Szolgáltatás részletes leírása
Az angiológia a keringési rendszer és az érhálózat – az artériák (azaz a verőerek vagy ütőerek), a vénák (vagyis a gyűjtőerek) és a nyirokerek – működésével foglalkozó orvosi szakterület. Az angiológiai vizsgálat célja a vér- és nyirokkeringés, valamint az érrendszer állapotának feltérképezése, az ezeket érintő elváltozások diagnózisa, nyomon követése és kezelése.

Kinek ajánlott felkeresni az angiológus szakorvost?
Angiológiai szakvizsgálatra akkor van szükség, ha érrendszeri megbetegedésre utaló tünetek jelentkeznek, illetve ha a páciensek olyan alapbetegségekkel rendelkeznek (például cukorbetegség vagy magas vérnyomás), amelyek szövődményeként károsodhat az érrendszer. Ennek korai felismerése és időben megkezdett kezelése rendkívül fontos mind az életminőség, mind az életkilátások javítása szempontjából. Az angiológus szakorvos szerepe kulcsfontosságú a megelőzésben, a kezelésben és az egyes műtéteket követő utógondozásban.
- 50 év felett panaszmentesség esetén is ajánlott felkeresni az angiológust szűrővizsgálat céljából
- Ha a családban gyakori a szív- és érrendszeri megbetegedés, mindenképp tanácsos az angiológiai kontroll
Tünetek, amikkel érdemes angiológushoz fordulni:
- Terhelésre jelentkező vagy erősödő lábfájdalom (leginkább a lábszárban vagy a combban)
- Éjszakai vádligörcs
- Nehezen gyógyuló sebek, fekélyek jelenléte
- Végtagok ödémája, vizesedése
- Végtagokban jelentkező zsibbadás
- Hideg láb
Betegségek, amelyek angiológiai kontrollt és kezelést igényelnek:
- Aneurizma (az érfal gyengesége miatt kialakuló kiboltosulás az éren)
- Érelmeszesedés
- Mélyvénás trombózis
- Embóliák
- Artériás érszűkület
- Aortaszűkület, aortatágulat
- Raynaud-szindróma (autoimmun betegség, mely a kéz artériának szűkületét okozhatja)
- Vénás elégtelenség
- Érgyulladás
- Visszeresség
- Nyirokerek gyulladása

Mi történik az angiológiai vizsgálat során?
Az angiológus szakorvos részletesen kikérdezi a kórelőzményekről, a jelenleg fennálló panaszokról és felméri az esetleges rizikófaktorokat – ezeket nagyban meghatározza a családi halmozódás, a meglévő betegségek (cukorbetegség, magas vérnyomás, emelkedett koleszterinszint stb.), a rendszeresen szedett gyógyszerek, valamint az életmód.
Ezt követően fizikális vizsgálatra kerül sor, ahol az angiológus tapintás útján és fonendoszkópos hallgatózással méri fel az erek állapotát, de fontos szerephez jut a test áttekintése is, a sebek, fekélyek, bőrelszíneződések ugyanis a keringési rendszer betegségeire hívhatják fel a figyelmet.
Hogy az angiológus pontos diagnózist állítson fel, olyan speciális ultrahang vizsgálatokra kerülhet sor, mint az alsó végtagi vénás Doppler vizsgálat (boka-kar index mérés) vagy alsó végtagi artériás, illetve vénás Duplex ultrahang vizsgálat.
Alsó végtagi artériás Doppler vizsgálat – Boka-kar index mérés
Az alsóvégtagi érszűkület típusos esetben terhelésre jelentkező vádli- vagy combgörcs, fájdalom képében jelentkezik. A betegség gyakran tünetmentes is lehet, ez részben a gyakori mozgásszegény életmóddal magyarázható. Az alsóvégtagi érszűkület már tünetmentes stádiumban is kimutatható Doppler-vizsgálattal, amikor a végtagokban mért vérnyomás alapján megállapítjuk az úgynevezett boka-kar indexet.
Végtagi artériás, illetve vénás Duplex ultrahang vizsgálat
Az ultrahangos képalkotó vizsgálatok alapvető szerepet játszanak az érbetegségek diagnosztikájában. A Duplex Ultrahang vizsgálat során kimutathatók az érfal elváltozásai, az érelmeszesedés okozta szűkületek, elzáródások vagy trombózisok is, emellett a módszer alkalmas a véráramlás egyidejű vizsgálatára. A Rendelőnkben használt korszerű készülékek színkódolt képe elősegíti a szűkületek, elzáródások felismerését. Amennyiben panaszai, esetleges korábbi illetve fennálló betegségei alapján valamely végtag verőeres vagy visszeres keringészavarának gyanúja merül fel, a vizsgálat alkalmas a verőerek meszesedésének, szűkületének, vagy a visszerek tágulatának, billentyűelégtelenségének, esetleges trombózisának gyanúját elvetni, vagy megerősíteni és ennek alapján a további teendőket megítélni. Felületes visszérgyulladás esetén megállapítható a felületes vénák trombózisa ill. a trombózis esetleges mélyvénákra történő terjedése, ami növeli a tüdő embólia kockázatát.

Szeretettel várjuk rendelésünkön!
Telefonszám: +(36) 1 44 33 200 | E-mail cím: ugyfelszolgalat@doktor24.hu
Időpontfoglalás
A szakterületen rendelő orvos
Dr. Farkas Katalin belgyógyász, klinikai farmakológus, angiológus szakorvos