Mit vizsgál a reumatológus?
A reumatológia a mozgásszervi (reumás) betegségekkel foglalkozó szakterület. A reumás megbetegedések gyulladás vagy kopás következtében fájdalmat, merevséget, működészavart okoznak a gerincben, az ízületekben, az izmokban, és az inakban. Ezen kívül fontos területe még csontritkulás vizsgálata és kezelése. A tünetek tarthatnak pár napig, vagy akár évekig is, kis kellemetlenséget vagy komoly mozgáskorlátozottságot okozva. A reumatológus konzervatív kezeléssel (gyógyszerek, fizioterápia) segítségével, nem műtéti úton gyógyítja a betegeket.

Milyen panaszokkal forduljon reumatológushoz?
Az első és legfontosabb tünet a fájdalom, amely mozgáskor, terheléskor, máskor nyugalomban is jelentkezik. Gyakran az érintett gerinc vagy ízület merev,ami mozgásra csökkenhet („bejáródik”), máskor hosszabb ideig is tarthat. Nagyobb fizikai terheléskor ismét fokozódik a fájdalom intenzitása, amely pihenésre alábbhagy. A fájdalom miatt az érintett rész terhelhetősége is megváltozik, hiszen önkéntelenül kíméli a beteg az adott ízületet, vagy gerincszakaszt.
A fájdalom mellett a másik legszembetűnőbb tünet a mozgáskorlátozottság gyulladás vagy porckopás, porckorong kopás következtében, amihez a környező szalagok zsugorodása, az izmok erejének csökkenése is hozzájárul.
Gyulladásos ízületi betegségekben a gyulladásos ízületi folyadék felszaporodása duzzanatot okoz. Ezt kísérheti bőrpír, illetve egyéb társtünetek is, mint láz, étvágytalanság, gyengeség.
Milyen betegségeket gyógyít a reumatológus?
- a kopásos (más néven degeneratív) ízületi- és gerinc megbetegedések
- gyulladásos ízületi megbetegedések (artritisz)
- csontritkulás (osteoporosis)
- lágyrész megbetegedések (izmok, inak,ínhüvelyek, szalagok)
Kopásos ízületi és gerinc betegségek (arthrosis, osteoarthrosis)
50 éves kor felett a leggyakoribb mozgásszervi megbetegedésnek számítanak, amelyek az ízületi porc károsodásával (kopás) járnak. Leggyakrabban a térd, a csípő, a kéz és a gerinc kisízületek érintettek.
Gyulladásos ízületi megbetegedések (arthritisek)
egy, vagy több ízületet érintő heveny, illetve krónikus panaszokkal járó betegségek tartoznak ide. Az érintett ízület általában duzzadt, vörös, fájdalmas, és a gyulladás következtében jelentősen beszűkül mozgástartománya és terhelhetősége. A gyulladást okozhatja autoimmun folyamat (pl. rheumatoid arthritis), fertőzés, anyagcserezavar (pl. köszvény), illetve kapcsolódhat más betegséghez is.
Milyen vizsgálatokat végzünk a pontos diagnózis felállítása érdekében?
A szakorvosi vizsgálat első lépése a beteg panaszainak kikérdezése (anamnézis), amit részletes fizikális vizsgálat követ, ami kiterjed a gerinc, a felső és alsó végtagok ízületeinek, lágyrészek, izmok, reflexek vizsgálatára, tartási rendellenességek, a járás elemzésére.
A reumatológus laboratóriumi, illetve szükség esetén képalkotó (ultrahang, röntgen, MRI) vizsgálatok és csontsűrűség-mérés (ODM) elvégzését is kérni fogja. Mivel a reumatológiai problémák általában más betegségekkel, belgyógyászati és egyéb kórképekkel is összefügghetnek, ezért a reumatológus gyakran konzultál más szakterületek szakorvosaival is. Műtéti megoldás lehetősége esetén pl. ortopéd , idegsebész szakorvos közreműködése nélkülözhetetlen.
Reumatológia betegségek kezelése:
A lehetőségek széles köre magában foglalja a gyógyszeres kezeléseket, fizioterápiát, és szükség esetén a műtéti beavatkozásokat.