Az érszűkület hallatán a legtöbben az alsó végtag amputációjára asszociálnak, egy ilyen diagnózis azonban nem jelenti azt, hogy a beteg mindenképpen elveszíti a lábát. Megfelelő kezeléssel a folyamat súlyosbodása megállítható, ehhez azonban elengedhetetlen, hogy az érszűkületet időben felfedezzék.
Ebben játszik kiemelkedően fontos szerepet a boka-kar index mérése, ami egy rövid és teljesen fájdalommentes, mégis nagyon jelentőségteljes vizsgálat, amit 65 év felett mindenkinek el kellene végeztetnie. Az érszűkületről és az annak hátterében álló érelmeszesedésről Dr. Farkas Katalint, a Doktor24 belgyógyász, klinikai farmakológus, angiológus szakorvosát kérdeztük.
Négyszeres kockázat
„A verőereket érintő problémák közül az érelmeszesedés fordul elő leggyakrabban, amivel kapcsolatban fontos kiemelni, hogy a korábbi elképzelésekkel ellentétben rendszerbetegségnek tekinthető. Régebben úgy tartották, hogy a koszorúér, az agyi erek vagy az alsó végtagokban kialakuló meszesedés önálló betegség, ma azonban már tudjuk, hogy akinél az egyik helyen kialakul az érelmeszesedés, annál nagy eséllyel a test más pontjain is létrejöhet érelváltozás. Az alsó végtagban kialakult érelmeszesedés esetén az érintetteknek négyszer nagyobb az esélye a szívinfarktus vagy a stroke létrejöttére, ezért is rendkívül fontos, hogy a probléma ne maradjon kezeletlenül” – kezdi rögtön egy lényeges összefüggéssel a doktornő, majd hozzáteszi, hogy a probléma jellegéből adódóan a kezelés is az egész szervezetre hat. Ez azt jelenti, hogy ha kezdetét veszi a terápia az alsó végtagban lévő erek meszesedése miatt, az nem csak a láb ereit védi, hanem a szívinfarktus és az agyi érkatasztrófa kockázatát is csökkentheti.
A kockázatcsökkentés lépései
Érelmeszesedés esetén kulcsfontosságú a szív- és érrendszer védelme, amihez elengedhetetlen:
- A dohányzás mellőzése
- A vérnyomás és vércukor értékek normalizálása
- Szükségessé válhat a trombózis kialakulását megelőző gyógyszerek szedése, illetve a vérzsír szintet csökkentő kezelés
Mindezek együtt nem csak ott segítenek az érelmeszesedésen, ahol azt felfedezték, hanem a megelőzésben is nagy szerepet játszanak.
Tünetmentesen is lehet súlyos
„Az érelmeszesedés következtében kialakult érszűkület egyik legtipikusabb tünete a járásnál, lépcsőzésnél jelentkező vádlifájdalom vagy görcs, ami rövid pihenő után megszűnik, ez azonban csak a betegek 25-35 százalékánál jelentkezik. Az érelmeszesedés tehát tünetek nélkül is jelen lehet, a kezelést pedig már a panaszmentes időszakban érdemes megkezdeni” – magyarázza Dr. Farkas Katalin angiológus szakorvos. A szakember hozzáteszi, hogy egy gyors és fájdalommentes vizsgálattal, a boka-kar index mérésével könnyen megállapítható, hogy kialakult-e érszűkület, és ha szükséges, a terápia még a betegség korai szakaszában megkezdhető.
Tudta?
A boka-kar index mérése minden 65 év feletti egyén számára ajánlott, ebben a korban ugyanis az emberek 20%-ánál kimutatható az alsó végtagban kialakult érszűkület, azonban csak minden 10. betegnél jelentkeznek tünetek. Ennek egyik leggyakoribb oka a mozgásszegény életmód: ennek következtében elmarad az a terhelés, aminek hatására a szervezet jelezhetné, hogy baj van, a másik pedig a sokakat érintő cukorbetegség miatti érzészavar, ami elfedi az esetlegesen jelentkező, figyelmeztető fájdalmat. A családban gyakran előforduló szív- és érrendszeri betegségek, illetve dohányzás esetén nem szabad 65 éves korig várni az első boka-kar index méréssel, arra érdemes már 50 éves kortól kezdve, a szakember által javasolt gyakorisággal sort keríteni!