Hogyan diagnosztizáljuk?
Nyelési nehezítettség, nyelési fájdalom, hányinger, hányás, étvágytalanság, fogyás, vérszegénység esetén mindenképppen szakorvosi kivizsgálás és gyomortükrözés szükséges. Ha nincsenek ilyen súlyos tünetek, akkor 45 éves kor alatt meg lehet próbálkozni gyógyszeres kezeléssel, azonban, ha kb. 4 héten belül nem tapasztalunk egyértelmű javulást, akkor szintén gyomortükrözést kell végezni.
Hogyan történik a vizsgálat?
A vizsgálat során egy hajlékony, vékony csövet juttatunk szájon keresztül a garatba, a nyelőcsőbe, a gyomorba majd a patkóbélbe, ezáltal a nyálkahártya láthatóvá válik és a diagnózis pontosan felállítható. A vizsgálat során szövettani mintavételre is van lehetőség.
Hogyan kezeljük?
Túlsúly esetén elsődleges a testsúlycsökkentés, kerülni kell a zsíros, fűszeres ételeket, a kávéfogyasztást, a dohányzást és természetesen az alkoholfogyasztást. A vacsora mennyiségét csökkenteni kell, azt követően nem ajánlott azonnal lefeküdni. Az alvás során a fej megemelt helyzetben legyen. Abban az esetben, ha a tünetek az életmódbeli változtatások ellenére fennállnak, illetve súlyos panaszok vannak, gyomorsav csökkentőket kell alkalmazni. A megfelelő gyógyszert a szakorvosod fogja kiválasztani. Alapvetően kétfajta gyógyszercsoport van forgalomban. Az úgynevezett hisztamin receptor blokkolók és egy másik gyógyszercsoport; a protonpumpa-gátlók, amelyek napokon belül csökkentik a gyomorsav termelődését. Ezáltal a panaszok csökkennek, majd az esetek többségében megszűnnek.
Amennyiben nem kezeljük
A nyelőcső nyálkahártyájának hosszantartó irritációja a nyelőcső rosszindulató elfajulásának egyik fő kockázati tényezője. Endoszkópos vizsgálattal, szövettani mintavétel során a rákmegelőző állapot felismerhető, majd kezelhető.
A nyelőcső szűkülete súlyos gyulladás esetén jelentkezhet, ekkor a fő tünet a nyelési nehezítettség, vagy a fájdalmas nyelés.