Mammográfia
A mammogram natív röntgenkép a mellről. Az emlő daganatos betegségeinek ábrázolására alkalmas. Kimutatja az emlő jóindulatú és rosszindulatú betegségeit vagy utalhat azok jelenlétére közvetlen jelekkel.

Miért fontos a mammográfia?
Magas a mammográfiai vizsgálat diagnosztikus fontossága (klinikai gyakorlatban 90%-os, szűrő vizsgálatban 80%-os valódi pozitív arány). A mammográfia segítségével az emlőrák a klinikai tünetek megjelenése előtt átlagosan 2 évvel korábban diagnosztizálható. Évente kb. 4.500 új megbetegedést diagnosztizálnak Magyarországon, de sajnos előfordulási gyakorisága folyamatosan nő, mára az emlőrák a nők egyik leggyakoribb daganatos megbetegedése. Fontos azonban, hogy az időben felfedezett emlőrák jó eséllyel gyógyítható. A mammográfiai vizsgálat olyan elváltozásokat is megmutathat, amely még nem kitapintható. Nemzetközi tapasztalatok alapján a mellrák halálozási aránya rendszeres szűréssel 30-50 %-kal csökkenthető.
Mely korosztálynak javasoljuk a mammográfiai vizsgálaton való részvételt?
35 éves kor alatt elegendő a tapintásos és szükség esetén az ultrahangos vizsgálat, ennél fiatalabb korban szakorvos döntése alapján történhet a mammográfia. Ebben az életkorban még olyan sűrű az emlőszövet, hogy diagnosztikailag kevéssé értékelhető a mammográfia által készített kép. Kutatások szerint a daganatoknak csupán 8 %-a jelentkezik 40 éves kor előtt. 45 és 65 éves kor között 2 évente indokolt a mammográfiai vizsgálat. Azoknál a hölgyeknél, akiknek a családjában már előfordult mellrákos megbetegedés, évente javasoljuk a vizsgálaton való részvételt.
Fontos, hogy mammográfiás vizsgálatot terhesség és szoptatási időszak alatt nem végzünk!
Mikor menjünk a vizsgálatra?
A menstruáció után 7-10 nappal célszerű elvégezni a vizsgálatot, mert ekkor készíthető a legjobb felvétel, ilyenkor a leglágyabb a mell, így kevesebb a kellemetlenség, azaz a legkisebb sugárterhelés mellett a legjobb minőségű felvétel nyerhető.
A vizsgálat menete
A melleket egyenként kell egy filmlap és egy mozgatható lap közé helyezni, de természetesen asszisztensünk segítségére lesz a helyes pozíció megtalálásában. A szűrés során mindkét emlőről kétirányú mammográfiás felvételt készítünk – egyszer felülről lefelé és egyszer ferdén. A jó képminőség és a sugárterhelés csökkentése érdekében szükséges, hogy az emlőt speciális műanyag lemez segítségével összenyomják, hiszen így biztosítható az elengedhetetlen mozdulatlanság. A mell összenyomása ugyan kellemetlen, ritkán akár fájdalmas is lehet, de sérülést a vizsgálat természetesen nem okoz.
A mellben található elváltozások – a zsírdaganat vagy lipoma kivételével – más-más mértékben nyelik el a röntgensugarakat, ezért egymástól jól megkülönböztethető képet alkotnak. A vizsgálat során egyebek mellett fény derül a cisztákra, a gyulladásokra és a sérülések esetleges következményeire is.
A Doktor24 Cityzen Egészségközpontban klinikai mammográfiát, úgynevezett komplex emlődiagnosztikát, illetve szűrővizsgálatot (ultrahang nélkül) végzünk. Emlődiagnosztikában jártas radiológus orvos értékeli a felvételeket, melyről írásbeli lelet készül.
Amennyiben kollégáink a leleten bármilyen eltérést tapasztalnak, természetesen tájékoztatást nyújtanak a további javasolt vizsgálatokkal kapcsolatban.
Mi a teendő mell implantátum esetén?
Ebben az esetben is el kell végezni a mammográfiát, ilyenkor az úgynevezett Eklund-technikát alkalmazzuk, amely lényege, hogy implantátumot hátra toljuk és a maradék mirigyállományt préseljük össze és így készítünk mellenként 2-2 felvételt.