Mi az a piriformis és hol található?
A piriformis egy kis körteformájú izom, amely a farpofák alatt található, és a keresztcsontot és a combcsontot köti össze. Ez az izom nagyon fontos szerepet kap alsó végtagjaink mozgatásában, a csípőizület stabilizálásában, valamint csípő és a láb kifelé fordításában.
Milyen tünetekkel jár a piriformis-szindróma?
A piriformis izom alatt fut testünk leghosszabb és egyben legvastagabb idege, az ülőidegünk (nervus ischiadicus), ami a piriformis gyulladása, görcsös állapota esetén nyomás alá kerülhet, és rohamszerű tüneteket okoz.
Mit érezhetünk ilyenkor?
Leggyakrabban a fenék, a comb, illetve a lábfej hátsó részén tapasztalhatunk akut érzékenységet, isiász-szerű fájdalmat, ami inkább tompa, ám rettentően erős lehet − személtette a doktor úr. A piriformis-szindróma okozta fájdalom a fenék közepénél kezdődik, és fájdalomhoz általában nem kapcsolódik deréktáji panasz. A piriformis-szindróma másik jellegzetessége, hogy a fájdalom ülés közben, illetve felfelé lépcsőzéskor erősödik. Mivel a piriformis izom görcséről van szó, emiatt a csípőízület mozgástartományának csökkenését is tapasztalhatjuk.
Miért alakul ki a piriformis-szindróma?
Mivel a piriformis izom kis méretű, így a környékén történt sérülés miatt könnyebben begyulladhat.
Nézzük, melyek a legyakoribb okai ennek a betegségnek:
A piriformis-szindróma diagnózisa
A piriformis gyulladásának diagnózisa nem egyszerű, mert a tünetek nem túl specifikusak, és könnyen összetéveszthetőek más betegséggel is (pl. az isiásszal). A fenti tünetek alapján lehet gyanakodni a piriformis-szindrómára, de biztosat csak az MRI-vizsgálat mutat.
Ha a betegség igazolódik, többféle kezelés jöhet szóba.
A piriformis-szindróma kezelése
A terápia során arra törekszünk, hogy az izom görcsét feloldjuk, amit fokozatos és gondos nyújtással érhetünk el leginkább. Ebben segít a gyógytorna – tudtuk meg a doktor úrtól.
A kezelés másik fontos eleme, hogy nem szteroid gyulladáscsökkentők segítségével csökkentsük az isiász jellegű fájdalom súlyosságát. Ezeket a gyógyszereket azonban csak kúraszerűen tanácsos alkalmazni, hiszen hosszan tartó alkalmazásuk megterheli a májat és a veséket is, és érdemes gyomorvédőt is szedni használatkor.
Nagyon fontos a tehermentesítés is, amihez érdemes hajlítható, puha – a sarokcsont elejétől a lábujjak végéig érő -, szendvicsszerkezetű talpbetétet kell beszerezni, amellyel a lábat, illetve a derekat is tehermentesíthetjük.
Napi háromszor 15-20 percnyi száraz, jeges pakolás javasolt terápiás módszerként. Fontos, hogy a jegelést addig folytassuk, amíg a fájdalom el nem múlik!
Ha a beteg nagy fájdalomról számol be, injekciós kezelés is szóba jöhet. Ennek során a farizomba kortikoszteroidot és lidokaint tartalmazó injekciót adnak.
+ 3 kezelés, ami még hatásos lehet:
Mikor lesz sikeres a piriformis-szindróma kezelése?
A gyógyulás egyénfüggő, ami azt jelenti, hogy akár pár napnyi kúra után is bekövetkezhet, de sajnos hetekig is eltarthat, amíg a panaszok megszűnnek.
A piriformis-szindróma kezelése kapcsán meg kell említeni, hogy csak akkor sikeres, ha olyan csomagként gondolunk rá, amelyből egyik komponens sem hiányozhat – hangsúlyozza az ortopéd orvos. Nem várhatunk el tehát tartós eredményt egyes terápiák külön-külön való alkalmazásával!
Összefoglalva: gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító (ibuprofen hatóanyagú) gyógyszer, jegelés, tehermentesítés, nyújtás, gyógymasszázs, gyógytorna szükség szerint injekciós kezelés párhuzamos alkalmazásával érhetjük el a teljes gyógyulást.
Visszatérhet-e újra a piriformis szindróma?
Ha valakinél egyszer jelentkezik a piriformis-szindróma, akkor jó eséllyel számíthat rá, hogy később újból tapasztalja a tüneteket. Ennek elkerülése érdekében fontos a mindennapos tudatos mozgás, a hirtelen vagy nagy terheléssel járó mozdulatok kerülése, de nem javasolt súlyok cipelése és az extrém mozgások sem!