A fül természetes módon termel fülzsírt, amely védelmet nyújt számára. Ha túl sok fülzsír halmozódik fel, az elzárhatja a hallójáratot, füldugulást okozhat.
Megfázás, influenza vagy arcüreggyulladás esetén a nyálkahártya megduzzad és savó halmozódhat fel a középfülben, ami füldugulást okozhat. Ebben az állapotban nem a középfül fertőződött meg, hanem a szellőzése elégtelen.
Az allergies eredetű orrgarati nyálkahártyaduzzanat szintén középfül szellőzési zavarhoz vezet.
Úszás vagy zuhanyzás közben víz kerülhet a fülbe, ami füldugulást okozhat.
Hosszabb ideig tartó viselésük irritálhatja a hallójáratot vagy hozzájárulhat a fülzsír felhalmozódásához.
A gyors nyomásváltozások füldugulást okozhatnak, amely ha jelentős mértékű, a dobhártyát is károsíthatja, ezt barotraumának nevezzük.
Bár ritkább, de előfordulhat, hogy a hallójáratban növekvő polipok vagy daganatok füldugulást okoznak.
Különösen gyermekeknél fordulhat elő, hogy apró tárgyak kerülnek a fülbe.
A füldugulás kezelése az okától függően változik, ezért ha tartós vagy súlyos füldugulást tapasztal, érdemes orvoshoz fordulni a pontos diagnózis és megfelelő kezelés érdekében.
Az öregedés természetes folyamata, amely során a belső fül sejtjei fokozatosan elpusztulnak. Ez a leggyakoribb oka a halláscsökkenésnek az idősebb felnőttek körében.
Hosszabb ideig tartó hangos zajnak való kitettség károsíthatja a belső fülben található szőrsejteket, amelyek a hangot elektromos jelekké alakítják.
Középfülgyulladás vagy külsőfül-gyulladás okozhat átmeneti halláscsökkenést, különösen, ha a fertőzés ismétlődő vagy krónikus.
Bizonyos genetikai rendellenességek vagy örökletes állapotok halláscsökkenést okozhatnak.
Egyes gyógyszerek ototoxikusak, ami azt jelenti, hogy károsíthatják a hallást. Ilyen gyógyszerek közé tartoznak bizonyos antibiotikumok, kemoterápiás szerek, és magas dózisú aszpirin.
Traumás fejsérülések károsíthatják a fül belső szerkezetétm a hallóideget, vagy az agy hallás központját.
Rossz vérkeringés vagy magas vérnyomás károsíthatja a belső fül véráramlását és halláscsökkenést okozhat.
A halláscsökkenés kezelése az okától függ. Ez magában foglalhat gyógyszeres kezelést, hallókészülékeket, műtéti beavatkozásokat vagy más orvosi eszközöket és eljárásokat. Ha halláscsökkenés esetén, fontos, hogy audiológushoz vagy fül-orr-gégész szakorvoshoz forduljon a megfelelő diagnózis és kezelés érdekében.