A végbélrepedésnek nevezett betegség a végbélcsatorna területén kialakult kisebb (néhány mm kiterjedésű), vagy nagyobb méretű fekély. A hámhiány miatt az érző idegvégződések szabadon érintkezhetnek az végbélcsatornán áthaladó tartalommal, így ott rendkívül kellemetlen éles, csípő, égő fájdalmat okozhatnak, valamint székürítés során az érzékeny sebalap területéről friss vérzés indulhat.
A berepedés leggyakrabban a végbélcsatorna keresztcsont felőli részén alakul ki, de bármely irányban előfordulhat. Leggyakrabban visszatérő szorulás vagy hasmenés, ritkábban a végbélbe került idegentest okozhatja.. Kezdetben (akut szakaszban) alig észlelhető a repedés, később a gyulladás miatt a környezete megvastagszik, felette kis polipszerű képlet, alatta lencsényi, borsónyi végbél körüli csomó (úgynevezett előőrs csomó) képződik. Mindez együtt jár a jelentős fájdalom miatt kialakult záróizomgörcs megjelenésével. Ez nevezzük a krónikus végbélrepedésnek.
Az akut szakaszban simaizom ellazító, gyulladáscsökkentő végbélkúp, és végbélkrém alkalmazását javasoljuk, életmód változtatással, és székletrendezéssel együtt. Ha a megfelelő gyógyszerekkel, megfelelő ideig végzett konzervatív kezelés eredménytelen marad, akkor műtéti megoldás szükséges. Az izomgörcs oldásához vezet a záróizom részleges átmetszése. Krónikus repedés, nagy polipszerű képlet, és előőrs csomó esetén a fekély kimetszését végezzük, a kiemelkedő képletek eltávolításával.
A műtét altatásban,, vagy gerincközeli érzéstelenítésben végezhető. A kimetszést nagy gondossággal végezzük, úgy, hogy, hogy a seb alapján a végbél záróizom ne sérüljön.