Az orrüregben mindkét oldalon 3-3 orrkagyló található, amelyek alakjukat tekintve leginkább 1-1 kis polchoz hasonlók. A vázuk egy vékony csontlemez, amelyet nyálkahártya borít. Segítenek a belélegzett levegő felmelegítésében, párásításában és tisztításában.
Orrkagyló-kisebbítő műtétet végzünk azokban az esetekben, amikor a krónikus orrlégzési panasz hátterében a megnagyobbodott alsó orrkagyló áll, vagy az részét képezi a gátolt orrlégzést kiváltó és fenntartó okoknak. Hosszú ideig fennálló gyulladások (pl. allergia) vagy ún. orrcseppabúzus esetén (amikor a recept nélkül kapható orrcseppeket/orrspray-ket a beteg az előírt 5-10 napnál tovább, hetekig-hónapokig használja, és nélküle „már nem kap levegőt”) gyakori, hogy az alsó orrkagyló nyálkahártya alatti szövete megduzzad. Az alsó orrkagyló befolyásolja leginkább az orrlégzést, ezért az ezen végzett műtétek hatása jelentős lehet, amennyiben nem áll fenn egyéb kóros állapot pl. orrsövényferdülés, orrpolipózis.
Érdemes a műtéti beavatkozás előtt gyógyszeres kezelés kipróbálása. Allergia esetén gyakran hatásosabbak a szteroidos orrspray-k, a tablettaként szedhető antihisztaminok, illetve meg lehet próbálni a két kezelési mód kombinációját is. Amennyiben ezek a kezelések nem járnak kellő eredménnyel, mindenképpen javasolt az alsó orrkagyló redukciója.
A radiofrekvenciás szövetredukció a felesleges szövet tömegének csökkentésére szolgáló beavatkozás. A radiofrekvenciás készülékek elektromágneses hullámokkal, alacsony energiával működnek.
Az elektromágneses impulzusok hatására a szöveteket alkotó molekulák egymáshoz ütköznek, a szövet felmelegszik (kb. 85°C-ra), de klasszikus értelemben nem ég meg. Az érintett területeket a szervezet „eltakarítja”, így a szövetek megkisebbednek. Emellett a kollagénrostok a kezelt területen összehúzódnak, ezáltal a szövetek feszesebbé is válnak. A duzzadt orrkagyló olyan mértékben kisebbedik, hogy az orrlégzés gyors javulását várhatjuk. Az orrkagyló több pontján a nyálkahártya alá vezetünk egy apró, speciális elektródát. Az elektródát borító szigetelő réteg biztosítja, hogy megfelelő mélységben történjen az „égetés”, és megakadályozza, hogy a felszíni nyálkahártya károsodjon. Ezzel megelőzhető, hogy az orrban összenövések alakuljanak ki.