkezhet. Lehet látványos nyaki duzzanat, bőrszárazság, székelési zavar, menstruációs ciklus zavara, hajtöredezés, hajhullás. A pajzsmirigy funkció zavar örökölhető, ezért ebben az esetben gyakoribb, hogy korán, többnyire már serdülőkorban felfedezhetők a pajzsmirigy alulműködésének jelei. Ilyen esetben a szakorvos a családi kórtörténet alapján vérből végzett TSH (Thyreoidea Stimuláló Hormon – agyalapi mirigyben termelődő, pajzsmirigy működést szabályozó hormon) érték meghatározásával állíthatja fel a diagnózist. Ha ez az érték magas, mindenképpen további vizsgálatok szükségesek. Ennek azért van jelentősége, mert lányok esetében a későbbi gyermekvállalás sikeressége múlhat azon, helyre áll-e az egyensúly a szervezet összetett, érzékeny endokrin rendszerében!

Ellátó intézmények

Doktor24 Multiklinika

1112 Budapest, Koszorúslány u. 1. A. ép.

Doktor24 Kastélypark Klinika

1112 Budapest, Balatoni út 2/A (Koszorúslány utca sarok)

Doktor24 Cityzen Egészségközpont

1134 Budapest, Váci út 37. I. emelet

Árlista

Endokrinológiai kontroll vizsgálat ( 3. megjelenés után )
34 900 Ft
Endokrinológiai szakvizsgálat
39 900 Ft
Endokrinológiai kontroll vizsgálat
34 900 Ft
Receptírás
8 900 Ft
Endokrinológiai első távkonzultáció
24 800 Ft
Endokrinológiai távkonzultáció kontroll
24 800 Ft
Megszakítás