Folyik az orra, szörcsög, tüsszög – ismerős tünetek? Egy óvodás akár évente tizenkétszer is áteshet náthán, és a leggondosabb odafigyelés ellenére is előfordulhat, hogy az otthoni kezelés nem válik be. A megelőzéshez és a mielőbbi gyógyuláshoz adott hasznos tippeket dr. Baranyai László főorvos, a Doktor24 csecsemő, gyermek és felnőtt fül-orr-gégész szakorvosa.
1. Ne azt nézzük hányszor, hanem azt, hogy meddig beteg!
Teljesen természetes, hogy a kisgyerekek gyakrabban náthásak, vagyis nem kell kétségbe esni, ha – főleg a téli időszakban – három-négy hét óvoda után ismét megjelennek a jól ismert tünetek. A szakértő szerint ahhoz, hogy a kisebbek immunrendszere edzett legyen és kialakuljon a megfelelő védekezés, elengedhetetlen, hogy találkozzanak a kórokozókkal. Ha viszont azt tapasztaljuk, hogy a megfázás sokszor elhúzódik, és a gyerekek nehezen lábalnak ki a betegségből, mindenképpen keressünk fel fül-orr-gégész szakorvost!
2. Ne zárjuk be a lakásba a gyereket télen sem!
A hideg nem indok arra, hogy szobafogságra ítéljük a gyerekeket! Télen is legyenek sokat friss levegőn, a megfelelő öltözékre azonban fordítsunk nagy gondot!
A sapka és a sál, valamint a réteges öltözet megvédi a legkisebbeket is a hidegtől, hiszen a rétegek között bennmaradó levegő hatékonyan melegíti a testet.
Így érdemes a rétegeket összeállítani:
Azokra pedig, akik hajlamosak a fülgyulladásra, mindenképpen adjunk fülvédőt! – javasolja a doktor úr.
3. Kössünk barátságot az orrszívóval!
Egy egyszerű nátha miatt is kialakulhatnak olyan komplikációk, mint a fülkürthurut, az elhúzódó középfülgyulladás, az arcüreggyulladás vagy a hörgőgyulladás. Ezek megelőzésében fontos szerepe van a pangó orrváladék eltávolításának.
De mi a helyzet a csecsemőkkel? Hiszen ők még nem tudnak hatékonyan orrot fújni.
Az újszülöttek esetében jó szolgálatot tesz a pumpás orrszívó, a nagyobbaknál azonban már érdemes porszívós orrszívóra váltani.
Ha a gyerekek orra be van dugulva, nem elég naponta két-három alkalommal szívni az orrát! Ahhoz, hogy valóban hasznos legyen ez a művelet igény szerint kell használni az orrszívót.
Az orrszívót egyébként egészen addig tanácsos használni, amíg a gyerekek nem tanulnak meg önállóan és jól orrot fújni. Az iskoláskort elérve már ügyesen elboldogulnak ezzel a feladattal.
4. Orrcseppet csak orvosi javaslatra adjunk!
Orrcseppel is enyhíthetünk a kellemetlenségeken, fontos azonban, hogy azt csak akkor használjuk, ha orvos javasolja, és soha ne lépjük túl az ajánlott napi mennyiséget! A túlzásba vitt orrcsepp vagy orrspray használata elváltozásokat idézhet elő az orrnyálkahártyán, így annak károsodhat a működése.
5. Füleljünk!
A közösségbe járó gyerekek gyakran szednek össze légúti megbetegedést okozó vírusokat, amiket rutinos szülőként otthon is kikezelhetünk. Ha viszont pár nap leforgása után sem tapasztalunk javulást (netán rosszabbodik a gyerek állapota), kérjünk orvosi segítséget! A szülők többségének „rááll a füle” arra, ha a gyerek köhögése több egy szimpla nátha kísérőtüneténél, ezért, ha ilyet hallunk, forduljunk fül-orr-gégészhez!
6. Amivel ne várjunk…
Az elhúzódó, gyakori nátha, a gátolt orrlégzés, a halláscsökkenés, az orrhangzós beszéd vagy a horkolás mindenképpen indokolja, hogy fül-orr-gégészhez forduljunk a gyerekkel, és utánajárjunk, hogy mi állhat a panaszok hátterében!
Bár még néhány hétig élvezhetjük a nyári meleget, az ősz beköszöntével érdemes ismét felkészülni a hidegre és szem előtt tartani szakorvosunk tanácsait! Panasz esetén pedig foglalj időpontot fül-orr-gégészeti szakrendelésünkre itt.