Doktor24 Blog

Kontaminált vékonybél szindróma (SIBO)

2024. július 9.

Mi az a kontaminált vékonybél szindróma?

A bélrendszer regenerálása, illetve annak folyamatos támogatása kulcsfontosságú tényező, amit többször is kihangsúlyozunk mi szakemberek. De mi a helyzet akkor, amikor a megfelelő, kiegyensúlyozott étrend követése mellett is erőteljes puffadás, illetve hasi diszkomfort érzetünk van közvetlenül étkezés után?

Egyre gyakoribb jelenség, amivel találkozunk az a kontaminált vékonybél szindróma, másik nevén SIBO, illetve gyakran emlegetik félig áteresztő
bélszindrómaként is, habár az utóbbit egyre kevésbé szeretik használni már az egészségügyben.

Az emberi bélrendszer nagyon komplex, a vastagbélben számos baktériumtörzs, vírus, gomba található, melyek hozzájárulnak a szervezetünk megfelelő működéséhez, de csak abban az esetben, ha ezek egymáshoz viszonyított aránya, mennyisége megfelelő. Ha például a Candida gombatúlszaporodik, erős édesség utáni vágy, puffadás, hasmenés léphet fel.

Ezen egy speciális Candida diétával, megfelelő, célzott étrend-kiegészítők alkalmazásával viszonylag rövid időn belül lehet segíteni. Azonban, amikor a patogén, azaz a rossz baktériumok kerülnek túlsúlyban a bélrendszerben, kialakul egy bélrendszeri dysbiosis (egyensúlytalanság,) amely, ha nincs rövid időn belül kezelve, akkor sajnos olyan területekre is eljutnak a bélrendszeren belül, amelyeknek eredetileg „sterilnek” kellene lenniük, ilyen a vékonybél is.

Abban az esetben, ha a vastagbélből a baktériumok eljutnak a vékonybélbe, már egy erős kontaminációról beszélünk, amit úgy nevezünk, hogy kontaminált vékonybél szindróma (SIBO).

Ennek gyakori tünete:

  • a szinte folyamatosan fennálló puffadás,
  • székrekedés/hasmenés váltakozása,
  • falási rohamok, majd étvágytalansági szakaszok váltakozása, amely a sokak számára ismert FODMAP diéta ellenére sem mutat 100%-os javulást, hiszen SIBO esetén bár jó út a magas FODMAPtartalmú élelmiszerek kiiktatása, de önmagában a legtöbb esetben nem elengedő. Több pontos tisztító protokollnak, speciális pre és probiotikum kúrának és toxinkötésnek is kísérnie kell.

Hajlamosító tényezők:

  • alacsony tápanyagsűrűségű (azaz alacsony a vitamin és ásványi anyag
    tartalmú) étkezés
  • Savlekötők hosszú idejű alkalmazása
  • Kezeletlen gluténérzékenység, gyulladásos bélbetegségek (crohn, colitis ulcerosa) szintén jelentősen növelik kialakulását
  • Krónikus stressz

Kezelések, terápiák

  • Elsősorban antibiotikum kezelésnek vetik alá a pácienst, amihez mindenképpen gasztroenterológus bevonása is szükséges, hiszen ezt ő határozza meg.
  • Másodkörben pedig speciális dietoterápiás kezelésnek is kísérnie kell a folyamatot, melyet továbbá 3 pontos kezelési tervnek is ki kell egészítenie: fertőtlenítés, toxinkötés,
    speciális pre és probiotikum kúra.

Miben tud segíteni a dietetikus?

  • Amikor SIBO igazolódik és elkezdődik az antibiotikum kúra, azt feltétlenül fontos támogatni speciális étrenddel (alacsony FODMAP) is, hiszen önmagában sem az
    étrend, sem az antibiotikum kúra nem lesz elég. Komplex kezelési tervet igényel.
  • Ennek az étrendnek az összeállításában tud segítséget nyújtani a dietetikus, továbbá speciális pre és probiotikum kúra beállításával, toxinkötéssel és megfelelő bélfertőtlenítő terápia meghatározásával, amelyek mind szükségesek a gyógyuláshoz.

Milyen esetekben dietetikus segítségét kérni?

  • Főleg étkezések után 1-1,5 órán belül jelentkező erős puffadás, akár hasmenés esetén
  • Hasmenés, székrekedés váltakozása (ahol inkább a hasmenés dominál)
  • Már reggel jelentkező puffadás, étkezéstől függetlenül

+Pozitív laktulóz teszt esetén kötelező jelleggel.

 

Cikkünk szerzője:
Willy Dóra

Dietetikus, gyermek dietetikus

Palyazat Palyazat
Megszakítás